Jedná se o produkt s názvem Vynucená změna dodavatele energie, který spadá pod program Záruka 2015 až 2023. Připravila ho Národní rozvojová banka ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, které ho také financuje.
Co se dozvíte v článku
Komu je produkt určen?
Produkt Vynucená změna dodavatele energie mohou využít podnikatelé, kterým přestali dodavatelé energie poskytovat své služby v podobě dodávek elektřiny nebo plynu z důvodu náhlého ukončení své činnosti a kteří tak byli případně nuceni odebírat po přechodnou dobu energie od dodavatele poslední instance a následně uzavřeli smlouvy s novým dodavatelem energií. V důsledku toho u nich mohlo dojít k nárůstu jednotkových cen energií o více než 100 %, ve srovnání s jednotkovými cenami původního dodavatele.
Seznam dodavatelů energií, kteří ukončili nebo ukončují činnost:
- A-PLUS Energie obchodní
- Bohemia Energy entity
- COMFORT ENERGY
- EAGLE ENERGY
- Energie ČS
- Europe Easy Energy
- Kolibřík Energie
- Ray Energy
- X Energie
Seznamte se s parametry produktu
Národní rozvojová banka bude poskytovat záruky až do výše 80 % jistiny zaručovaného úvěru, jehož maximální výše může být dva miliony korun. Doba ručení bude až dva roky. Záruka je poskytována pouze jako podpora de minimis na základě nařízení Komise (EU) č. 1407/2013). Záruku je možné použít k úhradě nákladů na dodávky elektřiny a plynu, k úhradě ostatních provozních nákladů, jako jsou např. dodavatelsko-odběratelské faktury, pořízení zásob a materiálu a podobně nebo k úhradě nákladů na dodávky dalších energií.
Ve spolupráci s MPO jsme připravili program, který podnikatelům pomůže překlenout nelehké období spojené s prudkým nárůstem cen energií a umožní jim snadnější přístup k úvěrům od komerčních bank na pokrytí takto zvýšených provozních nákladů, aby mohli i za těchto zhoršených podmínek pokračovat v podnikatelské činnosti,
dodává Jiří Jirásek, předseda představenstva Národní rozvojové banky.
Výše záruky | až 80 % |
Výše zaručeného úvěru | Až 2 miliony korun |
Lze hradit | Provozní výdaje |
Doba ručení | Až dva roky |
Cena za poskytnutí záruky | 0 Kč |
Výše poplatků | 0 Kč |
Úrok z prodlení | 9 % p. a. |
Jde o úvěr od komerčních bank
Záruka je poskytována pouze k úvěrům bank, které mají s Národní rozvojovou bankou uzavřenou smlouvu o podmínkách poskytování portfoliových záruk. Úroková sazba zaručovaného úvěru záleží na dohodě mezi příjemcem podpory a spolupracující bankou a také zajištění zaručovaného úvěru je podle požadavků spolupracující banky.
Seznam spolupracujících bank:
- Česká spořitelna
- Československá obchodní banka
- Equa bank
- Fio banka
- Komerční banka
- MONETA Money Bank
- Oberbank AG pobočka Česká republika
- Raiffeisenbank
- TRINITY BANK
- UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
- Volksbank Raiffeisenbank Nordoberpfalz eG pobočka Cheb
Souběh podpor je možný
Ve výzvě k tomuto programu Národní rozvojová banka uvádí, že poskytnutí veřejné podpory, včetně podpory de minimis, v tomto programu nevylučuje možnost poskytnutí další veřejné podpory. A to včetně podpory de minimis na stejné způsobilé výdaje projektu z jiného programu podpory. Podmínkou je, že nedojde k překročení maximální možné intenzity podpory dle Nařízení Komise č. 651/2014, s výjimkou případu, pokud by záruka v tomto programu měla být poskytnuta k úvěru, který je veřejnou podporou dle článku 107(1) Smlouvy o fungování EU či podporou de minimis dle Nařízení Komise č. 1407/2013.
Jak o záruku žádat?
Příjem žádostí probíhá od 17. prosince 2021 do 30. listopadu 2023. Žádost je dostupná na webu Národní rozvojové banky a přijímají ji osobně všechna obchodní místa. Dokumenty vyžadované elektronicky je možné zaslat na e-mailovou adresu obchodního místa nebo předat do datové schránky a webové podatelny NRB. Celkový objem souborů zasílaných v elektronické formě do datové schránky a e-mailem nesmí přesáhnout 20 MB, v případě webové podatelny 50 MB.
Co je potřeba doložit k žádosti?
Pro poskytnutí této záruky musí podnikatel nebo společnost doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 %. Pokud podnikatelé odebírají energie od dodavatele poslední instance, mohou požádat o podporu až poté, co uzavřeli standardní smlouvy s dodavatelem.
Součástí žádosti jsou tiskopisy: Příloha PBE – Projekt a také kopie úvěrové smlouvy. Mezi další povinné přílohy, které je však možné dodat později, v případě podnikatelů patří Prohlášení žadatele o podporu de minimis, Příloha ID – Prohlášení pro identifikaci a Souhlas druhého z manželů (fyzické osoby). U právnických osob se jedná o přílohy Prohlášení žadatele o podporu de minimis a Prohlášení pro identifikaci (právnické osoby).
Nové články do mailu
Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.