První komentář k tomuto článku to vyjadřuje naprosto přesně. Čím víc nejasností, tím více sankcí, minimálně si to začínám myslet.
Jak jsem dnes v mém dlouhém emailu na server podnikatel.cz zmínil, je to jeden z moha bodů kontroverze ohledně tohoto zákona.
Aby mohl podnikatel evidovat, potřebuje certifikát. Tento certifikát je privátní klíč, kterým se prokazuje vůči veřejnému klíči na serveru EET. Jednoduché zabezpečení které funguje na příč IT světem už dlouhá léta.
Funguje ale bezpečně pouze za předpokladu, že je privátní klíč, na nějakém zařízení uložen offline a tím dochází k reálnému ověření zařízení nebo člověka.
V tom je ale ten zásadní problém! Pokud bude chtít majitel eshopu evidovat, musí vzít svůj privátní certifikát a nahrát ho někam na server do veřejného internetu! Už je jasnější, kde je ten problém? Bezpečnost jde tím pádem naprosto stranou!
Naprosto trefně to shrnuje souki na svém blogu!
https://www.souki.cz/jak-eet-skutecne-dopadne-na-eshopy
Náročnost implementace EET do e-shopu? Dovolte mi citovat:
Ministr vám vzkazuje, že pokud umíte pomocí CTRL+C a CTRL+V do webu vložit kód platebního tlačítka PayPal, tak pro Vás přece není žádný problém přelouskat 33 stránek technické programátorské dokumentace, implementovat SOAP Service, sestavit XML, zakódovat to pomocí RSA2048 a zahashovat podpis přes SHA256 a to navíc tak, aby vše fungovalo od 500 milisekund!
A pokud to je problém, tak se zřejmě máte na svoje malé podnikaní vykašlat a raději se nechat někde zaměstnat.
Kontroverzí kolem EET je asi tak milion, bohužel, řvu asi málo! Na doporučené dopisy na MF nebo GFČR mi nikdo neodpovídá, na emaily se mi dostává odpovědi, že můj dotaz, bude předán odbornému posouzení.
Do dnes nemám odpovědi ani na jeden z mých dotazů!
EET jsme ve firmě do našich pokladen zavedli, ale stále nikdo netuší co bude dál.
Na PayPal jsme také psali email - žádná response. Bojím se, že od toho dají také ruce pryč. Obávám se, že pro PayPal oproti GoPay nebo PayU je Česko tak malý trh, že raději službu s lokalizací na čechy raději zruší nebo nějak obejdou. Zajímavá situace nastane až EET začne například ve Španělskuvnebo dalších státech.
Obávám se že to je jedno. Pokud nezaregistrujete platbu když jste měl, máte pokutu, pokud registrujete když jste nemusel, nic vám nehrozí. A pokutu platíte vy, ne Paypal. O názor těch služeb bych se v tomto případě raději neopíral, jsou to vaše peníze z kterých půjde pokuta. A zatím co oni mají většinou k dispocici právníky co by to u soudu uhráli aniž by to mělo zásadní dopad na firmu, pro e-shopáře je takový soud v podstatě likvidační protože na to padne značná část jeho času.
elektronické peněženky (PayPal, PayU apod.) by MĚLY spadat pod evidenci tržeb. Je to proto, že z těchto účtů můžete provádět platby a není zde žádná povinnost převést peníze na bankovní účet. Jak je to u GOPAY už si nepamatuji.
Naproti tomu u platebních bran, které jsou propojeny s účty obchodníků (GP WebPay apod.) jsou platby přímo zúčtovány na bankovní účet AUTOMATICKY. Tyto platby se tedy evidovat v rámci EET neměly.
Ale je to jen můj názor.
Ve zkratce - první skupina plateb není povinně zúčtována na účet obchodníka, ta druhá ano.
Jasně, hrdina, co svůj hloupý názor schová za anonymouse.org. Tipnul bych si, že jsi nějaký ouřada, nebo někdo z firmy, která na EET vydělává (parazituje). Možná ti někdy dojde, že nepoctivci se celému EET smějí, protože to obejdou stejně, jak obcházeli kontroly i dnes.
Poctivý podnikatel dostal jen další klacek pod nohy a já doufám, že to podnikání opravdu hodně lidí zabalí, ať estébák Bureš konečně dostane po papuli a lidi konečně procitnou a pochopí, kdo je největší parazit ve státě. Malí podnikatelé to opravdu nejsou.