Takže nejdříve zkrátíme životnost spotřebičů různými quasi-eko opatřeními (jako třeba ROHS) z desítek let na jednotky a teď ji chceme nějakým úředním nařízením prodlužovat?
Hlavně při ceně práce opravy skoro nedávají smysl. Kdo se bude několik hodin rýpat v řídící desce aby zjistil, kde (právě kvůli ROHS) vznikl studený spoj? To raději objedná novou desku od výrobce v ceně třetiny ceny ledničky/pračky. Přitom zákazník nemá jistotu, že za další dva roky se stejná závada neobjeví znovu.
přesně tak... Tady se krásně ukazuje, jak je EU hloupá - kam vítr, tam plášť. jen potřebuje někoho omezovat a říkat mu bubu bubu, udělej to nebo... ;-(
Opravdu si nedokáži představit, že mi někdo na fošně (základní desce) bude měnit šváby... V době, kdy je miniaturizace a mikroprocesorů to vlastně není ani potřeba. Nehledě na výrobní postupy, které se dost změnily, dnes se PCB osazují SMD součástkami, pak se nanáší izolace apod. Dnes už opravdu není doby, kdy se vyplatí elektronika opravovat.
Tady se zaměňují dvě různé věci:
1. opravitelnost - to se snaží řešit připravované nařízení, tj. rozebiratelnost a dostupnost náhradních dílů
2. životnost jednotlivých dílů - zde různé eko opatření jsou proti, právě ROHS, tlak na zdravotní nezávadnost komponentů, rozložitelnost, recyklovatelnost,...
Preco nie? Za to ze to nik nerobi, to neznamena ze sa to neda a ze sa to neoplati. Staci sa pozriet na opravy MacBookov - ano, Apple sa na opravu vykasle, resp vymena celej zakladnej dosky stoji tolko co nova, ale opravit sa vsetko da, ked su nahradne diely (pri Apple zariadeniach je trosku problem, kedze vela IO ma Apple PN a tak sa kupit ani nedaju). Staci sa pozriet na Louis Rossmann
https://www.youtube.com/watch?v=yt0f3sGSZas (resp jeho web https://rossmanngroup.com) Chlap ma vcelku uspesny business zalozeny prave na opravovani bezne neopravovanych Apple produktov.
Vsetko samozrejme zavisi od rentability. Opravovat 12 rocnu chladnicku je samozrejme otazne, ale opravit pokazeny LCD televizor je casto parcentova oprava (najcastejsia porucha su vyschnute/"vyfucane" kondenzatory v zdroji). Pre vacsinu je to argument, preco si kupit novu a vacsiu hracku, ale vacsina by taku opravu privitala.
Tady nejde o to opravit motherboard. V něm tak maximálně vyměníš kondenzátory (už jsem to taky párkrát dělal). Tady jde o to, vyměnit ten motherboard a zbytek - kastli, zdroj, paměti, harddisk, vga - nechat původní. Ale zrovna v případě počítačů se to mnohdy nevyplatí, protože 5 let stará deska už je morálně zastaralá a paměti už do nové nedáš, už jsou na světě v mezičase nejmíň 2 nové generace pamětí.
Ovšem harddisky měníme celkem běžně.