Sociologové dělali test oblečení v prostorách MHD:
Muž ve věku 30 let, si měl lehnout na 30 minut na zem vedle schodů ve stanici MHD a měřilo se, kolik lidí mu přijde pomoci nebo se o něj bude během 30 minut zajímat:
1) Měj na sobě tričko a kapsáče - během 30 minut za ním nešel JEDINÝ člověk jenom dvě studentky se na něj dívaly z dálky pár sekund a pak odešly.
2) Měl na sobě kvalitní OBLEK - ani jediný člověk, který procházel okolo nepřešel bez povšimnutí a lidé hned po několika se ho ptali, co mu je, jestli něco nepotřebuje, jestli je mu dobře. A vždy se kolem něho vytvořil hlouček minimálně 5 a více lidí ochotných mu pomoci, kteří měli problémy odejít i když jim řekl, že si "jenom tak leží" :-)
Takže zhruba tolik k působení trička VS obleku. Ne, opravdu NENÍ jedno, co máte na sobě a pokud je to jedno Vám, tak ale Vaše okolí Vás stejně bude vnímat po svém, protože Vy sice nemusíte soudit podle vzhledu, ale tento názor s Vámi 99% lidí sdílet nebude a jen těžko si ho někdo může dovolit ignorovat.
I takové finanční hvězdy jako Warren Buffett, Richard Branson, Bill Gates, Steve Jobs a Mark Zuckerberg se na důležitá jednání běžně dostavují v obleku.
Opravdu záleží na tom, co má člověk na sobě, záleží na tom, jak má upravené vlasy, nehty, boty. Dokonce záleží na i tom, jaký typ, vzor a barvu zvolíte.
Bohužel tohle sami od sebe chápou akorát špičkoví manageři a TOP zaměstnanci. Právě proto, že běžný řadový zaměstnanec byl byl schopen třeba v bance hovořit s klientem v mikině (jak jsem tady četl = OMFG!!!), tak musí existovat dress code.
I pro managera je vhodné třeba tričko a bunda - ale pro jiné příležitosti. Například, když zjišťuje škody po nějaké havárii, aby byl lépe vnímaný veřejností. Ovšem na obchodní jednání takové neformální oblečení nepatří... A protože většina lidí nedokáže rozlišovat vhodnost/nevhodnost oděvu (dokazuje to i skutečnost, že když se podívýte na městě, tak 50% obyvatel chodí ve sportovních bundách a botách jako by šli na jogging), tak existuje dress code, který to nařídí.