Cena za jeden odběr krve či jejích složek se už pro rok 2017 zvýšila. Jeden bezplatný odběr krve nebo jejích složek se oceňuje částkou 3000 korun (dříve to byly 2000 korun).
O možnosti snížit základ daně díky darování krve či jejích složek pojednává § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů.
Jaké jsou nejzazší termíny pro rok 2020, najdete v komplexním přehledu: Důležité termíny pro letošní daňové přiznání
Daňový odpočet není nijak omezen počtem odběrů krve, které se pro daňové účely ocení výše uvedeným způsobem. Ale v úhrnu lze v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání odečíst maximálně částku ve výši 15 % ze základu daně.
Musí se však jednat o odběr, za který nebyla poskytnuta finanční kompenzace. Výjimkou jsou jen úhrady cestovních nákladů, které se s odběrem pojí. Ty je však nutné prokázat. Stejně tak je nutné prokázat samotné dárcovství.
Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz
Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ
Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.
Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku
Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.
Darování krve je třeba k přiznání doložit
Chce-li poplatník, který daruje krev, snížit základ daně darováním krve, uvede tuto skutečnost v daňovém přiznání. Do příloh je pak třeba přiložit potvrzení od zdravotnického zařízení o tom, že krev daroval a kolikrát. Zdravotnické zařízení takové potvrzení vystaví na požádání.
Dárcovství kostní dřeně
Další daňovou výhodou je ocenění hodnoty odběru orgánu od žijícího dárce částkou 20 000 korun. Od základu daně je tak možné odečíst hodnotu jednoho bezplatného odběru krvetvorných buněk (s výjimkou úhrady prokázaných cestovních nákladů spojených s odběrem). Pro daňové účely se takový odběr ocení částkou 20 000 korun.