Na jedné straně účetní, na druhé daňový poradce. Běžnou praxí však je, že právě účetní vykonávají práci, která spadá pod kompetence poradců. A neméně často je tomu tak i naopak. Má to ale svá rizika.
Psali jsme: Daňový poradce má odpovědnost za vaši daňovou povinnost
Účetní v rámci své náplně práce poskytuje účetní poradenství a vede evidenci, případně evidenci v rámci právních předpisů. Zpracování daňových přiznání pro svého klienta však do jeho rozsahu práce nespadá, jak také potvrzuje Jan Molín, předseda etické komise Komory certifikovaných účetních: Pokud klient bude chtít od svého účetního, který není zároveň daňovým poradcem, zpracovat daňové přiznání, měl by ho účetní sám upozornit na to, že tato činnost není v rozsahu s jeho živnostenským oprávněním, a proto s sebou nese jistá rizika.
Poradna s daňovým poradcem
Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.
Jaká jsou rizika?
Pokud jsou v daňovém přiznání, které zpracovával účetní, odhaleny nedostatky, může se na straně jak účetního tak podnikatele objevit problém. Případné chyby vzniklé při zpracování daňového přiznání účetním obvykle nepokryje jeho pojištění odpovědnosti, a klient i účetní se mohou snadno dostat do nepříjemné finanční i právní situace,
doplňuje Jan Molín.
Čtěte také: Nešetřete na daňovém poradci. Může se vám mnohonásobně vyplatit
Daňový poradce vede účetnictví
Rizika se objevují i v opačném případě, kdy daňový poradce, který nemá příslušné živnostenské oprávnění k vedení účetnictví, účetnictví svého klienta přeci jen vede. Dojde-li při zpracování účetnictví k nějakému pochybení, nastává stejná situace jako u účetního, který zpracovává daňová přiznání – samostatné vedení účetnictví není kryto oprávněním k výkonu daňového poradenství, není v rozsahu činnosti, které poskytuje související zákon a daňový poradce musí nést plnou odpovědnost za svá úmyslná i neúmyslná pochybení. A ta nejsou kryta pojištěním daňového poradce.