Kdybyste si jako poživatel starobního důchodu vydělal z OSVČ nad částku, která je minimální pro odvod sociálního pojištění, také budete sociální pojištění platit. Kdybyste něl částku ke zdanění vyšší než je 24 840 Kč ročně, tak budete odvádět i daň z příjmu. Když máte výdělek jen 6 tisíc měsíčně, sjednejte si mimopracovní poměr a to dohodu o provedení práce do 300 odpracovaných hodin v roce. Zdravotní pojištění se odvádí téměř z každého výdělku. No a například v Německu, tam ze starobního důchodu odvádí lidé zdravotní pojištění. Důchodový výměr jim příjde na částku X minus procento zdravotního pojištění, která se tam skládá ze tří složek. Berte život tak, jak je. Ten odvod ZP je u vás minimální.
"Zdravotní pojištění se odvádí téměř z každého výdělku."
To není tak úplně pravda. Zdravotní pojištění se odvádí podle výše příjmu z výdělků podložených pracovní činností, konkrétně ze "závislé činnosti" v pracovním poměru, z dohody o pracovní činnosti s výdělkem od 3000 Kč (od r. 2021 od 3500 Kč), z dohody o provedení práce nad 10000 Kč a ze samostatné výdělečné činnosti.
Neodvádí se ale například z příjmů z pronájmu, z kapitálového majetku ale také například z autorských honorářů za články do novin, časopisů a dalších médií, pokud se u nich uplatňuje daň vybíraná srážkou. (Nicméně, jde-li o jediné zdroje příjmu a nejde-li o "státní pojištěnce" je nutno platit zdravotní pojištění jako OBZP.)