Dělal jsem u soukromé firmy v oboru úklidu , firma působí v ČR in a SR a dělá různé kličky aby se vyhnula placení pojištění a odvodů za pracovníky , to znamená , že má několik podfirmiček jak na oko a přes ně se Vše vykazuje , takže pracovník co tam pracuje má ročně několik dohod či DPČ a nikdy dle nařízení vedení firmy nesmí překročit dané limity DPČ 2499 a DPP 9999 kč , pokud by přesáhl musí se najít někdo jiný na koho se to napíše a to pěkný podvod na lidi , ale když to stát podporuje , proč by to nedělali že ? Cˇau
Ta dohoda existuje aby se při tak malém výdělku vůbec vyplatilo jít přivydělat. Samozřejmě jsou firmy které toho zneužívají aby ušetřili na odvodech. A mimochodem při těchto machinacích není zaměstnanec poškozen ba naopak si vydělá víc než kdyby byl zaměstnavatel poctivý. Takže úplně nerozumím tomu co zde píšete.
Udělám vám názorný příklad:
HPP výdělek 2.499,- hrubého
Zdravotní pojištění 1.423kč
Sociální pojištění 163kč
Čistá mzda 913kč
DPČ výdělek 2.499, hrubého
Zálohová daň 375,-
Čistá mzda 2.124kč
Přeji hezký den
Tomášek
To je sice hezké, že si ten druhej příklad vydělá víc. Ale ve výsledku spláče nad výdělkem.
zdravotní pojištění - 1803 kč (pokud za dotyčného neplatí zdravotní pojištění stát)
odpracovaná léta se nepočítají do sociálního pojištění, člověk tak nikdy nedosáhne na starobní nebo invalidní důchod, když nebude mít odpracované žádná léta.
Jestli si tedy myslíte, že těch pár ušetřených stovek vám za to stojí? Je to výhodné hlavně pro zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance.
Smlouvy DPP a DPČ jsou hlavně pro PŘÍVÝDĚLEK. Pokud jste v produktivním věku je NUTNO se zaměstnat na HPP, jinak hrozí to, o čem píšete. Jako přivýdělek nebo pro studenty či důchodce (z běžného důchodu nevyjdete) je to cesta a možnost žít trochu jako člověk.
Musíte se na to dívat ne jen ze své pozice.
Já se v klidu přiznám, že jsem dohodu o pracovní činnosti nikdy nepochopil, nedávám a neznám nikoho, kdo ji dává. Buď prostě dohoda o provedení práce a nebo se udělá klasický zaměstnanecký poměr s kratší pracovní dobou. Chápu, že u té dohody o pracovní činnosti jsou nějaké právní a účetní nuance, ale na to se..e bílý tesák.
Může mně někdo vysvětlit, proč by se měla dávat dohoda o pracovní činnosti?
V případě, že je člověk vedený jako nezaměstnaný na úřadě práce a chce si něco přivydělat, tak jedině na DPČ (a to jen do určité částky). Pokud by to bylo na DPP, tak v evidenci na ÚP končí, protože je v tomto ohledu od loňského června považována za klasickou pracovní smlouvu.
na DPP lze odpracovat maximálně 300 hod za kalendářní rok. Tzn. že pokud by jste pracoval více jak 25 hod za měsíc nemohl by jste pracovat celý rok. Za to na DPČ můžete odpracovat 80 hod / měsíc (v průměru) ne ale víc.
Standartě se dělá, že se nastoupí na DPP kvůli usporám jak pro zaměstnavatele tak i pro zaměstnance. A po odpracování 300 hod se dává DPČ a na nový rok opět DPP.
Můžete mi někdo poradit, když jako firma s.r.o. mám paní, která chodí uklízet každý týden za 400 Kč - celkově si vydělá 1600 Kč měsíčně. Ráda bych s ní sepsala dohodu o pracovní činnosti, ale nevím jestli za ní musím někdě něco platit (socilání, zdravotní)? a někde to hlásit? Paní má své zaměstnání chodí uklízet po večerech, zatím jí to dávám bokem, ale chtěla bych to mít právně dobře :/ předem moc děkuji.
Jestliže ta paní má hlavní pracovní poměr u jiného zaměstnavatele a tam má podepsané Prohlášení poplatníka daně z příjmy FO, na to uklízení u vás s ní udělejte Dohodu o provedení práce, na celý rok, s tím, že měsíčně u vás odpracuje 25 hodin s hodinovou sazbou 64,-- Kč. Každý měsíc jí zúčtujete: 25 hodin x 64,-- Kč = 1600,-- Kč a pokud u vás nemá podepsané Prohlášení poplatníka, srazíte jí 15% srážkovou daň, t.j. 240,-- Kč, tak paní vydělá 1600,-- - 240,-- = 1360,-- Kč čistého. Pokud chcete, aby měla 1600,-- Kč čistého, musíte jí zvýšit základ. Takže hodinová sazba bude 76,-- Kč x 25 hodin = 1900,-- z toho 15% srážková daň mínus 285,-- Kč a dostane na ruku 1615,-- Kč. Srážkovou daň odvádíte na účet místně příslušného finančního úřadu. Pokud si ta paní přivydělává např. ke starobnímu důchodu, podepíše si Prohlášení poplatníka u vás, musíte jí mzdu vyúčtovat s tím, že jí vypočítáte zálohovou daň a uplatníte 2070,-- daňový odpočet na poplatníka a daň jí nesrazíte a neodvedete. V tomto případě, když si paní podepíše Prohlášení u vás, tak můžete mít dohodu na 25 hodin x 64,-- Kč a dostane 1600,-- celých. U dohody o provedení práce platíte Kooperativě 1x za čtvrt roku, tedy po uplynutí čtvrtletí, Zákonné pojištění odpovědnosti podle Zákoníku práce a Vyhlášky ministerstva financí 125/1993. A jinak vám poradím, jestliže tomu nerozumíte, obraťte se v místě na nějakou účetní firmu nebo na daňového poradce.
Můj dotaz : Práce na DPČ, max. 80 hod. měsíčně... každé 3 měsíce nová smlouva...
Potřebuju radu... Musí mě zaměstnavatel zaměstnat i když práce je dost, ale raději si veme brigádníky - důchodce a mě nechá doma. Nebo mi musí umožnit těch 80 hodin odpracovat ( pracuji jen na DPČ, nemám žádný jiný příjem - např. HPP ). Vím, že je pro něj asi výhodnější ten důchodce, ale já nemohu čekat, až mi zavolá, že mě potřebuje.. prostě čekat, až se ozve... být neustále na telefonu a doufat, že zavolá.. ?? Neboť pokud neodpracuji nad 3000 Kč.. musím si soc. a zdrav. platit, což se mi nechce.. děkuji.