Mohou, ale nemusí využít přechodné ustanovení k novele zákona, kdy postupují podle nové, nebo naopak podle staré právní úpravy.
DPH společníků podle nových pravidel
Společnost byla dříve nazývána sdružením fyzických osob. Dnes ji upravuje občanský zákoník v ustanovení § 2716 až 2746. Společnost nemá právní subjektivitu. Práva a povinnosti nevznikají společnosti, ale pouze jejím společníkům. Její podstata spočívá ve smluvním závazku alespoň dvou fyzických osob sdružit se za společným účelem. Právě problematika daně z přidané hodnoty se aktuálně mění. Podle nové právní úpravy (zákon č. 170/2017 Sb.) postupuje při uplatňování DPH každý společník společnosti (dříve člen sdružení) individuálně sám za sebe podle obecných ustanovení zákona o DPH.
Do 30. června 2017 však platila zcela jiná pravidla. Platilo, že mezi společníky společnosti v zásadě nedocházelo k uskutečňování zdanitelných plnění dodáním zboží nebo poskytnutím služeb. Své povinnosti na DPH, vzniklé z titulu jejich členství ve společnosti, plnili společníci prostřednictvím určeného společníka. A docházelo k situacím, kdy se plátci DPH stávali i společníci (osoby povinné k dani), přestože sami za sebe nepřesáhli zákonem stanovený obrat, ani nenaplnili jiná kritéria pro povinnou registraci k DPH. Čtěte také: Pracovnělékařské prohlídky nově a jinak
Na základě přechodných ustanovení k novele zákona mohou nyní společníci uplatňovat původní režim, a to až do 31. 12. 2018. Zákonodárce jim nechává dostatečně dlouhou dobu k rozhodnutí, zda činnost na základě společenské smlouvy ukončí, zvolí jinou formu spolupráce nebo začnou postupovat podle nové právní úpravy. Ovšem při přechodu na nový způsob uplatňování DPH musí určený společník vůči správci daně splnit oznamovací povinnost.
Obrat a registrace k DPH
Podle původní právní úpravy se do obratu společníka společnosti započítal obrat dosahovaný tímto společníkem samostatně mimo společnost a obrat dosahovaný celou společností. Nově se v ustanovení § 4a odst. 3 zákona o dani z přidané hodnoty píše, že každý společník postupuje při zjišťování obratu podle § 4a odst. 1 a 2 zákona o DPH. To znamená, že jeho obrat pro účely DPH je součtem obratu dosaženého jím v rámci společnosti a obratu dosaženého jím samostatně mimo společnost.
Ovšem obrat pro povinnou registraci se počítá z 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Za tím účelem je tu další přechodné ustanovení k novele zákona, kde se uvádí, že pokud 12 po sobě jdoucích měsíců, za které je počítán obrat, spadá do období před účinností novely a další část do období po účinnosti novely, musí společník společnosti stanovit výši obratu za kalendářní měsíce do účinnosti novely podle původní právní úpravy a za kalendářní měsíce po účinnosti novely podle úpravy nové. Čtěte také: Kdy může zaměstnavatel nepovolit dlouhodobé ošetřovné
Registrace společníka
Dříve rovněž platilo, že pokud se některý ze společníků stal plátcem, stali se plátci automaticky i ostatní společníci společnosti (pokud byli osobami povinnými k dani a v rámci společnosti se uskutečňovala plnění s nárokem na odpočet daně) a měli povinnost se k dani z přidané hodnoty registrovat.
Novela zákona tato pravidla mění. V praxi tak může nastat situace, kdy společníky jedné společnosti budou plátci (ze zákona či dobrovolně registrovaní) i osoby, které plátci nejsou. Stále ale bude platit, že i společník, kterému povinnost k registraci nově nevznikne, se může k DPH dobrovolně registrovat.
Generální finanční ředitelství vysvětluje dopad přechodných ustanovení na registraci společníků k DPH:
- Situace 1: Společnost „tvořená“ ke dni účinnosti novely pouze osobami, které nejsou plátci, popř. společnost vzniklá až za účinnosti nové právní úpravy: Jednotliví společníci musí postupovat při registraci k DPH výhradně podle nové právní úpravy.
- Situace 2: Společnost „tvořená“ ke dni předcházejícímu účinnosti novely plátci, přičemž společníci postupují při uplatňování DPH v souladu s bodem 2 přechodných ustanovení podle původní právní úpravy: Při vstupu nového společníka – osoby povinné k dani, která není plátcem, se tento společník ode dne vstupu do společnosti stane plátcem podle § 6a písm. b) původní právní úpravy.
- Situace 3: Společnost „tvořená“ ke dni předcházejícímu účinnosti novely plátci, přičemž společníci postupují při uplatňování DPH podle nové právní úpravy (nevyužili postup dle bodu 2 přechodných ustanovení). Při vstupu nového společníka – osoby, která není plátcem, se tento společník nestává automaticky plátcem (ze zákona), a při registraci postupuje dle obecných ustanovení zákona o DPH (nová právní úprava).
Za splnění zákonem daných podmínek může společník zrušit registraci k DPH. Nyní bude postupovat jako každý jiný plátce. A to podle obecných ustanovení týkajících se zrušení registrace. Například pokud přestane uskutečňovat ekonomické činnosti, ale hlavně také z důvodu poklesu jeho obratu pod zákonem stanovený limit. K tomu může dojít právě změnou zápočtu příjmů do obratu. Čtěte také: Změny v náhradním plnění. Ještě pro rok 2017
Přiznání k DPH každý společník sám za sebe
Nově musí každý společník společnosti vést samostatně evidenci pro účely týkající se jeho činnosti v rámci společnosti mimo ni. Podává také sám za sebe daňová přiznání. V daňovém přiznání, hlášení a kontrolním hlášení uvádí každý společník společnosti údaje týkající se veškeré jeho ekonomické činnosti, tj. činnosti v rámci společnosti i mimo ni.
Podrobněji k uskutečnění plnění, vystavování daňových dokladů, podmínek pro uplatnění nároku na odpočet daně, nakládání s majetkem získaným společnou činností společníků a majetkem vloženým do společnosti v podrobných Informacích GFŘ .