Dobrý den,
jsem studentem VŠ a pobírám sirotčí důchod. Při dotazu na ČSSZ za jakých podmínek mohu při studiu pracovat tak aby mi důchod nevzali mi bylo sděleno, že pouze na dohody tak aby za mne zaměstnavatel neplatil S+Z pojištění, ale jestliže jsem student tak snad v tomto případě platí S+Z stát ne? Chtěl bych se tedy zeptat jestli i v takovém případě platí platová hranice 10000 nebo konkrétně za jakých podmínek mohu vlastně pracovat a na jakou dohodu, jestli je možno více dohod u jiných zaměstnavatelů a co vše kolem toho potřebuju zařídit (např. podepisovat růžový papír atd...)
Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
hranice skutečně platí pro všechny. Jak správně uvádíte, stát za Vás platí zdravotní pojištění. Nemusíte si tedy doplácet do minimálního vyměřovacího základu ani platit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Řešením je více uzavřených dohod u několika zaměstnavatelů vždy v maximální odměně 10 000 Kč měsíčně, tak aby Vaše činnost nezaložila účast na důchodovém pojištění.
Dagmar Kučerová
Dobrý den,
v případě, že jsem student a k 1.1.2012 podepíši dohodu o provedení práce na 300 h, ale měsíčně odpracuji cca 100h a tedy příjem budu mít pod 10 000 Kč každý měsíc, tak se tedy na mě nevztahuje žádné zdanění? Nebo se ty mzdy za jednotlivé měsíce sčítají a zdaňuji až dovrším v součtu 10 000 Kč? A v případě že zaměstnavatel ve smlouvě nezmíní nic o výpovědi smlouvy a ani se nechce dohodnout a odchodu,tak je nějaká možnost jak odstoupit od smlouvy z důvodu jiné pracovní nabídky?
Dobrý den,
daň z příjmu platíte vždy. Platila se i v roce 2011. Záleží na výši odměny a podpisu daňového prohlášení. Tedy zda srážková nebo zálohová s uplatněním příslušných slev na dani (po slevách nemusí vyjít žádná). V případě, že v jednotlivých měsících nedosáhnete odměny 10 001 Kč a podepíšete daňové prohlášení s uplatněním slev, skutečně k žádným odvodům daně ani pojištění nedojde.
Dagmar Kučerová
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat jestli se mne týká povinnost odvést pojistné. Jsem zaměstnaná na celý úvazek, ale v lednu 2012 budu ještě navíc pracovat pro jinou organizaci na DPP. V návrhu DPP, který jsem od druhého zaměstnavatele dostala, je napsáno, že se ze sjednané mzdy pojistné platit nebude..
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
zákoníkem práce ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se řídí také pracovněprávní vztahy vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Právní úkony učiněné přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však řídí dosavadními právními předpisy, i když jejich účinky nastanou až po dni nabytí účinnosti tohoto zákona.
Z přechodných ustanovení k novele zákoníku práce plyne, že pokud bude činnost na dohodu vykonávána k 31. 12. 2011 a práce bude pokračovat i nadále, považuje se za den nástupu 1. 1. 2012. Znamená to, že i z dříve uzavřených dohod převyšujících měsíční odměnu 10 000 korun bude v roce 2012 odvedeno sociální a zdravotní pojistné.
Dagmar Kučerová
Omlouvám se, asi jsem se špatně předtím vyjádřil. Práce na DPP byla od 13.12.2011 ukončena byla 15.12.2011. Předána byla 23.12.2011. Vzhledem k výplatnímu termínu společnosti pro kterou byla DPP vykonávána dostane zaměstnanec mzdu až 12.1.2012. Z výše uvedeného se tedy domnívám, že by měla být vyplacena mzda dle původního znění zákona tedy u částky převyšující 10.000,- Kč by se neplatilo sociální a zdravotní pojištění. Nebo se pletu? Omlouvám se, ale chci mít 100% jistotu. Předem moc děkuji za cenné informace. Honza
Dobrý den,
prosím o Váš názor, v jakém případě je nezbytné v dohodě o provedení práce uvádět rozvržení směn. Konkrétně se jedná o zaměstnance, který vykonává pracovní úkol pro zaměstnavatele, ale je činný pouze v případě, kdy mu k tomu dá zaměstnavatel pokyn. Jde tedy v podstatě o to, že úkol není realizován průběžně, avšak pouze ve chvílích, kdy to umožňuje stav rozpracovanosti jiných činností, které provádí zaměstnavatel (např. ve chvíli, kdy je zaměstnavatelem dopracována určitá část úkolu, dá pokyn zaměstnanci, aby vykonal část své práce, přičemž takový postup se opakuje až do splnění celého díla). Jedná se o zaměstnance s odměnou z dohody vyšší nežli 10.000,- Kč měsíčně.
Děkuji a jsem s pozdravem
Dobrý den,
rozvrh směn je z důvodu případné náhrady odměny nezbytný. Můžete využít tzv. fiktivní rozvrh směn, pouze pro tyto účely. Skutečnost bude dle Vašich zvyklostí "dle potřeby".
Návod na fiktivní rozvržení směn zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/nahrada-odmeny-u-dohod-o-provedeni-prace-od-2012/
Dagmar Kučerová
Dobrý den,
rád bych znal Váš názor na případ, kdy mám zaměstnance, který má dvě DPP, každou na 6000 Kč. Z pohledu reportingu (nemocenské dávky, ELDP,…) je otázka, zda pokud v jednom měsíci budou splatné obě dvě (a tedy zaměstnanec dosáhne příjem větší než 10 tis. Kč), tak musím pojistit obě DPP a nebo pouze tu druhou, při jejímž zúčtování zaměstnanec překročil 10 tis. Kč. Je jasné, že báze pro pojistné bude v každém případě 12 tis. Kč, ale jde mi o reportování.
varianta A
DPP1 příjem 6.000,- báze pro pojištění 6.000,-
DPP2 příjem 6.000,- báze pro pojištění 6.000,-
varianta B
DPP1 příjem 6.000,- báze pro pojištění 0,-
DPP2 příjem 6.000,- báze pro pojištění 12.000 (6.000 + 6.000 z předcházejících DPP)
Kloním se silně k variantě A, ale přece jen ...
Obdobně může mít zaměstnanec i více DPP.
Děkuji moc za Váš názor!
Víme, že DPP se sčítají, ale otázka je, jestli se mají pojistit obě nebo jenom jedna s tím, že částka té druhé DPP (která zůstane nepojištěná) se "připlácne" k té pojištěné. A pokud tedy pojistit jen jednu DPP, tak potom kterou. Mezitím jsem ještě bádal a začínám se klonit k variantě B. :) V každém případě ještě jednou moc děkuji.
Dobrý den,
zde je slibovaná odpověď (odpovídala Jana Buraňová z tiskového oddělení ČSSZ):
Správná je varianta A, přihláška se podává k oběma DPP.
Pro úplnost dodala: Pokud zaměstnanec vykonává u jednoho zaměstnavatele v kalendářním měsíci více dohod o provedení práce, účast na nemocenském pojištění z toho titulu zaměstnanci vznikne, jestliže součet příjmů z těchto dohod v kalendářním měsíci přesáhne 10 000Kč. Může se jednat o volně navazující i souběžné činnosti. Pokud vznikne účast na pojištění z titulu více dohod o provedení práce, podává se přihláška a odhláška u těchto zaměstnání tak, jak v kalendářním měsíci proběhly (popř. nadále trvají).
Byla jsem velmi nadšena,že z DPP se bude konečně platit SZ a ZP.Hlavně z toho důvodu, že pro skoropadesátníky středoškoláky není HPP již ani v Praze.Mé nadšení rázem skončilo, neboť když jde o pojistné pouze u DPP nad 10000,tedy od 10001, tak to samozřejmě opět každý zaměstnavatel bude obcházet.Vím,o čem mluvím,pracovala jsem dost dlouho jako mzdová účetní.Takže opět žádná naděje pro mou "ztracenou" generaci.I tak díky za info.
Dobrý den,
prosím, přesně nechápu, jak se budou nově zdaňovat částky v rozmezí 5-10 tisíc Kč měsíčně.
Jak je uvedeno v článku: "Při překročení částky 5000 Kč nebo podpisu Prohlášení k dani je odvedena zálohová daň. Podepsaným daňovým prohlášením si může zaměstnanec uplatnit slevy na dani, případně daňové zvýhodnění. Samozřejmě za podmínky, že nemá ve stejném období podepsáno prohlášení u jiného zaměstnavatele."
Jsem-li tedy normálně zaměstnána (tím pádem mám prohlášení standardně podepsáno u mého zaměstnavatele) a přivydělávám si na DPP částku 7 tisíc korun, jak bude tato částka zdaněna a budu ji muset poté uvádět v daňovém přiznání?
Děkuji za objasnění.
Dobrý den,
v oblasti zdanění se v roce 2012 nic nemění. Z dohod o PP převyšujících 5 000 Kč nebo s podpisem prohlášení je sražena zálohová daň. Protože pracujete pro dva zaměstnavatele souběžně, jste povinna podat daňové přiznání na základě potvrzení o zdanitelných příjmech od všech Vašich zaměstnavatelů.
Dagmar Kučerová
Dobrý den,
to se mi nějak nezdá.Mohla by jste to paní Kučerová prosím ještě nějak vysvětlit? Když pracuji na HPP,je podepsané Prohlášení k dani,podávám daňové přiznání. K tomu je DPP do 10tisíc,Prohlášení k dani tedy podepsáno být nemůže,je srážková daň 15%,není SZ a ZP.Proč zahrnovat do daňového přiznání? Tam přece již finanční úřad nic neřeší.Jednou je srážková daň,SZ a ZP není.Zřejmě se zahrnuje do daňového přiznání, když je DPP nad 10tisíc,platí se SZ a ZP, i když nemůže být podepsáno druhé Prohlášení k dani.Je to tak,nebo už v tom mám úplný chaos?Děkuji
Dobrý den,
o tom, zda bude sražena zálohová či srážková daň rozhoduje nejen podpis prohlášení (ten může být v jednom měsíci vždy jen u jednoho zaměstnavatele), ale i výše příjmů. Hranice je 5000 Kč. Více § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů: http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu/cele-zneni/#p-6
Dagmar Kučerová
Dobrý den
Jako zaměstnavatel bych se chtěl zaměřit na terminus technikus "Podepsat prohlášení". Operuje se tímto terminusem velice často. Ale já, jako zaměstnavatel, potřebuji od zaměstnance podepsat i tu skutečnost, že zaměstnanec NEUPLATŇUJE jakýkoliv titul pro snížení daňového základu. A to pro to, že současně pracuje i někde jinde, kde tyto slevy již uplatňuje. Takže Prohlášení je u mne podepsáno. Ale jakoby v negativním smyslu. Je potom u DPP, kdy hrubý výdělek je do 5000 Kč zdaňován zvláštní sazbou daně ( srážkovou ) nebo zálohovou daní, kdy se základ daně zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru? U přijmu nad 5000 Kč je zálohová daň jasná. Děkuji za odpověď v rámci této diskuse.
Dobrý den,
v únoru bych měla nastoupit do zaměstnání na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel samozřejmě ušetří. Ráda bych se zeptala, jaké do má pro mne následky? Ráda bych, aby se mi počítala doba do důchodu, protože to bude moje stále zaměstnání. Zda pokud bych šla na mateřskou, zda by mi ji stát zaplatil?A jak je to s zdravotním a sociálním pojištěním? V praxi bych tedy měla dostat 10 000,-/ měsíc. Mám si říct o 10 001,- ? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
aby se Vám příjem započítal na důchod a nemusela jste si platit sama zdravotní pojištění, je samozřejmě nutná minimální odměna 10 001 Kč. Zaměstnavatel na odvodech neušetří, ale při sjednané dohodě o PP nemáte jako zaměstnanec takové jistoty, jako při "klasickém" pracovním poměru.
Dagmar Kučerová
Dobrý den
Pokud mohu přidat svůj názor? Především se domnívám, že když se v dotazu hovoří o ušetření na straně zaměstnavatele, jedná se o dohodu o provedení práce ( DPP ). U dohod o pracovní činnosti ( DPČ ) ( max 20 hod týdně = polovina normální týdenní pracovní doby ) je zdravotní a soc. pojištění nutné. Rovněž tak, pokud je hrubá mzda u DPP vyšší než 10000,- Kč/měs, je soc. a zdrav. pojištění nutné. DPP a DPČ jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr ( Zákoník práce v platném znění, část třetí.) Ale pokud tazatelka hovoří o DPP jako o hlavním sml. vztahu, tak se zde její zaměstnavatel dopouští porušení § 74 Zákoníku práce, kde se jasně hovoří o tom, že zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v PRACOVNÍM POMĚRU. Protože v takovém smluvním vztahu ( pracovní smlouva = klasický pracovní poměr ) je zaměstnanec více chráněn. Tak jak o tom hovoří paní Dagmar Kučerová ve své odpovědi.
Chci se ujistit, že dobře chápu ustanovení o DPP, která přechází z roku 2011 do 2012 z hlediska rozhodného období pro nemocenské pojištění.
1.1.2012 se u těchto DPP považuje za vstup do zaměstnání a tedy v případné žádosti o nemocenskou dávku např. v dubnu 2012 (příjem > 10000 Kč) nebudou uvedeny příjmy zúčtované v roce 2011.
Rozumím tomu dobře?
Děkuji za odpověď
Daniel Redlich
Dobrý den,
zaměstnavatelé se již nedělí na malé a velké organizace. Používá se jen označení zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel zaměstnává osobu, které nevznikne účast na nemocenském pojištění, na ČSSZ se do registru zaměstnavatelů zapisovat nemusí.
Podrobněji zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/zamestnat-jinou-fyzickou-osobu-kde-se-registrovat/
Dagmar Kučerová
Dobrý den,
Jsem studentem VŠ a momentálně pracuji ve dvou odlišných firmách. V jedné na DPP a v druhé na DPČ. V součtu si měsíčně vydělám cca 14 tisíc (z toho dpp zhruba 5000kč a dpč 9000kč). Týká se mě tedy toto zdanění ? A pokud ne, týká se mě nějaké jiné zdanění např. na konci roku ?
A jak je možné, že se mnou firma uzavřela DPP do konce roku 2012 s docházkou 20 h/ týdně ? V tomto případě přeci přesáhnu hranici 300 hodin již někdy v dubnu...
Děkuji
Martin
Dobrý den, moc bych Vás prosila o radu. Jsem nezaměstnaná a v současnosti na počátku gravidity. V praxi to znamená, že mi začátkem března končí podpora v nezaměstnanosti a dále až to termínu porodu (zhruba v pol. září) bych byla bez příjmu. Zjistila jsem, že pokud se mi podaří získat práci minimálně na 3 měsíce, tak se mi obnoví podpora na dalších 5 měsíců, pokud do práce nastoupím před vypršením podpůrčí doby. Momentálně se mi naskytla možnost "záskoku" za jednu dlouhodobě nemocnou pracovnici a nabízejí mi formu spolupráce na DPP nebo na DPČ. Je to rovnocená forma spolupráce jako na HPP? U DPP jsem si zjistila, že by to muselo být tedy max. 300 hodin (tedy 100 hod měsíčně)a výdělek by musel činit minimálně 10.001,- (jestli jsem to dobře pochopila, abych byla účastníkem důchodového poj.). Jak je to u DPČ? Nebo mám trvat na HPP s tím, že skončím po odpracování zkuš. doby? Moc děkuji za radu.
Dobrý den, HPP jsem ukončila k 31.12.2011, od 18.1.2012 jsem nastoupila na DPP. 2.1. jsem se šla registrovat na ÚP, kde mi řekli, že když od 18.1. nastupuji na DPP, stejně mě vyřadí a ani mě neevidovali. Za měsíc leden si vydělám cca 7.000,- CZK. Chtěla bych se zeptat, jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním. Mohl by za mě toto zaplatit ÚP, když jsem 18 dnů byla "bezprizorní"? Pokud ne, jakým způsobem mám zaplacení zdrav a soc. řešit? Děkuji
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak to vlastně je s DPP u studenta VŠ. Zdravotní pojištění platí za mě stát. Sociální si platit nemusím ani když uzavřu DPP?
Na DPP mohu odpracovat ročně jen 300 hodin, musí to být u jednoho zaměstnavatele?
Popřípadě, mohli byste mi doporučit jiný pracovní úvazek, který by byl pro mě jako studenta výhodný a mohla bych pracovat celý rok.
Jak je to prosím s prací na ŽL, v jednom možném zaměstnání by ho po mně chtěli. Nevím, jak je to pro mě výhodné. Při práci na ŽL bych si musela jako student platit nějaké pojistné?
Děkuji mockrát za odpověď.
Dobrý den, jsem registrovaná na ÚP a dnes jsem uzavřela dohodu o provedení práce. Jak mám nyní postupovat, musím to hlásit úřadu práce i když od ÚP nepobírám podporu?Vyřadí mě úřad práce z evidence? A jak je to se zdaněním, co musím v tomto případě udělat?Děkuji za odpověď.
Dejme tomu, že bych pracoval na dohodu pro 2 firmy.
Pro každou z nich za 9.000 Kč - celkem tedy 18.000 Kč měsíčně.
Je jasné, že každá z firem odvede srážkovou daň ve výši 1.350 Kč.
Co ale zdravotní a sociální?
Žádná z těch firem nemusí tušit, že dělám pro tu druhou, tudíž to platit nebudou.
Budu já povinen zdravotní a sociální uhradit?
Pokud máte dohodu mezi 5-10tis, strhne Vám tzv. zálohou daň. Na konci roku by Vám měl udělat vyúčtování, tzv. Potvrzení o zdanitelných příjmech a ty uvedete při zpracování svého daňového přiznání jako příjem ze závislé činnosti. Zaplacenou daň budete moci zohlednit ve svém přiznání, a z tohoto přiznání a také přehledu pro zdr. a soc. Vám vyjde na konci, zda něco z výdělku doplatíte navíc v rámci zúčtování měsíčních záloh (petr@heinzl.cz)
Dobrý den. jsem student SŠ, ale maturitu budu vykonávat až v září, Tudíš nemohu jak vím, nastoupit nikam na HPP. Od pátku budu nastupovat brigádně, kde jsem podepsala Dohodu o provedení práce, kde mi vedoucí prodejny oznámil, že tato dohoda končí k 31.květnu a že 9. května by mě měl tzv převést. Nevím, co tím nebo kam tím převedením myslí. Lze tedy ted pracovat do května na DPP, a poté mě převést na DPČ? a nebo se s nim mám domluvit, aby mi to dalo těch 300 hodin do srpna, že odpracuji 75 hod. /měs. a od září bych nastoupila na HPP? předem děkuji za odpověď, Zuzka
Zajímavá otázka ... nejsem právník, nevím, jestli z hlediska živnostenského zákona je to problém. Napadá mne samozřejmě, že budete mít DPP na např. "administrativní práce" ... živnost by byla zajisté čistší, ale také dražší (v prvním roce ne, ale podle výdělku byste pak musela dále doplácet za své podnikání zdr. a soc.poj. Se živností by také mohl mít problém Váš zaměstnavatel ... nemusel by Vám povolit podnikat ve stejném typu činnosti, který děláte pro něj
Dobrý den. Jsem momentálně na pracovním úřadě. Naskytla se mi možnost smlouvy DPP u živnostníka měsíčně cca 4000,-, ne víc než 5000,-. Jestli jsem to pochopil správně, bude za mě dál pracovní úřad platit zdravotní pojištění a z mé mzdy bude živnostník odvádět 15% srážkovou daň státu? Toto budou celkové náklady, které budou odváděny?
Dobrý den;
příští týden nastupuji ve firmě na dohodu o provedení práce. Jsem ve 4. ročníku maturitní třídy a propadl jsem (takže jsem nadále student - reparát v srpnu). Zaměstnavatel uvádí mzdu 75,- brutto (zřejmě hrubého). Budu dostávat normálně na hodinu 75,- nebo se mi ten rozdíl z tohoto a čisté mzdy vrátí až po nějakém daňovém přiznání? Řekli mi, že něco takového budu muset vyplnit. A student zřejmě nebudu po celou dobu tohoto pracovního poměru, ale jen část (př. 3 měsíce). Děkuji
Dobrý den;
příští týden nastupuji ve firmě na dohodu o provedení práce. Jsem ve 4. ročníku maturitní třídy a propadl jsem (takže jsem nadále student - reparát v srpnu). Zaměstnavatel uvádí mzdu 75,- brutto (zřejmě hrubého). Budu dostávat normálně na hodinu 75,- nebo se mi ten rozdíl z tohoto a čisté mzdy vrátí až po nějakém daňovém přiznání? Řekli mi, že něco takového budu muset vyplnit. A student zřejmě nebudu po celou dobu tohoto pracovního poměru, ale jen část (př. 3 měsíce). Děkuji
Dobrý den. Jsem OSVČ a doposud jsem učil pro jednu jazykovou školu na ŽL. Každý měsíc platím zálohy na soc. a zdrav. poj. a každý rok podávám daň. přiznání. Minulý týden mě jazykovka požádala, abych jednoho klienta pro ně učil nikoliv na ŽL, ale na DPP protože to vyžadují podmínky projektu. Rád bych se zeptal zda to ničemu nevadí a mohu pro tuto jazykovku i nadále učit i na ŽL a fakturovat a zároveň jednoho z jejich klientů učit na DPP. Jsou nějaké rozdíly pro případy že si na DPP vydělám pod nebo nad 10 tisíc Kč? Děkuji moc za odpověď.