Dnešní špekáčky sice splňují požadavky aktuálních zákonů, normou z roku 1961 by ale neprošly. Požadavky na základní surovinové složení špekáčků se totiž v průběhu let snižovaly a dnes mají špekáčky mnohem více tuku a vody než dříve. Vyplynulo to z testu časopisu dTest, který prověřil 15 současných špekáčků a výsledky porovnal s nároky kladenými na špekáčky v již zrušených československých státních normách.
Čtěte také: Pražská šunka leží v žaludku Itálii, Slovensku, Rakousku a Německu
Starší normy byly přísnější
Dnešní potravinářská vyhláška požaduje, aby špekáčky obsahovaly nejméně 40 procent masa. Tento požadavek všechny testované špekáčky splnily, mezi jednotlivými výrobky však byl velký rozdíl. Podíl masa se pohyboval mezi 50 a 76 procenty. Požadavky na základní surovinové složení špekáčků se totiž v průběhu let snižovaly. Současné špekáčky tak mají podstatně více tuku a vody než jejich předchůdci. Limit pro obsah vody, škrobu a soli v běžných špekáčcích není v současných předpisech nijak stanoven, obsah tuku je povolen vyšší než v minulosti,
komentoval Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.
Například normu z roku 1961 by dnes nesplnil ani jeden z výrobků. Podle ní totiž mohlo být ve špekáčcích nejvýše 33 procent tuku a maximálně 48 % vody. Dnes mohou špekáčky obsahovat až 45 tuku a pro vodu žádný limit neexistuje. O moc lépe si dnešní špekáčky nevedou ani v porovnání s normou z roku 1977, kterou by nesplnila třetina z nich.
Nejen pro gurmety se sluší na závěr připomenout, že první špekáčky, představené roku 1891 na Zemské jubilejní výstavě v Praze, obsahovaly 50 procent hovězího zadního masa, 20 procent vepřového výřezu bez kůže a 30 procent špeku.