EET je sice blbost, ale tohle je take trapne. Uz jednou klesla DPH a ceny zustaly stejne (mlcelo se), kdyz se pak zase vratila, zdrazilo se (poukazovanim na vyssi DPH) :-)
Ted uz se zdrazuje i kdyz DPH klesa. Vsak si ty sve (stale jeste z vetsiny) zahulene pajzly zdrazte treba 100x. Lemtaci piva maji jasne omezeny rozpocet a nikdo movitejsi do tech smradlavych prasniku nevleze, i kdyby to bylo zadarmo.
V tomto pripade je to ale opravdu klasicka zaminka. Zdrazit vse o 10 i vice Kc pri soucasnem snizeni DPH na 15%, navic v provozech kde uz leta maji internetove pripojeni pro zakazniky, elektronickou pokladnu i terminal pro platbu kartou, znamena jedine: delaji si z vas legraci. Proto je treba tam prestat chodit.
Samozřejmě je to záminka, a možná funguje i neviditelná ruka trhu. Zdraží ten vedle,zdražím taky.
Nicméně je otázka zda zákazníci v plné míře uhradili zvýšené náklady na kontrolní hlášení a nyní je to o tom , kdo zaplatí náklady další krabičku a administrativu.
Ovšem nevím, zda je rozumné přestat do hospod chodit. Bude malá tržba, malý výběr daní, a kde bude těch 18 miliard, za které se všichni budeme mít lépe ?
Nerikam prestat uplne, ale pokud je to mozne, vybrat si tu ktera nedela z zakazniku blbce.. Evidentne to funguje, na obedy chodim ve vcelku pravidelny cas do jedne co je nejblize, takze jsem tam casem potkaval stejne lidi (mimochodem uz davno mela internet pro zakazniky, elektronicke pokladny i platby kartou). Dnes zdrazila o 10% Tak jsem sel do druhe, ktera je dokonce mirne lepsi co se tyce jidla a levnejsi, jen je trochu dal. A potkavam tam hned nekolik lidi z te "nasi" puvodni :-)
Tech 18 miliard se vybere leda tak na likvidacnich pokutach.
A jeste poznamka, nikde jsem nevidel statisicove demonstrace podnikatelu jak proti kontrolnim hlasenim tak EET. Takze s nim asi vsichni souhlasi.
Pro zajimavost si vyhledejte co se napriklad delo v Brazilii, kdyz zvysili cenu za MHD o 6% :-) Odkazy na to ze je to jina kultura nas problem moc neresi.
No, statisícové demonstrace podnikatelů je samozřejmě naprostý nesmysl. Velkopodnikatele či středního podnikatele investiční náklady na EET celkově vyjdou možná v desítkách či stovkách tisíc, ale jen mezi 100 - 150 Kč na pokladnu a provozní náklady na jednotky Kč měsíčně. A obrat na pokladnu mají spíše ve stovkách tisíc Kč měsíčně (třeba "náš" Albert má roční obrat cca 6 mil. na jednu pokladní). Malý krámek nebo třeba výčep v Horním Dolíkově má investiční náklady podle IT schopností provozovatele, ale v průměru patrně několik tisíc a provozní náklady vyjdou na stovky Kč měsíčně, přičemž hraje roli cena internetu v daném místě a licence za SW. Avšak obrat na pokladnu je zlomkem toho, co u velkopodnikatele. Nebo-li ekonomické dopady EET jsou na různé podnikatele různé a různé také mohou být osobní postoje k takovémuto druhu dělání pořádku. Takže propagátoři EET samozřejmě prezentují spíše názory velkých podniků a Hospodářské komory (velkopodnikatelé), nadnárodních řetězců (velkopodnikatelé), Svazu průmyslu a obchodu (velkopodnikatelé) Asociace tradičního českého obchodu (nejmenší člen je COOP) a jim podobných. A odpůrci spíše jednotlivých živnostníků, pro které je charakteristické jednak to, že malý živnostník "na nějaké spolky nemá čas", neb by kvůli schůzi v Praze třeba musel na den zavřít, a tedy přijít o výdělek. A také se mu jeví příliš velký členský příspěvek (často na něj nemá), který je řádově v tisících. Tedy pokud má mít ten spolek funkční aparát a něco reálně dělat. Takže ti nejmenší jaksi "nemají zastání", leda že je někdo "vezme pod křídla", což se většinou neděje. Shrnuto - je zřejmé, že mezi podnikateli jsou různé postoje k EET podle toho, jaký má to které opatření na ně individuálně dopad, přičemž mezi nimi samozřejmě současně fungují konkurenční vztahy, a ti velcí jsou na tom navíc výrazně lépe, pokud se týká schopnosti se sdružovat a dát svůj názor vědět.