Myslím, že přesun se zdaleka netýká jen průmyslové výroby. Není třeba přesouvat do ciziny celou firmu, v poslední době se s oblibou aplikuje "prodej" zahraničnímu investorovi (ve skutečnosti jde o firmu založenou stejnými českými majiteli). To může udělat každé S.R.O., vyplatí se to už při obratu nad 1 milion Kč.
Hodně mladých lidí, skeptických vůči podnikatelskému a legislativnímu prostředí ČR, si zakládá firmy rovnou v cizině bez českého S.R.O. Díky globalizaci a internetu není problém si za pár korun založit firmu kdekoli na světě, ani nemusíte nikam jezdit. Existuje tisíce profesionálních agentur, které vám skutečně za pár korun založí firmu v USA nebo Anglii (ale i kdekoli jinde) a levně poskytnou sídlo (ceny do 25.000 Kč, ale lze najít i za 15.000 Kč). Pokud si outsourcujete účetnictví, tak je cena vyšší, cca do 50.000 Kč. Náklady na vznik a provoz českého S.R.O. jsou mnohem vyšší.
V některých sektorech (typicky IT, web, konzultace, jiné služby) můžete podnikat z ciziny, není nutné v ČR provozovat jakoukoli pobočku či kancelář. Stačí Vám webová stránka, email a český telefon (díky VoIP můžete mít české nebo britské číslo a sídlit třeba v Portugalsku). To se týká i cestovních kanceláří, které mohou sesterskou firmu založit někde, kde je to legislativně a podnikatelsky výhodnější a pan Okamura se to ani nemusí dozvědět :-)
Bohužel Vláda ČR zaspala. Měla šanci české podnikání a legislativu reformovat, ale neudělala nic. Ministři se zmohli jen na několik PR akcí v médiích. Ještě před 2 lety jsem si myslel, že vláda snahu má. Po letošní exhibici s živnostenským zákonem a s připravovaným novým obchodním zákoníkem, z něhož vyplývá, že příštích 15-20 let se v podnikání nic nezmění, ale vidím, že to bylo jen mazání medu okolo úst. A já blbec je volil...