Daňové změny pro zaměstnavatele od roku 2023

13. 12. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Tentokrát se nejedná jen o tradiční parametrické změny, daňový balíček přináší i změny ve zdanění zaměstnanců a nová osvobození od daně z příjmů.

Server Podnikatel.cz přináší tradiční souhrn daňových změn od roku 2023 pro zaměstnavatele. Každoročně se mění číselné údaje důležité pro zdanění příjmů ze závislé činnosti. Jde o změny v souvislosti s průměrnou mzdou vyhlašovanou pro rok 2023.

Co se dozvíte v článku
  1. Parametrické změny
  2. Nová sleva za zastavenou exekuci
  3. Osvobození odměny členů volebních komisí
  4. Limit pro podání daňového přiznání
  5. Možnost uplatnit dary na Ukrajinu

Parametrické změny

Na základě nařízení vlády č. 290/2022 Sb. je pro účely výpočtu zálohy na daň ze závislé činnosti podle § 38h zákona o daních z příjmů definována 15% sazba zálohy do 4násobku průměrné mzdy, který činí pro rok 2023: 161 296 Kč. Pro účely výpočtu daně podle § 16 zákona o daních z příjmů je definována 15% sazba daně pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy, který činí pro rok 2023: 1 935 552 Kč.

Od hodnoty průměrné mzdy se také odvíjí rozhodná částka pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění. Jde o hodnotu jedné desetiny průměrné mzdy zaokrouhlené na celou pětisetkorunu směrem dolů. Jedná se současně o částku uvedenou v ustanovení § 6 odst. 4 písm. b) zákona o daních z příjmů v souvislosti s příjmy ze závislé činnosti bez učiněného prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. U příjmů v úhrnné výši nepřesahujících u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku rozhodnou pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění sráží plátce daně z příjmů ze závislé činnosti srážkovou daň. Pro rok 2023 činí: 4000 Kč.

Nová sleva za zastavenou exekuci

Novelou č. 286/2021 Sb., občanského soudního řádu i exekučního řádu byla od roku 2022 zavedena možnost zastavit dlouhotrvající exekuce do 1500 Kč (jistina bez příslušenství), pokud k 1. lednu 2022 déle než tři roky nebylo z této pohledávky nic vymoženo. Jde o takzvané bagatelní exekuce. Věřitel si může za rok 2022 uplatnit slevu za zastavenou exekuci. Výše slevy za každou zastavenou pohledávku činí 30 % ze zastavené exekuce (maximálně 450 Kč).

Pokud bude zaměstnaný věřitel se zastavenou exekucí žádat o roční zúčtování daní, může doložit usnesením exekutora, kde bude tato náhrada za zastavenou exekuci vyčíslena. Nový vzor žádosti o roční zúčtování je pro tento účel uzpůsoben. Dokládá se „usnesením o zastavení exekuce“.

Osvobození odměny členů volebních komisí

Novelou daňových zákonů, takzvaným daňovým balíčkem (č. 366/2022 Sb.), je kromě příjmů uvedených v § 4 dále osvobozena zvláštní odměna za výkon funkce člena okrskové volební komise a člena zvláštní okrskové volební komise. A to doplněním do § 6 odst. 9 – nové písmeno w) do zákona o daních z příjmů. V reálu to znamená, že odměna člena volební komise bude od daně z příjmů osvobozena. A tím i od odvodů sociálního a zdravotního pojištění (zdravotní pojištění se z této odměny neodvádělo ani dle předchozí úpravy). Novinka bude poprvé použita již v lednu 2023 pro prezidentské volby.

Limit pro podání daňového přiznání

Povinnosti podat daňové přiznání se podrobně věnuje ustanovení § 38 písm. g zákona o daních z příjmů. Zde se (mimo jiné) uvádí, že daňové přiznání podává:

  • Každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly za zdaňovací období 15 000 Kč (pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo zdaněné konečnou srážkovou daní). Daňové přiznání se ale podává i v případě, že tyto příjmy nepřesáhly 15 000 Kč, ale byla vykázána daňová ztráta.
  • Zaměstnanec s příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání) pouze od jednoho anebo postupně od více plátců daně. Podmínkou je, že učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani (opět se sem nezahrnují příjmy od daně osvobozené a příjmy zdaněné srážkovou daní) a nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 zákona o daních z příjmů vyšší než 6000 Kč.

Od roku 2023 se oba limity upravují. V prvním případě se limit zvyšuje z 15 000 Kč na 50 000 Kč (původně bylo navrženo 25 000 Kč, avšak pozměňovacím návrhem se zvýšil na 50 000 Kč). Ve druhém z 6000 Kč na 20 000 Kč. Především tento limit se dotýká zaměstnavatelů, protože nyní řada zaměstnanců nemohla díky drobným příjmům žádat o roční zúčtování, ale musela si podávat daňové přiznání.

Daňový balíček zvyšuje limit pro povinnost podání daňového přiznání Přečtěte si také:

Daňový balíček zvyšuje limit pro povinnost podání daňového přiznání

Možnost uplatnit dary na Ukrajinu

Daňový balíček upravil rovněž § 1 odst. 6 zákona č. 128/2022 Sb., o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Píše se zde, že poplatník daně z příjmů fyzických osob s příjmy ze závislé činnosti nemá za zdaňovací období roku 2022 povinnost podat daňové přiznání, pokud by mu tato povinnost vznikla jen z důvodu snížení základu daně o hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého v roce 2022 Ukrajině prostřednictvím zastupitelského úřadu Ukrajiny na území České republiky. 

Zaměstnanec tak bude moci v ročním zúčtování daní uplatnit pro snížení základu daně dary na podporu obranného úsilí Ukrajiny poskytnuté prostřednictvím Velvyslanectví Ukrajiny v České republice. Bude zde platit zjednodušené dokládání. Postačí prokázání výpisem z účtu, případně ústřižkem složenky. Jde o číslo účtu: 304452700/0300.

Většinu informací o legislativních změnách pro rok 2023

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).