Jako DPP chápu, tam je to výhodné i pro toho zaměstnanace, že nemusí odvádět zdravotní a sociální, ale limit 10k je rpoblém, při dnešní raketové infalci není 10k stejných jako 10 k před 10 roky....
DPČ ( s odvodem zdravotního a sociálního ) je v současném stavu čistá okrádačka zaměstnance zaměstnavatelem. Odvody naprosto stejné jako u HPP, ale žádná nemocenská prvních 14 dní, žádná dovolená ......
Navrhovanými úpravami ( dovolená, nemocenská ) se z toho stane v podstatě HPP, takže DPČ asi nemá smyls dále provozovat a rovnou bych to zrušil.
Nemáte tak úplně pravdu. Pokud zaměstnanec dosáhne hranice pro odvody, stane se nemocensky pojištěný - a pokud v tom měsíci onemocní, tak má normálně nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 kalend.dnů (pouze za neodpracované dny). Dále pak nastupuje nemocenská od OSSZ ve dnech kalendářních. Tyto dohody mimo pracovní poměr jsou trochu složitější a měly by se využívat jen výjimečně - a ano, jsou výhodné hlavně pro zaměstnavatele. Výpovědní doba je 14 dnů - bez uvedení důvodu, ale může být v DPČ sjednána i DOV, stravenky a jiné benefity. A pokud je zaměstnanec nem.pojištěný - navyšuje to i jeho důchod.
(Pokud nějaký bude....)
Není to tak jednoduché, nemocenskou vyplácenou zaměstnavatele dostanete, jen když je pevně stanovený rozvrh pracovní doby, tedy vypsané směny dopředu. Což přiznejme si většinou v jednoduché smlouvě o DPČ samozřejmě není. Tam je uveden rozsah hodin týdně, či měsíčně, někdy anito ne. Zkrátka když jsem byl nemocný, tak mi účetní zaměstnavatele řekl, že prvních 14 dní nehradí, protože nemám ve smlouvě stanovem přesný rozpis pracovních směn, či tak něco a dostával jsem až od 14. dne od sociálky. Takže DPČ je jednostranně výhodný paskvil čistě pro zaměstnavatele. Zaměstnanci nepřináší vůbec nic. Z tohoto pohledu je jedině dobře, že se to narovná ve smyslu dovolených a snad i těch nemocenských. Potom už to vlastně ale nebude rozdíl proti HPP ( a proč by také měl být, když se daní stejně a scoiální a i zdravotní jsou stejné ) . Tím pádem DPČ doufejme ztratí smysl své existence.
Každopádně zaměstnavatelé, kteří je rádi využívají, už nebudou moci zaměstnance odrbávat, proto remcají proti navrhovaným změnám.