Kdo dluží státu, dluží nám všem. Taková je rétorika ministerstva financí, a protože od osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přitéká do státní kasy stále méně peněz, ušije na ně resort bič v podobě přesnějšího doměřování daní.
Ministerstvo nebere v potaz, že dlouhodobě klesá také počet OSVČ
To bude probíhat na základě tvrdých dat, která získá ministerstvo, respektive finanční správa z elektronické evidence tržeb (EET) ale i kontrolního hlášení k DPH. Je třeba si zde, mezi představiteli věřitelů, uvědomit, když někdo neodvádí daně, tak to dluží nám všem ostatním, a my ostatní jsme jeho věřiteli,
prohlásil na Fóru věřitelů ředitel odboru Strategie daňové politiky ministerstva financí Zdeněk Hrdlička. Píše to dnešní Právo.
A právě podle Hrdličky je patrný dlouhodobě klesající daňový výnos u osob samostatně výdělečně činných. Hrdlička však přitom vůbec nebere v potaz to, že počet OSVČ dlouhodobě klesá. Jenom v červnu letošního roku ubylo přes 500 podnikajících fyzických osob. Podnikatelé totiž raději zakládají firmy.
Čtěte více: Začít podnikat jako OSVČ už neláká, lidé raději zakládají firmy
Nevedete účetnictví? Budete pod drobnohledem berňáku
Berňák chce i přesto podle Práva detailně analyzovat údaje z evidence tržeb a v následujících letech použít k přesnějšímu doměřování daní podnikatelů. Zaměří se především na ty, kteří nevedou účetnictví, nebo pokud najde berňák rozpory v účtech.
Čtěte také: Za vším hledej ženu, i za rekordním počtem lidí podnikajících na vedlejšák
Jak Hrdlička ve své prezentaci na fóru upřesnil, tržby jsou stále kráceny až o 170 miliard korun ročně. Uvedl to s odvoláním na Český statistický úřad. Letos by přitom díky EET a kontrolnímu hlášení mělo přitéct do státní kasy více než pět miliard korun navíc.
Jak píše Právo, za prvních devět měsíců letošního roku je státní kasa bohatší díky těmto novým nástrojům o 3,2 miliard korun. Hrdlička si však na konferenci povzdechl, že pokud by se restauracím nesnižovala sazba DPH z 21 na 15 procent, přínos mohl být mnohem vyšší.