Názory k článku Další tlak EU: Spotřebiče musejí mít delší životnost, opraváři v ČR ale chybí

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 11. 2019 14:33

    neřeknu

    Další luxusní nařízení z EU. Nějak to nechápu. Jak může někdo někomu něco nařizovat? Kde to jsme prohoha? ;-( Tohle bylo u nás za komančů... :-( Kdo vyrábí ten výrobek - EU nebo já? A pokud já, tak já budu rozhodovat o výrobě, kvalitě a ceně. Daně z něj odvedu, ne?

    Že by nařídili aby výrobci potravin měli stejnou kvalitu výrobků v celé EU? Na to jsou malí páni, ale to že spotřebiče mají být opravitelné to umí... To je asi tak vše, co EU umí - nařizovat, přikazovat

  • 29. 11. 2019 0:48

    bez přezdívky

    To je naprosto v pořádku, žádná buzerace. Víte kolik statisíců tun spotřebičů se v Evropě každý rok vyhodí? Kde je ekologie? Záruka 2 roky, televizi jsem měl 2,5 roku a odešla, musel jsem koupit novou

  • 29. 11. 2019 13:23

    neřeknu

    eko co? Tyhle ty rádoby ekoteroristické žvásty mám fakt rád... ;-( V době miniaturizace je nesmyslné dělat věci rozebíratelné. Je jednodušší a někdy i levnější koupit novou věc.

    Opravdu nevím tolik se vyhodí tun a je mi to úplně putna. Tohle je prostě buzerace EU. Ten firmám nic nepřidají, žádné úlevy, ale opět něco požadují protože je jednoduší vymýšlet podobné hlouposti než dělat něco pořádného. Když se tedy vyhodí podle Vás hromady a hromady tun elektrospotřebičů (což si nemyslím), a budeme-li chtít být "eko", proč tedy neudělá EU zákon, který povinně řeší recyklaci všeho? Aby opravdu mělo třídění odpadu smysl? Tak jak to chce EU je opět jen polovičatá věc a nedává smysl.

    Když jste tedy eko, tak to vezmu jinak... :-D Budete mít doma starou lednici, dejme tomu 12 let, s freonem. Bude skvěle fungovat, ale najednou přestane. Vy si ji necháte opravit (ať už stojí oprava cokoliv). Spotřeba energie bude o mnoho vyšší než u nové lednice. Takže ekolog jsem vlastně já, který si půjde koupit novou. Kdežto vy budete ten špatnej... :-D Nehledě na to, že díky mne se spotřebuje mnohem více práce lidí (musí se vyrobit celá lednice) a pomohu tím ekonomice více než vy, když si necháte lednici opravit. Pokud by se takto chovala drtivá většina lidí, tak spadne výroba a lidi nebudou "mít co žr**". ve finále, pokud chcete být eko, tak si vmete pazourek a najdete si nějakou jeskyni, protože většina lidské činnosti jde proti ekologii.

  • 29. 11. 2019 16:00

    bez přezdívky

    Já jsem se bavil ne o lednici staré 12 let, ale spousta spotřebičů přestane sloužit nedlouho po skončení záruční doby, a je škoda to vyhodit, protože technicky to není ještě zastaralé, přitom by stačil i třeba drobný náhradní díl

  • 29. 11. 2019 23:18

    kojot4

    Já se tomu divím, co tak nakupuji spotřebiče, tak vše drží. Přestěhoval jsem se před 5 lety do bytu, koupil úplně tu nejlevnější pračku, myčku, indukční desku, ledničku, televizi... Nic z toho se za 5 let neporouchalo, lednice trošku hůř chladí, to je snad jediné, ale funguje.

    Ono obecně to nastavení v letech nedává smysl, spotřebič, který když ho bude používat jednočlenná domácnost, tak vydrží 10-15 let, a když ta domácnost bude pětičlenná, tak vydrží 3 roky.

    Je pro pračku přeci rozdíl, jestli je používána denně, nebo jednou za týden.

  • 11. 12. 2019 10:27

    martinpoljak

    Jenže ono to právě ani státu úplně putna není z jednoduchého důvodu: nakládání s odpady řeší velmi často obce. A zrovna tenhle druh odpadu patří mezi ty problematičtější. Čím prakticky všechno, co jste napsal postrádá smysl.

  • 6. 12. 2019 10:54

    Ondro

    Ja to chapem, schvalujem a som dokonca toho nazoru, ze je to malo.
    Zrusme parlament, policiu a sudy. Ako moze niekto niekomu nieco nariadzovat? Rovnako zrusme normy, skusobne certifikacie,... Tvoje arguemnty su usmevne. Vyrobok vyrabas ty ale nie pre seba, tak musi podliehat urcitej kontrole, kvalite, regulacii. Volna ruka trhu ako regulator nefunguje a nikdy fungovat nebude.
    Vies o tom, ze rovnake nariadenie(10 rokov po skonceni vyroby) plati pri autach uz dlhu dobu a nevsimol som si, ze by si sa nad tym rozculoval. Mal som 11 rocne auto, ktoremu odisiel motor a novy bol stale dostupny. Auto inac uplne v pohode a sluzit bude urcite dalsie roky.
    Na druhej strane mal som rozne zariadenia, kde este pocas ich predaja neboli dostupne nahradne diely. Servisy, hlavne tie originalne/au­torizovane vobec niesu stavane na servis/opravu ale hlavne ako zarucne servisy. Po zaruke sa s vami malokto bude bavit. To potom musite zhanat kutilsky servis, kde vas neodbiju ale posnazia sa vam pomoct a opravit zariadenie. Vid jedna TV tesne po zaruke. Aut. servis odpasa streli vymena panelu za cenu presahujucu cenu noveho. Kutilsky servis - bude vadna LED v niektorom led pasiku podsvietenia, otazne ci je dostupny nahradny diel, lebo najlepsie je vymenit cely pasik a nie kazdy vyrobca drzi/ponuka nahradne diely(alebo specifikaciu aby ho mohla vyrobyt tretia strana). Nebol ale vymenili vadnu jednu LED-ku v povodnom pasiku za par eur(chlapikovi to nedalo), s tym, ze nemozu mi garantovat ako dlho mi to bude fungovat. Funguje to uz 2 roky.
    Mam vystudovanu elektrotechniku. Vo volnom case sa venujem oprave/zachrane el. zariadeni. Najvecsi problem su prave nahradne diely a rozoberatelnost. Rovnako velky problem je setrenie na nespravnom mieste(planovana zivotnost). Casty problem je napajanie a pouzivanie menej kvalitnych suciastok pricom cena kvalitnych by na vyslednu cenu mala minimalny vplyv. Priklad kondenzatory (najcastejsi zdroj problemov) smejd/obycajny 10 centov, kvalitny 15 centov. Smejd vydrzi par rokov(presna doba zalezi od podmienok a kvality navrhu el. obvodu). Kvalitny vydrzi radove niekolko nasobne viacej a prezije to zariadenie. To je cena pri odbere tisic kusov. Pri odbere, co potrebuju vyrobcovia bude este nizsia.

  • 29. 11. 2019 9:12

    Patrik Chrz

    Takže nejdříve zkrátíme životnost spotřebičů různými quasi-eko opatřeními (jako třeba ROHS) z desítek let na jednotky a teď ji chceme nějakým úředním nařízením prodlužovat?

    Hlavně při ceně práce opravy skoro nedávají smysl. Kdo se bude několik hodin rýpat v řídící desce aby zjistil, kde (právě kvůli ROHS) vznikl studený spoj? To raději objedná novou desku od výrobce v ceně třetiny ceny ledničky/pračky. Přitom zákazník nemá jistotu, že za další dva roky se stejná závada neobjeví znovu.

  • 29. 11. 2019 13:28

    neřeknu

    přesně tak... Tady se krásně ukazuje, jak je EU hloupá - kam vítr, tam plášť. jen potřebuje někoho omezovat a říkat mu bubu bubu, udělej to nebo... ;-(

    Opravdu si nedokáži představit, že mi někdo na fošně (základní desce) bude měnit šváby... V době, kdy je miniaturizace a mikroprocesorů to vlastně není ani potřeba. Nehledě na výrobní postupy, které se dost změnily, dnes se PCB osazují SMD součástkami, pak se nanáší izolace apod. Dnes už opravdu není doby, kdy se vyplatí elektronika opravovat.

  • 29. 11. 2019 15:56

    Patrik Chrz

    Tady se zaměňují dvě různé věci:

    1. opravitelnost - to se snaží řešit připravované nařízení, tj. rozebiratelnost a dostupnost náhradních dílů
    2. životnost jednotlivých dílů - zde různé eko opatření jsou proti, právě ROHS, tlak na zdravotní nezávadnost komponentů, rozložitelnost, recyklovatelnos­t,...

  • 1. 12. 2019 12:57

    randy

    Preco nie? Za to ze to nik nerobi, to neznamena ze sa to neda a ze sa to neoplati. Staci sa pozriet na opravy MacBookov - ano, Apple sa na opravu vykasle, resp vymena celej zakladnej dosky stoji tolko co nova, ale opravit sa vsetko da, ked su nahradne diely (pri Apple zariadeniach je trosku problem, kedze vela IO ma Apple PN a tak sa kupit ani nedaju). Staci sa pozriet na Louis Rossmann
    https://www.youtube.com/watch?v=yt0f3sGSZas (resp jeho web https://rossmanngroup.com) Chlap ma vcelku uspesny business zalozeny prave na opravovani bezne neopravovanych Apple produktov.

    Vsetko samozrejme zavisi od rentability. Opravovat 12 rocnu chladnicku je samozrejme otazne, ale opravit pokazeny LCD televizor je casto parcentova oprava (najcastejsia porucha su vyschnute/"vy­fucane" kondenzatory v zdroji). Pre vacsinu je to argument, preco si kupit novu a vacsiu hracku, ale vacsina by taku opravu privitala.

  • 2. 12. 2019 0:37

    Jet

    Tady nejde o to opravit motherboard. V něm tak maximálně vyměníš kondenzátory (už jsem to taky párkrát dělal). Tady jde o to, vyměnit ten motherboard a zbytek - kastli, zdroj, paměti, harddisk, vga - nechat původní. Ale zrovna v případě počítačů se to mnohdy nevyplatí, protože 5 let stará deska už je morálně zastaralá a paměti už do nové nedáš, už jsou na světě v mezičase nejmíň 2 nové generace pamětí.
    Ovšem harddisky měníme celkem běžně.

  • 7. 12. 2019 11:47

    bez přezdívky

    Já bych spíš byl za to, aby ti méně majetní mohli mít kvalitní přístup k informacím a náhradním dílům. Jestliže něco bohatí vyhodí jako nefunkční, mohli by si takové pořídit a opravit.

    Pokud to bude opravitelné, mohou svůj čas věnovat opravě místo toho aby museli kupovat nové.

    Dva příklady:
    - Auto 330tis km - poškozená kliková hřídel. Názor opravny: polomotor, výměna rozvodů, výměna opotřebených ramen, práce převyšuje cenu obvyklou tohoto auta. Vyhodit a koupit jiné. Ztráta finanční cca 50.tis. Kč, ztráta ekologická malá? Bohužel nejsem automechanik, jistě by se oprava dala zvládnout např. výměnou motoru za jiný z nabouraného auta.
    - Automatická pračka Whirlpool - náhlá smrt, budíky bez odezvy. Jsem elektronik. Internet poradil, že výměnou jednoho odporu a jednoho integrovaného obvodu na straně napájená desky lze opravit častou vadu. Průzkum potvrdil, že obě součástky jsou viditelně poškozené. Náklady na součástky 51Kč+poštovné + 2 hodiny montování a pájení. Srovnej s cenou 3200Kč za novou desku + montování+cestovné servisáka versus cena nové pračky cca 5500Kč. Mnoho lidí se rozhodne pro opravu výměnou za krásnou novou neorezlou pračku se zárukou.

    Jedinné řešení je donutit výrobce uzavřít cyklus a převzít zodpovědnost za své výrobky. Představte si, že by praní v pračce byla služba, tedy výrobce pračky by vám zajišťoval funkční pračku u vás doma. Kdyby se rozbila, jednoduše by jste službu reklamovali. Přijel by pikolík a pračku by buď opravil se zárukou, nebo vyměnil za jinou menší/větší, horně/bočně plněnou s takovou či onakou spotřebou - dle dohody. Tahle "malá" změna by donutila výrobce změnit přemýšlení. Místo toho, aby přemýšleli v intencích jak a kde to ošidit aby to bylo prodejně levné, přemýšleli jak to udělat, aby se to nepokazilo a nemusel by tam pikolík. Přišlo li by nařízení, že pračka musí splňovat určité limity např. ve spotřebě vody, mohlo by se vyřešit přeprogramováním a železo či sklo pračky by zůstalo stejné. Měnilo by se jen to minimum dílů, aby se splnily zákonné požadavky. To vše za cenu jednorázové investice a dál za mrzský roční polatek pár desetikorun, nebo rovnou za pár stokorun ročně bez počáteční investice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).