Názory k článku Další novela zákoníku práce je tu. Čtěte, zda je přínosem nebo komplikací

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2013 12:51

    autorka

    Dobrý den,

    ano, přestávka měla být v tabulce minimálně o půlhodinu později. Nicméně šlo o ukázku možného prodloužení odpracované doby. Ne o přestávky. Přesto děkujeme za upozornění. V textu je již upraveno.

    Dagmar Kučerová

    26. 9. 2013 13:09 redakčně upraveno, důvod: úprava textu
  • 26. 9. 2013 12:51

    JKL (neregistrovaný)

    Především seřízení stroje nebo předání směny je problém zaměstnavatele a musí to hradit nebo si to zařídit tak, aby zákon neporušoval.

    Nechápu, jak někdo může brát za normální, že "práce jednoduše nebyla zaměstnancům zaplacena"?!

    Placená musí být veškerá činnost, kterou zaměstnanec na příkaz zaměstnavatele pro něj vykonává. Je úplně jedno jestli je tato činnost přímo zisková (výroba, prodej) nebo jestli je to jen činnost podpůrná (čištění stroje, příprava stroje, vyřizování administrativy, řešení reklamací atd.).

    Jestliže stroj potřebuje 10 minut na vyčištění, pak není nic jednoduššího než výrobu na stroji zastavit v 17:50, provést 10 minut čištění a v 18:00 ho přebírá další směna vyčištěný. Ta si nachystá potřebný materiál, stroj nastaví pro další výrobu a v 18:10 je opět zahájena výroba na stroji.

    Pokud chce zaměstnavatel, aby k této pauze ve výrobě nedocházelo, pak prostě MUSÍ směny nastavit tak, aby se potřebným časem kryly a zaměstnat více zaměstnanců. Rozhodně nemůže zdůvodňovat, že nutí pracovat zaměstnance zdarma jenom snahou maximalizace svého profitu.

    Jsem sice duší tvrdý kapitalista, ale jestli pro mě má někdo dělat práci, pak za ní MUSÍ dostat zaplaceno. Jestli to nejde, z jakéhokoli důvodu, tak pak to musím jednoduše udělat tak, aby to šlo nebo to nedělat vůbec.

    Profitovat na práci lidí a neplatit je ale normální zlodějina a otrokářství! Lidi, kteří tohle dělají, by měli zavřít!

  • 26. 9. 2013 15:28

    Host (neregistrovaný)

    "Jestli to nejde, z jakéhokoli důvodu, tak pak to musím jednoduše udělat tak, aby to šlo nebo to nedělat vůbec."

    Všechno jde - ale buď je to drahé a tím pádem konkurenceschop­nost, produktivita jde rapidně dolů a nebo je to protizákonné, protože státní aparát nechápe potřeby výrobních firem a zaměstnanců v nich zaměstnaných. Řešení "nedělat vůbec" je taky řešení, ale posune nás to někam?

    U nás bylo a bude vždy nutné, aby zaměstnanci si předávali stroje mezi sebou a byli spolu v kontaktu, časově to vychází tak na 15 minut mezi směnami. Máte nápad, jak to udělat, aby nedocházelo k porušování doby odpočinku a zároveň zachování nepřetržitého provozu? Jeden je: přijmout více lidí a rozdělit pracovní směnu na 3 části. Ale tohle nechtějí zaměstnanci, ani zaměstnavatelé. Nakonec tedy docházelo k tichému porušovaní Zákoníku práce a čekání na dobu, než to těm našim zákonodárcům dojde, že zase vymastili ptákovinu, která nekopíruje potřeby zaměstnanců ani zaměstnavatelů.
    Až na to naše společnost, stát bude mít, tak klidně dělejme jen 4 hodiny denně, ale zatím jsme pořád v ekonomickém průseru, ze kterého se ničím jiným než prací nedostaneme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).