Eshopy si podle České obchodní inspekce (ČOI) pohoršily. Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku našla více pochybení. Nárůst zjištění narostl o 5 procent.
Většina kontrolovaných eshopů porušila zákon
ČOIka provedla celkem 277 kontrol, u 250 z nich našla porušení zákoných povinností, což je více než 90 procent.
Konkrétně se jednalo o klamavé obchodní praktiky, které prodejci při této formě obchodování dlouhodobě používají. Provozovatelé internetových obchodů v mnoha případech neinformují spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů,
upřesnil výsledky kontrol ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Čtěte také: ČOI se zaměřila na rychlost dodání zboží skladem. E-shopům za to hrozí pokuty
Inspektoři se tak především zaměřili na plnění povinností, vyplývajících ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších obecně závazných právních předpisů.
ČOI se dlouhodobě zabývá problematickými internetovými prodejci, a proto také byla většina kontrol zaměřena na tyto obchody. Dále vycházela i z podnětů spotřebitelů, kterých bylo v tomto období podáno 1370, což je dvakrát více než u podnětů ohledně maloobchodní sítě.
Prohřešky se netýkají všech eshopů, pouze těch problematických, uklidňuje ČOI
ČOIka ale zůdrazňuje, že vysoký podíl kontrol s negativním zjištěním se nedá aplikovat na celý stav elektronického obchodování v rámci celé ČR. Vzorek kontrolovaných eshopů není reprezentativní.
Čtěte také: Alza během svátků opět otevřela, podle ČOI tím porušila zákon
Česká obchodní inspekce ve 2. čtvrtletí 2017 rozdala 269 pokut za 1 273500 korun. Nejvyšší pokuty byly uloženy provozovatelům webových portálů www.hobbyeshop.cz ve výši 50 000 korun, www.mobilyatablety.cz ve výši 40 000 Kč za prodej nebezpečného výrobku, který mohl elektrickým proudem poškodit zdraví spotřebitele a www.okay.cz ve výši 40 000 korun, kdy prodávající v době nabídky výrobku nezajistil písemné informace o vlastnostech výrobku, způsobu užití, údržbě a o nebezpečí v českém jazyce.