Fyzické osoby, pokud mají povinnost podávat daňové přiznání, mohou mít základ daně tvořen až pěti dílčími základy daně. Z těchto dílčích základů daně se následně vypočte celkový základ daně. V daňovém přiznání však nemusí být vykazovány pouze příjmy a výdaje, ale lze od základu daně odečíst například nezdanitelné částky základu daně a odčitatelné položky. Poplatníci také mohou uplatňovat slevy na dani a daňové zvýhodnění.
Co se dozvíte v článku
Pět dílčích základů daně v daňovém přiznání
Příjmy, které se uvádí v daňovém přiznání fyzických osob, jsou definovány v § 6 až v § 10 zákona o daních z příjmů. Dílčí základy daně jsou tak tvořeny příjmy ze závislé činnosti (§ 6), příjmy ze samostatné činnosti (§ 7), kapitálové příjmy (§ 8), příjmy z nájmu (§ 9) a ostatní příjmy (§ 10).
Příjmy ze zaměstnání (§ 6 ZDP)
V dílčím základu daně ze závislé činnosti („ze zaměstnání“) se zahrnují příjmy ze zdrojů na území České republiky i příjmy ze zdrojů v zahraničí. Zahraniční příjmy musí být přepočteny na koruny. Příjmy ze závislé činnosti se dokládají tzv. potvrzením o zdanitelných příjmech.
Pokud poplatník zahrne příjmy uvedené v § 6 odst. 4 zákona nebo zahrne příjmy, ze kterých byla daň stržena dle § 36 odst. 6 a 7, je poplatník povinen dále doložit potvrzení o vyplacených příjmech a sražené dani. Pokud se poplatník rozhodl uvést tyto příjmy, musí být uvedeny veškeré tyto příjmy v daňovém přiznání.
Příjmy z podnikání (§ 7 ZDP)
Dílčí základ ze samostatně výdělečné činnosti se rozvádí v příloze č. 1 daňového přiznání. Tento dílčí základ daně se následně „přenáší“ do daňového přiznání. V návaznosti na způsobu uplatňování výdajů mohou poplatníci buď uvést příjmy a k nim skutečné výdaje, případně k příjmům mohou využít tzv. uplatnění výdajů paušálem.
V rámci dílčího základu daně může poplatníkovi vzniknout i daňová ztráta, a to v případě, kdy výdaje přesahují příjmy. V rámci dílčího základu daně dle § 7 může být tento dílčí základ daně upraven v rámci položek snižujících nebo zvyšujících základ daně. Dílčí základ daně ze samostatné činnosti může být také rozdělen na tzv. spolupracující osobu.
Příjmy z kapitálového majetku (§ 8)
Příjmy, které se zahrnují do příjmů z kapitálového majetku, definuje zákon o daních z příjmů v § 8 zákona. Jedná se o takové příjmy, které nejsou příjmy dle § 6 nebo § 7, a jedná se například o podíly na zisku z obchodní korporace, podíly na zisku tichého společníka, úroky, výhry, výnosy z vkladů na vkladních knížkách, plnění ze zisku svěřenského fondu nebo plnění ze soukromého životního pojištění.
V rámci dílčího základu daně dle § 8 se vykazuje úhrn příjmů ze zdrojů na území České republiky i příjmy ze zdrojů v zahraničí, přepočtené na koruny, pokud nejsou zdaněny zvláštní sazbou daně dle § 36 zákona.
U příjmů dle § 8 je typické, že nelze uplatnit výdaje. Existují však výjimky. Pokud ve zdaňovacím období vykážete příjmy z úroků ze zápůjčky nebo úvěru, je výdajem zaplacený úrok z částek použitých na poskytnutí zápůjčky nebo úvěru, a to až do výše příjmu.
Příjmy z nájmu (§ 9)
V rámci dílčího základu daně dle § 9 zákona se vykazují příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů a dále příjmy z nájmu movitých věcí, pokud se nejedná o tzv. příležitostný nájem. Nesmí se také jednat o příjmy, které by byly uvedeny v § 6 až § 8 zákona.
V případě příjmů z nájmů se dílčí základ daně přenáší z přílohy č. 2 daňového přiznání, kde jsou příjmy a výdaje podrobněji rozvedeny. Stejně jako v případě příjmů ze samostatné činnosti, i zde mohou poplatníci k příjmům uplatňovat výdaje, a to buď skutečné, nebo paušální. Zatímco u příjmů ze samostatně výdělečné činnosti poplatníci uplatňují paušální výdaje v závislosti na druhu podnikání, u příjmů z nájmů se uplatňují paušální výdaje ve výši 30 %. I zde může poplatník vykázat daňovou ztrátu.
Ostatní příjmy (§ 10)
Pokud mají poplatníci ještě nějaké další příjmy, které nelze zařadit pod příjmy dle § 6 až § 9, zdaní se tyto v dílčím základu daně ostatních příjmů. I tyto příjmy se vykazují zvlášť v příloze, a to v příloze č. 2. Dílčí základ daně dle § 10 nemůže být záporný.
Nezdanitelné částky základu daně a odčitatelné položky
Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je rozděleno do několika částí, přičemž v oddílu č. 3 se uvádí nezdanitelné částky základu daně, odčitatelné položky a daň celkem.
V rámci této části mohou poplatníci v návaznosti na ustanovení § 15 zákona o daních z příjmů uplatnit hodnotu bezúplatného plnění – darů/dary, hodnotu zaplacených úroků, zaplacené příspěvky na penzijní připojištění, penzijní pojištění a doplňkové penzijní spoření. Dále je možné uplatnit zaplacené příspěvky na soukromé životní pojištění, odborové příspěvky a úhradu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
Poplatníci mohou také v rámci odčitatelných položek uplatnit výdaje na výzkum a vývoj nebo odpočet na podporu odborného vzdělávání. Zákon o daních z příjmů však definuje určité limity a podmínky, které je nutné splnit, aby mohly být nezdanitelné částky základu daně a odčitatelné položky uplatněny.
Ještě před zohledněním nezdanitelných částek a odčitatelných položek však mohou poplatníci uplatnit pravomocně stanovenou daňovou ztrátu.
Daň a slevy na dani
Po zohlednění úhrnu nezdanitelných částek základu daně se výsledný základ daně zaokrouhlí na celé stokoruny dolů a vypočte se daň. Poplatníci však mohou uplatnit celou řadu slev na dani a daňové zvýhodnění.
Poplatníci mohou uplatnit základní slevu na poplatníka, ale také třeba slevu na manželku, slevu na invaliditu, slevu na studenta, slevu pro držitele karet ZTP/P nebo slevu za umístění dítěte. Využít poplatníci mohou i tzv. daňové zvýhodnění, a to na děti žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. I zde jsou však stanoveny podmínky (§ 35 a dále ZDP), které musí poplatník splňovat.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí