Server Podnikatel.cz přináší první výběr otázek a odpovědí ze své daňové poradny. Čtenářům odpovídá Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO, s.r.o.
Sleva na poplatníka za část roku
Připravuji daňové přiznání za rok 2010. V roce 2010 jsem byl zaměstnán od 01. ledna 2010 do 18.srpna 2010 ve firmě. Dne 18.srpna 2010 jsem dal výpověď z důvodu mezd nevyplacených zaměstnavatelem. Od 19. srpna 2010 jsem evidován na ÚP. Mám ještě příjem z pronájmu půdy cca 5000 korun. Chtěl bych se zeptat, jakou částku mohu uplatnit v daňovém přiznání jako odpočitatelnou položku (slevu na poplatníka dle § 35 ba zákona o daních z příjmů (zda za celý rok částku 24 840 korun, či jenom částku odpovídající délce mého zaměstnání, tj. 8×2070 = 16 560 Kč)?
Jako slevu na dani můžete uplatnit roční částku. Čtěte více: Praktická ukázka: jak vyplnit daňové přiznání
Daňové přiznání a osobní bankrot
Od dubna 2010 pobírám PPM a od listopadu 2010 rodičovský příspěvek. 30.listopadu 2010 skončil můj zaměstnanecký poměr a od prosince 2010 podnikám na základě Živnostenského oprávnění. Mé příjmy z tohoto podnikání nepřesáhly hranici 6000 Kč. Domnívám se, že nemusím podat daňové přiznání za rok 2010. Ale můj problém spočívá v tom, že jsem vloni na sebe uvalila tzv. Osobní bankrot a musím insolvenčnímu soudu hlásit všechny příjmy. Myslíte, že bude soudu stačit odkaz na příslušný paragraf z DZ, kdy přiznat příjmy do 6000 Kč nemusím, nebo mám pro jistotu daňové přiznání podat?
Domnívám se, že obě povinnosti je zapotřebí posuzovat odděleně. Co se týče informování soudu o vašich příjmech, zřejmě máte na mysli § 412 odst. 1 písm. d) insolvenčního zákona. Podle tohoto ustanovení jste povinna předložit insolvenčnímu soudu přehled svých (veškerých) příjmů za uplynulých 6 měsíců. Domnívám se, že byste v takovém přehledu měla uvést veškeré příjmy, byť vám – jak píšete – nevznikne povinnost podat daňové přiznání.
Přechod ze skutečných výdajů na paušál
V minulém roce jsem podával řádné daňové přiznání z hodnot, které jsem vedl ve své daňové evidenci. Letos bych rád použil výdaje procentem z příjmu, tzv. paušálem. Potřebuji vědět, zda musím podávat dodatečné daňové přiznání za rok 2009 s vyznačenými hodnotami zásob, pohledávkami a závazky. Do původního daňového přiznání jsem žádné tyto skutečnosti nepsal, neboť jsem žádné neměl. Pracuji jako zaměstnanec, nejsem plátce DPH a OSVČ mám jen jako vedlejší pracovní poměr.
Pokud budete v roce 2010 měnit způsob uplatňování výdajů, pak vám skutečně vzniká za rok 2009 povinnost upravit základ daně o hodnotu pohledávek, zásob, popř. závazků. Pokud jste tyto položky k 31. prosinci 2009 neevidoval, dodatečné daňové přiznání podávat nemusíte. Čtěte více: Daňové přiznání se při uplatňování výdajového paušálu příliš neliší
DPH při absenci knihy jízd
Společnost, která je plátcem DPH, vlastní jeden osobní automobil, u kterého chce v roce 2011 využít možnosti paušálních nákladů. Může si započíst DPH z daňových dokladů o koupi benzínu, i když nebude vést knihu jízd?
V tomto případě doporučujeme knihu jízd vést, neboť jste povinni prokázat správci daně nárok na odpočet daně z přidané hodnoty z částek nakoupených pohonných hmot. Odpočet lze samozřejmě prokázat i jiným způsobem, nicméně kniha jízd se jeví jako vhodná. Čtěte více: Knihu jízd nepalte, ne každému se výdajový paušál vyplatí
Převod nákladů mezi roky
Měl bych dotaz na to, zda je možné nějakým způsobem převést náklady z loňského roku do odpočtu pro letošní rok. V září 2010 jsem zahájil činnost, ale v loňském roce ještě neměl žádné příjmy. Zda je nutné uvádět všechny náklady do přiznání nebo je lze uvést až v letošním roce v plné výši nebo určitou část?
Předpokládám, že máte příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů (např. příjmy z podnikání). V tomto případě doporučuji uvést uskutečněné výdaje do daňového přiznání s tím, že vám vznikne (a bude vyměřena) daňová ztráta. Tuto ztrátu poté můžete uplatnit v následujících 5 zdaňovacích obdobích.