No teda, Janičko, autorko - to jste téma ale hodně odbyla. Zálohy na dani z příjmů si sami přece neplatí hlavně zaměstnanci - jejich zdanění řeší zaměstnavatel - a § 38a ZDP speciálně řeší také souběh příjmů FO ze zaměstnání (v ČR) a jiných zdanitelných příjmů. Navíc z tzv. ostatních příjmů se zálohy nepočítají, speciality mají i právnické osoby, jejichž zdaňovací období netrvá 12 měsíců nebo prošly přeměnou... Pro čtenáře by možná bylo přínosem také zmínit zajímavosti ohledně zálohování příjmů českých zaměstnanců pracujících v cizině pro českou nebo zahraniční firmu, resp. pro stálou proozovnu apod. Také chyběla důležitá zmínka o tom, že započíst lze i zálohu zaplacenou sice pozdě, ale ještě před termínem přiznání...
Zálohy na daň z přijmu jsou pro mě jendu z největších absurdit na českém trhu a o tom by měl článke být. Za A: finanční úřad počítá s tím, že budete mít každý rok stejné, pokud ne vyšší přijmy. U OSVC s kolisavými přijmy to je noční můra - jeden rok třeba vyděláváte hodně, a druhý rok máte za to trest nejen vysokou daň z přijmu, ale také zálohy v červnu, před dovolenou, a v prosinci před svátky.
Za B: finanční úřad si od vás půjčuje peníze bez úroku. Pokud nemáte daný rok tak vysokou povinnost, peníze vám vrátí o rok později (ale pozor, má na to 60 dnů a nijak s tím nespěchá). Takže rok spí na vaše peníze, které máte pak zablokované z cash flow na finančním úřadě.
Za C: pokud neplatíte zálohy včas, protože víte, že v daném roce máte nižší přijmy, dostanete pokuty i když se následující rok ukáže, že jste žádné zálohy platit neměli.
Ty jsou reálné problémy, o které finanční úřad nemluví ne, protože nemá na to čas, ale především protože jsou absurdní a nastavené vyhodně jen pro FU, nikoliv pro platce daní.