Jestli ono to nebude tím, že až do konce r. 2008 se na umělce, profesionální sportovce a jiná tzv. "svobodná povolání" nenahlíželo jako na běžné OSVČ, což byl jistý relikt z doby "reálného socialismu". A vykonavatelé takových činností nebyli povinně sociálně pojištěni (zejména z důvodu "nesoustavnosti" příjmů). Mám za to, že restaurátoři mezi takto posuzovaná svobodná povolání patřili také. Teprve od r. 2009 jsou tato povolání považována za standardní SVČ.
Nicméně, jak ti umělci, tak třeba ti sportovci, si mohli (i za socíku) platit důchodové pojištění dobrovolně. Ale podle informací z veřejně dostupných zdrojů z. r. 2008 tak činila před zavedením povinnosti DP jen asi 1/5 z nich, přičemž je otázka, kolik si "na důchod" raeálně platili. Zda minima, nebo více. To totiž bylo a je u DDP (na rozdíl od OSVČ) v reži plátce, zda sui minimum navýší.
Jinak ty velmi nízké důchody jsou OSVČ vyměřovány jen v jednotkách případů (z cca 20 tis. OSVČ, ročně odcházejících do důchodu). A většinou jde o jedince, kteří ani jako zaměstnanci nebyli žádní "lumeni", chybí jim roky pojištění, často byli v evidenci ÚP a podobně. Takže jde spíš o "poplašné zprávy" a snahu OSVČ více ždímnout. Podle seriózních analýz jsou totiž nově vyměřované důchody OSVČ sice nižšší než u zaměstnanců, ale jen o cca 10 -15 %. (Mně třeba podle předběžného výpočtu vychází, že kdybych požádal nyní o předčasný důchod [krácený za 4 čvrtletí předčasnosti a ztratil bych také rok pojištění] byl by mi vyměřen ve výši lehce nad 15 tis. Kč. Čili není to taková hrůza, zejména bydlím-li levně a něco si přivydělám. A SVČ se živím 28 let).