Dobrý den,
v únoru bych měla nastoupit do zaměstnání na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel samozřejmě ušetří. Ráda bych se zeptala, jaké do má pro mne následky? Ráda bych, aby se mi počítala doba do důchodu, protože to bude moje stále zaměstnání. Zda pokud bych šla na mateřskou, zda by mi ji stát zaplatil?A jak je to s zdravotním a sociálním pojištěním? V praxi bych tedy měla dostat 10 000,-/ měsíc. Mám si říct o 10 001,- ? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
aby se Vám příjem započítal na důchod a nemusela jste si platit sama zdravotní pojištění, je samozřejmě nutná minimální odměna 10 001 Kč. Zaměstnavatel na odvodech neušetří, ale při sjednané dohodě o PP nemáte jako zaměstnanec takové jistoty, jako při "klasickém" pracovním poměru.
Dagmar Kučerová
Dobrý den
Pokud mohu přidat svůj názor? Především se domnívám, že když se v dotazu hovoří o ušetření na straně zaměstnavatele, jedná se o dohodu o provedení práce ( DPP ). U dohod o pracovní činnosti ( DPČ ) ( max 20 hod týdně = polovina normální týdenní pracovní doby ) je zdravotní a soc. pojištění nutné. Rovněž tak, pokud je hrubá mzda u DPP vyšší než 10000,- Kč/měs, je soc. a zdrav. pojištění nutné. DPP a DPČ jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr ( Zákoník práce v platném znění, část třetí.) Ale pokud tazatelka hovoří o DPP jako o hlavním sml. vztahu, tak se zde její zaměstnavatel dopouští porušení § 74 Zákoníku práce, kde se jasně hovoří o tom, že zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v PRACOVNÍM POMĚRU. Protože v takovém smluvním vztahu ( pracovní smlouva = klasický pracovní poměr ) je zaměstnanec více chráněn. Tak jak o tom hovoří paní Dagmar Kučerová ve své odpovědi.