Kdyby firmy nastavily slušné pracovní podmínky a plat za který je možno vyžít, tak by neměly problémy s "fluktuanty".
Paní personalistka si stěžuje na "nízkou loajálnost" zaměstnanců, ale jak je loajální firma k zaměstnanci. Nezajímá ji, že lidem na nižších příčkách platí tak málo, že jim to mnohdy nestačí ani na skromný nájem a jídlo... Když si na to zaměstnanec stěžuje, většinou dostane odpověď, že "to není problém firmy" a nebo že "zákonu to neodporuje".
Tak ať se pak nediví, když zaměstnanec jedná stejně. Pro člověka s malým platem je i pětistovka nebo tisícovka, kterou dostane jinde navíc, dostatečný důvod změnit zaměstnání.
Protože LOAJALITA JE OBOUSTRANNÝ VZTAH - zrovna jako jiné vztahy. Velmi těžko budete přítel s člověkem, který vás pobodal nožem. Zrovna tak velmi těžko budete loajální k firmě, která vám neplatí dost ani pro zajištění nejnutnějších výdajů.
Pronajímal jsem například v Praze pokoj slečně, která musela odejít zpět k rodičům, protože z platu pokladní nebyla schopná uhradit náklady za bydlení a jídlo!!! Otřesné...
Co si ty všechno nenavymejšlíš. Nevíš, jestli pracovala jako pokladní, když šla do nájmu, nevíš co jí bylo slíbeno a do ve skutečnosti dostala....
Asi takhle: zajímal jsem se o místo, kde slibovali v inzerátu 55.000,- hrubého. Při pohovoru z nich vylezlo, a zjistil jsem že to tak dělají pokaždé, že 25.000,-. A možná za rok třeba něco přidají.
Jinde zase neřekli nic, prý jen kolik bych si představoval. Základ neřekli, ale prozradili, že prémie budou vysoké. Jaké? Nó, éééé. A jak se počítájí, podle jakého výkonu. Nó, éééé. Vlastně jediné co z nich vypadlo bylo, tedy na to jsem musel přijít sám, že porušují zákony, ale mě by prý k tomu nenutili. Ha ha. A že mám pro firmu jezdit vlastním vozem, se vším všudy, za 3 Kč/km. Ha ha.
Takže čertví, co té slečně naslibovali. A ona si na základě slibů pronajala pokoj.
Ale bobane, zase zaměňuješ příčinu a důsledek.
Premisa byla zaměstnaci mění místa jako fusakle a podnikatele to štve, chlap dal jeden příklad (a jde jich napsat více než by se "morálně vyspělím" ponikatelům líbilo), že nebude chyba jenom na straně "nevyspělosit" zaměstnanců...
A pak přijdeš ty a prochlásíš, že měla přemýšlet bez toho, aby jsi věděl všechny podmínky co předcházeli "odejití" domů.
Já nevím, ale jasnovideství bylo už hodněkrát prokázáno jako nexistující, takže buď děláš do nevědeckého oboru "že víš" nebo jsi zase jenom další "namistrované rádoby vedoucí" co chledá prvně chybu všude jinde jenom ne u sebe...
Jooo svět se v pr...el obrací, když člověk musí číst kecy jasnovidců jako ty co všechno ví, všude byli a všechno umí...
S tím nesouhlasím, jedné firmě s kterou spolupracuji se mimořádně daří, proto jsou ochotni za kvalitní lidi dobře zaplatit a jsou tam dělníci, kteří se vypracovali až na 40000/měsíc, obědy zdarma, penzijní do 1000 Kč, kuřárny, extra dovolená a kdesi cosi a přesto se tam hojně objevují tihle fluktuanti, kolikrát si říkám, co vlastně chtějí, co hledají.
Pak záleží na tom, jak ta práce vypadá, kolik je tam stresu, jaká je pracovní doba, jak je práce bezpečná, jaké jsou ochranné pomůcky, jak je zajištěn pitný režim, stravování, jestli je pro takový příjem potřeba dělat přesčasy...
Například já jsem odešel z místa, kde jsem měl 55 000 čistého. Jenže mi to zabíralo všechen čas, musel jsem se kvůli ní přestěhovat, řešit i v podstatě nonstop i v těch pár dnech volna, co jsem v měsíci měl... A to mi prostě za to nestálo.
Navíc takový dělník klidně může dělat i na IČO a znám jich dost, kteří třeba dělají truhláře v Praze, montují lidem linky a měsíčně si vydělají v čistém 40-60 tisíc. S tím, že si udělají volno kdy chtějí a mají pohodu.
Jak to shrnul jeden známý v jedné větě pro personalistu: "Za kolik peněz byste se nechal zastřelit?"
Jsou prostě věci a práce, které se vám dlouhodobě nevyplatí dělat za žádné peníze...
Cizinecká legie také platí pěkné prachy, ale nával tam rozhodně není :-)
Na cizineckou legii nával rozhodně je, ale oni drtivou většinu uchazečů vyhodí buď rovnou, nebo v krátké době.
O tom, že náboráři už neví roupama cosi a mohou si vybírat svědčí i ten fakt, že nedávno měli náborové stránky v mnoha jazycích, dnes už jen ve francoužštině.
Takže na cizineckou legii je obrovský nával, ale strašně se vyhazuje.
Ale tohle není problémem této firmy, jde o běžnou 8 hodinovou pracovní dobu, dobrovolné přesčasy se případně platí zvlášť, montují se tam stroje, zaměstnanec si může vybrat i z několika profesí, jde jim v první řadě o kvalitu, takže není v jejich zájmu lidi nepřiměřeně zatěžovat.
(jinak se čtenářům omluvám, můj první příspěvek měl být odpovědí na "Slušné podmínky lidi udrží! ")
Fandím té firmě. Je super, že jim to funguje.
K "tihle fluktuanti" - není snadné je odhalit - mají skvěle odladěné CV, perfektně se prezentují na pohovoru a později člověk zjistí, že to byla pouze fasáda a jsou to tzv. "prázdné schránky".
Proto je potřeba v prvních týdnech a měsících věnovat hodně úsilí sledování proaktivity pracovníka, jeho samostatnosti, zodpověnosti, nasazení, ... atd. A hlavně dávat zpětnou vazbu - rychle, konkrétně a s termíny k nápravě. Pokud to nepomůže, tak najít odvahu se rozloučit a ne čekat až mi po roce "fluktuant" odejde.
Vypadá to tak. Jak dlouho ale člověk dokáže hrát tuhle hru poté co projde? Hrát roli, že na to má půl roku, zmiňovaný rok a den, nebo déle?
Kandidáti se jen přizpůsobili situaci. Primární potřebu zlepšení vidím právě u personalistů a manažerů hledajících lidi do svého týmu. V náboru i v práci s lidmi.
V pracovní inzerci vidím aroganci ("nestojíte nám za odpověď, pokud vás nevybereme") a v předávání kandidátů do firem zase snahu o kvantitu nad kvalitou (osobní zkušenost, když jsem budoval týmy).
Jak jste si to udělali, tak to máte. Nasadili jste si personalisty, a human resources oddělení, a co chcte, to dostáváte.
Základní problém je stejný, neustále se mluví o špatných zaměstnancích a dokonalých firmách a vedoucích a majitelích. Realita je ale jiná, tolik nekompetentních vedoucích, majitelů a personalistů, jako v českých firmách, to aby člověk pohledal. To snad i v banánových republikách jsou kvalifikovanější vedení firem.
Bez dokonalého CV, které vyladí, a napíšete tam všechny zkratky a požadované věci, a to pro jistotu ve všech existujících synonymech slov, se přes českého personalistu nedostanete. Personalisté nerozumějí své práci, ale hodnotí vaši řeč těla, vaše odpovědi podle nějaké frikulínské příručky a hledají psychologicky dokonalého kandidáta hodícího se na pozici diplmatické britské královny, a to ať hledají topiče, obchodníka, programátora, strojaře, kohokoli.
Zároveň české i zahraniční firmy nejsou zde schopny říci co nabízejí, a často tak dokonale tají jak plat, tak vlastní pracovní n áplň, že vám ji nepopíší, neřeknou, až po pohovoru, pokud vás vyberou.
Prostě čeští vedoucí, majitelé a personalisté jsou dokonalá sbírka mentálních retardů, kteří svou nekompetentnost házejí na údajně špatné zaměstnance, aniž by si uvědomili, že hklavní vina je na nich.
Já sám již 15 let pro české firmy nedělám, a přístup i kompetence je nebe a dudy. V českých firmách si každý drží svou židli a chod firmy je mu u zadnice. Na vedoucích místech jsou lidé bez schopností a zkušeností, kteří nic neumějí a zakrývajáí to formálními požadavky naprosto nesouvisející s tím, co je třeba a s danou pozicí.
Vím, že je to v Česku nemoderní, ale v Česku to není zaměstnanec, který má máslo na hlavě, ale majitelé, vedoucí, šéfové a personalisté. Výjimky jsou, ale je jich velmi velmi málo. Ale všude podnikatelé brečí, jak jsou na tom špatně se zaměstnanci, ale je to jen falešný brekot mající odvádět pozornost od jejich vlastní neschopnosti.
A co to udělat tak, abyste kvalitní lidi udrželi a rovněž vybrali?
Není to snadné a není mnoho firem a lídrů, které/-ří to umí. Bohužel.
Manažeři řídí lidi direktivně a strachem - pan Hovorka pěkně komentuje "zaměstnanci ... už se tolik nebojí o místa (po krizi)". Pro firmy a manažery je to zdánlivě snazší nežli skutečné vedení a rozvíjení jejich potenciálu (a zapálenosti pro práci). Direktivní řízení a manipulaci považují za leadership.
Jde o krátkozraký přístup, protože výsledkem je právě fluktuace, ztráta nejkvalitnějších pracovníků díky demotivaci a frustraci, investice do školení a zapracování je vyhozená oknem a v neposlední řadě má vše negativní dopad na zákazníky.
Buďme tedy rádi za to, že se "problém" rozšiřuje i na další generace. Třeba to firmy donutí se zamyslet a hledat řešení namísto stěžování si na vnější faktory.
Pamatuji si, jak jsem pracoval v Británii a kolega mi ukázal životopis jednoho uchazeče, bylo tam slovy 30 předchozích prací asi v 50ti letech. Průměrné setrvání v práci 1 rok. A víte co na to řekl kolega? "Asi má hodně zkušeností, ten by se nám mohl hodit".
A tohle je na západě běžné, prošli jste mnoho prací? A co? Máte načerpáno mnoho zkušeností.
Je zvláštní, že mě se na pohovorech někteří manažeri chlubili stylem "před váma jsem vyhodil 10 lidí, ale vy se mi zdáte ok, vás bych přijal" :D Podle mě by v ČR stálo za to udělat i životopis firem, jak vyhazují a kolik vyhazují lidí, protože já jsem kolikrát byl vyhozenej z firmy, kde šéf ve zkušebce přede mnou vyhodil další 3 lidi, jak jsem se posléze dozvěděl, tak kde je pak chybička? A říkat mi pak, že jsem fluktuant?
Celkem jednostranny trivialni clanek. V dnesni dobe, kdy je zamestnanec pri firmu jenom cislo, je smesny mluvit o lojalite. Ja fluktuuji celou karieru jak to jde, a nemuzu si stezovat - plat se mi zvysil 25x. Lidi, kteri se zahackuji v jedny firme po mnoha let, jsou vetsinou neschopni. Sam bych to povazoval za minus pri hajrovani. Takze tak. Tohle je hodne stary nazor - fluktuace je fajn a kazdy by mel dobrovolne odejit max po 3 letech.
Stejně tak jako firma si vybírá zaměstnavatele, tak stejným způsobem to dělá zaměstnanec.
Nevyhovuje mi zaměstnanec, tak ho propustím. Nevyhovuje zaměstnanci práce, tak odejde.
Bohužel toto je fňukací článek neschopných HR, kteří s tím za A mají víc práce a za B pokud jsou externí tak vracejí část peněz co dostali za "nekvalitní" nábor.
HR je naprosto nadbytečná práce. Bohužel často suplují práci líných manažerů, kteří namísto aby si dali tu práci a uchazeče si proklepli sami, tak brainstormují na poradách o všehomíru...