Původní ePortál se začal vyvíjet už v roce 2010 a v roce 2013 byl uveden do provozu. Původně mohli klienti ČSSZ pouze podávat žádost o informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP) či nahlédnout na aktuální stav zpracování žádosti o nemocenskou dávku. Později se nabídka služeb rozšířila, naposledy to bylo o eNeschopenky v lednu v roce 2020.
Během těch sedmi let fungování portál prokázal budoucnost a nezbytnost elektronické komunikace mezi úřady a klienty. I nadále pokračujeme v rozvoji služeb ePortálu ČSSZ, abychom klientům usnadnili vyřizování jejich záležitostí,
uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.
Web je nově responzivní, tedy dostupný pro mobily a tablety
Díky novému responzivnímu zobrazení ePortálu ČSSZ mohou uživatelé využívat služeb naplno i prostřednictvím mobilu či tabletu. Novinkou na novém ePortálu je zobrazení panelu předvybraných tiskopisů, které patří aktuálně na ePortálu k těm nejvyhledávanějším.
Bonusem pro přihlášené uživatele je možnost si uložit vlastní vybrané tiskopisy do karuselu kliknutím na symbol hvězdičky a „Přidat k často řešeným“, díky čemuž si usnadní práci a ušetří čas při dalším hledání a vyplňování tiskopisu.
Nový ePortál ČSSZ lépe také vyhledává potřebné tiskopisy podle přednastavených filtrů. Oproti zobrazení tiskopisů či služeb v původním ePortálu mohou uživatelé přímo z přehledu jedním klinutím rovnou začít vyplňovat tiskopis nebo spustit danou službu.
Pro přihlášení stačí nově i internetové bankovnictví
Registrace do ePortálu ČSSZ není potřebná. Pro využití služeb stačí přihlášení prostřednictvím datové schránky nebo přístupu přes tzv. Národní identitní autoritu skrze portál eIdentita.cz. Ta od ledna propojila i bankovní identitu. K ePortálu se tak mohou přihlásit skrze své internetové bankovnictví klienti ČSOB nebo České spořitelny. Přihlášení je dostupné i pro ty, kteří využívají služeb mojeID.
Server Podnikatel.cz otestoval přihlášení přes internetové bankovnictví České spořitelny. Přihlášení proběhlo rychle a zcela bez problémů.
ePortál nově umožňuje využívat interaktivní tiskopisy i bez přihlášení. Přihlášenému uživateli se však práce s tiskopisy výrazně zjednoduší, protože údaje o přihlášeném uživateli se do tiskopisu automaticky předvyplní. ePortál ČSSZ provádí automatickou kontrolu vyplněného tiskopisu.