Vlákno názorů k článku Díky, pane ministře, implementace #EET nás v e-shopu vyjde na 60 tisíc korun od Martin Pištora - "Absolutně nechápu, proč do EET spadají jen platby...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 2. 2017 22:59

    Martin Pištora

    "Absolutně nechápu, proč do EET spadají jen platby kartou na e-shopu."
    "Peníze jsou na účtu, čili vše lze prokázat finančnímu úřadu a je velmi těžké jakkoliv český stát oklamat."
    EET je namířeno proti nekorektním podnikatelům. Ti nemusí karty platby z karet směrovat na účty kontrolobatelné českými úředníky.
    "Obchodníci by mohli mít platby kartou nasměrované třeba do daňových rájů, což by se v systému nedalo dohledat."
    To je přeci jasná odpověď, co na tom nechápete?
    "A když e-shopy nahlásí kurýrní společnosti, která vybírá dobírky, číslo účtu v daňovém ráji, tak to se nepočítá?"
    Ano to je problém, výjimky by být neměly. Nejspíš by byla postižitelná ta kurýrní společnost. Také se asi předpokládá, že by v tomto případě musela použít přeshraniční bankovní převod, který je monuitorovatelný. Narozdíl od platby kartou, která se celá může odehrát v cizině.

  • 3. 2. 2017 12:02

    Moly (neregistrovaný)

    Pištora: pomineme-li, že něco takového je v našich podmínkách až směšné a vyloženě rarita, tak jaký je tedy rozdíl, jestli podnikatel nahlásí např. na platební bránu GoPay číslo účtu v daňovém ráji a ti mu tam budou přeposílat platby kartou a když by mu na ten účet přeposílala dobírky třeba Česká pošta ? Oba víme, že se bavíme opravdu hypoteticky a že by to u nás v podstatě u nikoho neprošlo.
    A můžete nám prosím osvětlit, jak to tedy řeší v zahraničí, kde takový supertruper EET systém pro platby kartou nemají, ačkoliv u nich (především v západní Evropě, USA, v rozvinutých ekonomikách Asie) tvoří platby kartou mnohem větší podíl, než u nás v ČR ? Jakpak to tam asi řeší ?
    A prosím, již jste vymyslel, jak to správně dle zákona napojit na PayPal a ještě jak vyřešit ty naše prodejce na Amazonu, E-bayi apod. ? Protože myšlenka je jedna věc, ale bohužel zfušované zpracování zákona věc druhá a toto se opravdu nepovedlo...

  • 3. 2. 2017 12:29

    Martin Pištora

    "jaký je tedy rozdíl ... když by mu na ten účet přeposílala dobírky třeba Česká pošta ?"
    Rozdílů je řada. Zrovna Česká pošta by to asi vůbec neudělala, ale mohl by jiný dopravce. Ten dopravce vesměs bude dopravovat na území ČR, tedy nejspíš to bude český subjekt pod kontrolou českých úřadů.
    Na to proč nemají, až na pár výjimek, online EET v zahraničí, mám jednoduché vysvětlení. Ještě před pár lety to nebylo technicky možné, nyní už (skoro) je, takže se to zavádí postupně.
    S PayPalem, eBay apod. problém nemám. Buď mám e-shop pod kontrolou, a jsem schopen do něj něco naprogramovat, pak stačí evidovat do EET po objednávce, před zahájením platby. A případně pak stornovat neuskutečněné platby. U eBay lze využít jeho API (to jsem ověřoval, u ostatních předpokládám že je také) a získat nějakou notifikaci před, příp. i těsně po platbě. A dle ní už vlastním SW evidovat do EET.

  • 3. 2. 2017 12:42

    Martin Pištora

    Tak už se objevilo
    Stanovisko Generálního finančního ředitelství k určení okamžiku uskutečnění evidované tržby u platebních operací realizovaných prostřednictvím internetu
    http://www.etrzby.cz/cs/novinky_Stanovisko-GFR-k-online-platbam
    Rozhodný okamžik je prodloužen až do doby "kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu plátce (zákazníka) a jejímu odeslání poplatníkovi".
    Problém nadále mají jen ti, co jim e-shop automaticky odesílá "zboží" (např. licenci k SW) a nejsou do toho schopni vsadit evidenci do EET.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).