Vlákno názorů k článku Do zaměstnání v obleku či kostýmku i v třicetistupňových vedrech? od JKL - Sociologové dělali test oblečení v prostorách MHD: Muž ve...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 7. 2012 14:22

    JKL (neregistrovaný)

    Sociologové dělali test oblečení v prostorách MHD:

    Muž ve věku 30 let, si měl lehnout na 30 minut na zem vedle schodů ve stanici MHD a měřilo se, kolik lidí mu přijde pomoci nebo se o něj bude během 30 minut zajímat:

    1) Měj na sobě tričko a kapsáče - během 30 minut za ním nešel JEDINÝ člověk jenom dvě studentky se na něj dívaly z dálky pár sekund a pak odešly.

    2) Měl na sobě kvalitní OBLEK - ani jediný člověk, který procházel okolo nepřešel bez povšimnutí a lidé hned po několika se ho ptali, co mu je, jestli něco nepotřebuje, jestli je mu dobře. A vždy se kolem něho vytvořil hlouček minimálně 5 a více lidí ochotných mu pomoci, kteří měli problémy odejít i když jim řekl, že si "jenom tak leží" :-)

    Takže zhruba tolik k působení trička VS obleku. Ne, opravdu NENÍ jedno, co máte na sobě a pokud je to jedno Vám, tak ale Vaše okolí Vás stejně bude vnímat po svém, protože Vy sice nemusíte soudit podle vzhledu, ale tento názor s Vámi 99% lidí sdílet nebude a jen těžko si ho někdo může dovolit ignorovat.

    I takové finanční hvězdy jako Warren Buffett, Richard Branson, Bill Gates, Steve Jobs a Mark Zuckerberg se na důležitá jednání běžně dostavují v obleku.

    Opravdu záleží na tom, co má člověk na sobě, záleží na tom, jak má upravené vlasy, nehty, boty. Dokonce záleží na i tom, jaký typ, vzor a barvu zvolíte.

    Bohužel tohle sami od sebe chápou akorát špičkoví manageři a TOP zaměstnanci. Právě proto, že běžný řadový zaměstnanec byl byl schopen třeba v bance hovořit s klientem v mikině (jak jsem tady četl = OMFG!!!), tak musí existovat dress code.

    I pro managera je vhodné třeba tričko a bunda - ale pro jiné příležitosti. Například, když zjišťuje škody po nějaké havárii, aby byl lépe vnímaný veřejností. Ovšem na obchodní jednání takové neformální oblečení nepatří... A protože většina lidí nedokáže rozlišovat vhodnost/nevhodnost oděvu (dokazuje to i skutečnost, že když se podívýte na městě, tak 50% obyvatel chodí ve sportovních bundách a botách jako by šli na jogging), tak existuje dress code, který to nařídí.

  • 27. 7. 2012 14:24

    P2010 (neregistrovaný)

    Pokud v nejake firme zavedou jako dresscode plechove brneni, jiste se tomu rad prizpusobite. Vzdyt je to tak prakticke ...

  • 27. 7. 2012 14:47

    JKL (neregistrovaný)

    Nezáleží co je praktické, ale jak v tom budete působit na klienty.

    Jestli máte rád praktičnost a pohodlnost, tak si nechte třeba pyžamo a pantofle, do práce pošlete výpověď a můžete celý den jenom sedět doma u PC nebo TV a popíjet čajíček či nealkoholické nápoje - není povinnost pracovat :-).

    Nebo si můžete založit vlastní firmu a ukázat jak uzavřete velké business smlouvy v tričku, bermudách a kristuskách na nohách.

    A to opravdu nemyslím nijak zle nebo impertinentně - prostě oblek působí na lidi nějak a tím, že si ho nevezmu si vytvářím psychologický handicap. Nic nenařizuje závodníkům začínat běžet závod těsně na startovní čáře - klidně můžou začínat 50 metrů před startem. Ale proč si zbytečně vytvářet nevýhodu?

    Já si beru oblečení podle toho s kým jednám - pokud potřebuji uzavřít smlouvu například s farmářem beru si klidně jeany, károvanou košili a jdeme to probrat do "čtyřky" na pivko.

    Ale pokud mám (dost častěji) jednání s někým kdo oblek nosí a máme jednat třeba v restauraci naproti Národní bance v Praze, pak se tam dostavit v kárované košili a jeanech není zrovna moc moudré :-).

    Lidé Vám sice budou říkat, že na vzhledu nezáleží, ale opravdu to tak není... Zkuste vysvětlit přítelkyni, že na vzhledu nezáleží a je jedno, co si kde kam bere a jaké má doplňky a nášnice, zvlášť, když se Vás zeptá jak v tom vypadá :-)) Uvidíte, co Vám řekne :-)

  • 27. 7. 2012 23:51

    SDG (neregistrovaný)

    Dojem to možná dělá, ale to je špatně, ne dobře. Bylo by strašně fajn, kdyby se podařilo lidi tohle vnímání tradičních obleků postupně odnaučit. Neznamená to, že chci chodit neupravený a špinavý, ale konkrétně tyhle šaškovské kostýmy s kravatou mi jsou a vždycky budou protivné.

  • 30. 7. 2012 1:41

    Jerry12 (neregistrovaný)

    Paradox je, ze kdyz se z obleku zahodi sako a kravata, tak vznikne na leto pomerne vhodne obleceni pri zachovani ucelu. Vypada to jeste dost reprezentativne a pritom je to pohodlnejsi obleceni nez treba normalni dziny. Proto me rozhodne me neurazi, kdyz prijdu do banky a zamestnanci budou v kalhotach od obleku a kosili s kratkym rukavem nebo u zenskejch v letnich satech. Oboji odpovida pocasi, teplote i situaci.

    Nastesti delam v IT, kde se to obecne min hroti a smart casual a bussiness casual obleceni je norma snad ve vsech pripadech. Zaplat panbuch a ITaci v kapsacich a triku za to. :-D V bance by mi to ale nesedelo, tam bych u chlapu asi chtel kalhoty od obleku (stejne jsou pohodlnejsi nez dziny a neni v nich takovy vedro).

    A kdo se bude pri pripadnejch reakcich ohanet IQ a tim, ze na vzhledu nezalezi, tak mu prozradim 3. tajemstvi: svetu vladnou iluze, IQ neni meritkem uspechu a zeme ve skutecnosti neni kulata ... a malem bych zapomnel: uspech neni meritkem stesti ... nastesti ;-)

  • 28. 7. 2012 0:16

    jezevec (neregistrovaný)

    Samozřejmě že inteligentní člověk vás dokáže posoudit podle toho co máte v hlavě, primitiv podle toho co máte na sobě. Pokud potřebujete prodat svoji práci primitivovi - asi se bez obleku neobejdete, u zvlášt imbecilních jediců možná uplatníte i značku a soulad barev. Ale opravdický život takhle nevypadá - ostatně ta historka z metra cosi vypovídá - v metru asi nepotkáte intelektuální elitu národa, ale blbce pro které oblek je symbolem čehosi co do metra nepatří. Možná kdybyste nechal válet mlamoje v obleku na nějaké snobské party, nikdo by si ho nevšiml.

    Každá práce je svým způsobem prostituce, takže dokud jste svým chlebodárcům za xůráka, potřebujete prezervativ neboli appropriate dress code. Až se vypracujete někam kde vás budou brát vážně, oblek vám bude leda xmíchu. A nebo až budete potřebovat udělat dojem na pitomce - nikomu to neblíží a kšeftu to pomáhá.
    Opravdu inteligentní člověk ne že nedokáže, ale NEPOTŘEBUJE rozlišovat lidi podle oblečení.

  • 28. 7. 2012 13:43

    JKL (neregistrovaný)

    Samozřejmě! Potřebuji svoji práci prodat HLAVNĚ primitivovy, protože primitivů je 97% populace.
    A přece jenom za tisícovku od primitiva si stále koupíte víc než za 10 Kč od inteligenta.

    Navíc inteligentní lidé mezi sebou se posuzují právě podle toho jak umí jednat s primitivy, protože máme demokracii a kdo ovládá většinu, vládne :-). Většina je naprosto tupá a vymaštěná.

    IQ nad 140 má podle oficiálních statistik jenom 0,2% populace. Takže máte pravdu, ovšem nemohu cílit na 0,2% populace, to bych chcípnul hlady.

  • 28. 7. 2012 23:24

    jezevec (neregistrovaný)

    no až se naučíte cílit na ty 0,2% populace, pochopíte jaxte mimo.

    pravidlo 80/20, pamatujete?
    20% klientů vám přinese 20% obratu, a naopak.
    takže cílem je najít tech 20% klientů, co vám dělá tech 80% obratu.
    mezi znalci dress code je nehledejte. . . .

  • 29. 7. 2012 11:26

    JKL (neregistrovaný)

    Ano, tento princip popsal Vilfredo Pareto. Jenže je potřeba přečíst si celé jeho publikace, ne jen vytrhnout z kontextu 80:20 :-D

    Pokud se totiž budete soustředit výhradně na těch 20% (i když poměr může být jiný) a na ten zbytek se vykašlete, tak jste na nule...

    A těch 0,2% populace, které mají vysokou inteligenci a moc, se s Vámi ani nebudou bavit, pokud sám nepatříte mezi ně a neovládáte zbylých 99,8% populace. Proč by to dělali?

    Funguje to tak, že pokud máte 10 milionů lidí, kteří Vám platí třeba 20 Kč, tak pak získáte pár, kteří Vám platí každý 20 milionů. Jenže oni Vám to neplatí tak "samovolně", platí Vám to kvůli Vašemu vlivu na 10 milionů chudých lidí :-). Když ho ztratíte, není důvod, aby Vám vůbec cokoliv platili.

  • 28. 7. 2012 13:05

    OH (neregistrovaný)

    Když si v pětatřicetistup­ňovém vedru na sebe dokážete navléknout oblek a během osmihodinové směny v neklimatizovaném prostředí nezkolabovat, vezte, že jako klient se vám obloukem vyhnu - buď díky směsi vašeho potu a voňavky, nebo dojdu k závěru, že jste mimozemšťan (případně sociolog). A nesnáším módní policii!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).