Dlouhodobý nehmotný majetek v daních a účetnictví

26. 4. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Dlouhodobý nehmotný majetek tvoří samostatnou složku v účetnictví. V návaznosti na termín jeho pořízení se k němu však rozdílně přistupuje dle zákona o daních z příjmů.

Definici nehmotného majetku nalezneme v zákoně o účetnictví. Není tomu však tak dlouho, co byla tato definice také uvedena v zákoně o daních z příjmů. V důsledku novely zákona o daních z příjmů v roce 2021 však došlo ke zrušení definice a tím i úpravě přístupu k daňovým odpisům.

Co se dozvíte v článku
  1. Právní úprava před 1. lednem 2021
  2. Právní úprava od 1. ledna 2021
  3. Dlouhodobý nehmotný majetek v účetnictví
  4. Odpisování dlouhodobého nehmotného majetku
  5. Dlouhodobý nehmotný majetek v daňové evidenci

Právní úprava před 1. lednem 2021

Ještě v roce 2020 obsahoval zákon o daních z příjmů definici nehmotného majetku, za který se považoval ten majetek, jehož vstupní cena byla vyšší než 60 000 Kč a doba použitelnosti delší než jeden rok. Nehmotný majetek byl pak zastoupen například softwarem nebo ocenitelnými právy. Od roku 2021 je však definice vypuštěna.

Nastavení účetních odpisů záviselo, a stále závisí, na účetní jednotce, která v rámci interních směrnic určí dobu a způsob odpisování. Do roku 2020 však docházelo k rozdílu mezi daňovými a účetními odpisy, protože právě daňové odpisy byly upraveny zákonem o daních z příjmů. Pokud nebyla smluvně ujednána doba, platilo, že se majetek odpisoval dle jeho povahy. Audiovizuální díla se odpisovala 18 měsíců, software 36 měsíců, nehmotné výsledky výzkumu a vývoje 36 měsíců a ostatní nehmotný majetek 72 měsíců.

Tyto daňové odpisy se stanovily s přesností na celé měsíce a zaokrouhlovaly se na celé koruny nahoru. Odpisování majetku pak započalo od následujícího měsíce po zařazení majetku. U majetku, u kterého bylo započato odpisování tzv. „postaru“, se v odpisování tímto způsobem pokračuje i po novele zákona.

Právní úprava od 1. ledna 2021

Od roku 2021 vychází daňové odpisy nehmotného majetku ze zákona o účetnictví, resp. z vnitropodnikové směrnice účetní jednotky. Tam musejí účetní jednotky uvést, jakým způsobem bude odpisován nehmotný majetek. Účetní jednotka může určit rozdílné způsoby odpisování pro různé povahy majetku a není možné je přerušit. Počínaje rokem 2021 tak platí, že stanovené účetní odpisy budou považovány za daňově uznatelný náklad dle § 24 odst. 2 písm. v) zákona.

Tato právní úprava je aplikovatelná na ten nehmotný majetek, který byl zařazen do užívání od 1. 1. 2020. Aplikace pravidel pro daňové odpisy tak bylo možné použít již na majetek pořízený v roce 2020, tedy zpětně.

Dlouhodobý nehmotný majetek v účetnictví

Definice dlouhodobého nehmotného majetku je uvedena ve vyhlášce k zákonu o účetnictví. Za dlouhodobý nehmotný majetek jsou považovány zejména „nehmotné výsledky vývoje, software, ocenitelná práva a goodwill s dobou použitelnosti delší než jeden rok a od výše ocenění určené účetní jednotkou, s výjimkou goodwillu, a při splnění podmínek dále stanovených a při splnění povinností stanovených zákonem, zejména respektováním principu významnosti a věrného a poctivého zobrazení majetku. Dále obsahuje povolenky na emise a preferenční limity.“

Ve vyhlášce je také uvedena definice doby použitelnosti, kterou se rozumí taková doba, po kterou je majetek využitelný pro současnou nebo uchovatelný pro další činnost, případně může sloužit jako podklad nebo součást zdokonalovaných nebo jiných postupů.

Dlouhodobým nehmotným majetkem se dále rozumí technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku, a to od výše ocenění určeného účetní jednotkou. Složka nehmotného majetku také obsahuje ostatní dlouhodobý majetek, který obsahuje například povolenky a preferenční limity, a dále nedokončený dlouhodobý nehmotný majetek a poskytnuté zálohy na něj.

Ve vyhlášce je také uvedeno, co není považováno za dlouhodobý nehmotný majetek. Mezi dlouhodobý nehmotný majetek pak nepatří například znalecké posudky, průzkumy trhu, návrhy propagačních a reklamních akcí, certifikace a další.

V některých případech je rozhodnutí o tom, zda bude daný majetek zařazen mezi nehmotný majetek. Možnost volby pak účetní jednotky mají například u technických auditů, energetických auditů, lesních hospodářských plánů a plánů povodí.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Odpisování dlouhodobého nehmotného majetku

Metodika odpisování dlouhodobého majetku je upravena jednak vyhláškou k zákonu o účetnictví a dále Českými účetními standardy („ČÚS“). Ve vyhlášce jsou uvedeny povinnosti ve vztahu k odpisování majetku – například sestavení odpisového plánu a odhadu průběhu používání majetku. České účetní standardy pak obsahují přesné postupy účtování majetku.

Dlouhodobý nehmotný majetek v daňové evidenci

Nespornou výhodu mají podnikatelé, kteří účetnictví nevedou. Pokud podnikatelé vedou tzv. daňovou evidenci, jsou pro ně výdaje na pořízení nehmotného majetku považovány za daňově uznatelný náklad.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).