Zákon o daních z příjmů definuje, za jakých podmínek lze odečíst poskytnutý dar jako nezdanitelnou část základu daně. Obecně je totiž na dary pohlíženo jako na nedaňové výdaje. V tomto článku se zaměříme na dary poskytnuté fyzickými osobami.
Dary jako nezdanitelné částky základu daně
Fyzické osoby si mohou v rámci daňového přiznání odečíst od základu daně tzv. nezdanitelné částky. Mezi nezdanitelné částky patří potom poskytnuté dary, úroky z úvěru použité na financování bytových potřeb, příspěvky na penzijní a životní pojištění nebo členské příspěvky. Za bezúplatné plnění je rovněž považováno darování krve nebo jejích složek a další.
Aby bylo možné dary odečíst jako nezdanitelnou částku, musí být toto bezúplatné plnění poskytnuto:
- obcím, krajům, organizačním složkám státu,
- právnickým osobám se sídlem v České republice (vč. právnických osob, které jsou pořadateli veřejných sbírek),
- fyzickým osobám.
Jako nezdanitelnou částku nelze však uplatnit všechny dary, ale jen takové, jejichž účel je taxativně vymezen v zákoně. Odečítat tak můžeme dary poskytnuté:
- na vědu a vzdělávání, výzkumné a vývojové účely,
- na kulturu, školství, na policii, na požární ochranu,
- na podporu a ochranu mládeže,
- na ochranu zvířat a jejich zdraví,
- na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti,
- na tělovýchovné a sportovní,
- na politické strany a politická hnutí, evropským politickým stranám nebo evropským politickým nadacím a jejich činnost,
- fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poskytovateli zdravotních služeb nebo provozují školy a školská zařízení a zařízení pro péči o toulavá a opuštěná zvířata,
- fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli invalidního důchodu nebo byly poživateli invalidního důchodu ke dni přiznání starobního důchodu nebo jsou nezletilými dětmi závislými na péči jiné osoby, a na zdravotnické prostředky nejvýše do částky nehrazené zdravotními pojišťovnami nebo na zvláštní pomůcky podle zákona upravujícího poskytování dávek osobám se zdravotním postižením nejvýše do částky nehrazené příspěvkem ze státního rozpočtu a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání.
Minimální a maximální hranice pro poskytnutí daru
Aby bylo možné dary uplatnit jako nezdanitelnou částku základu daně, musí být úhrn u bezúplatných plnění u fyzických osob ve zdaňovacím období alespoň 1000 Kč nebo přesáhne alespoň 2 % základu daně. Dar tak můžeme odečítat v tom období, ve kterém byl prokazatelně poskytnut.
Zákon o daních z příjmů zmiňuje, že mezi nezdanitelné částky základu daně patří i poskytnutí darů v důsledku odstraňování následků živelné pohromy, ke které došlo na území České republiky, případně na území jiného členského státu Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru.
Výše daru, kterou je možné od základu daně odečíst, má i svou vrchní hranici. V úhrnu pak lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně. Pro roky 2020 a 2021 však platí výjimka, kdy je hranice posunuta, a dary lze odečíst až do výše 30 % základu daně.
Za dary se považují také nepeněžní bezúplatná plnění včetně služeb. V případě nepeněžních darů je jejich ocenění komplikované a oceňují se v souladu se zákonem o oceňování majetku.
Prokázání poskytnutí daru
A jak se poskytnutí daru prokazuje? Poskytnuté dary se prokazují dokladem, ze kterého je zřejmé, komu byl poskytnut, jaká byla hodnota poskytnutého plnění a na jaký účel byl dar poskytnutý. Nesmí chybět ani datum poskytnutí daru. Pokud jste tedy darovali peníze na pomoc pro odstranění následků živelných pohrom, vyžádejte si potvrzení o této transakci. Toto potvrzení potom přiložíte k daňovému přiznání za rok 2021.