V souladu se zákonem o důchodovém pojištění se od roku 2010 postupně prodlužuje doba pojištění potřebná pro nárok na starobní důchod. Samozřejmě je tato doba závislá na důchodovém věku, který se rovněž postupně zvyšuje. Zkontrolujte si, kdy půjdete do důchodu a kolik musíte mít „odpracováno“.
Odpracovaná doba na starobní důchod
Česká správa sociálního zabezpečení průběžně poskytuje informace o postupném prodlužování důchodového věku a o potřebné době pojištění. Muži narození v roce 1948 a později, bezdětné ženy narozené v květnu 1949 a později či ženy, které vychovaly dvě děti a narodily se v květnu 1951 a později, již musí splňovat dobu pojištění 26 let a více.
Pracovníci ČSSZ se setkávají s tím, jak málo informované jsou některé ženy, které odpracovaly 25 let nebo jen 15 let a pak zůstaly v domácnosti. Ty často až v okamžiku podání žádosti o důchod zjistí, že podle současných předpisů nesplní podmínky pro nárok na starobní důchod,
uvádí Petr Poncar, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.
Čtěte speciál o důchodové reformě. Startuje v lednu 2013
Nárok na starobní důchod
Postupné prodlužování věku potřebného k odchodu do důchodu zavedla takzvaná Malá důchodová reforma. Ta stanovila důchodovou tabulku od ročníku narození 1936 po ročník narození 1977. Pojištěnci, kteří se narodili po roce 1977, si důchodový věk stanoví tak, že k věku 1967 let připočtou takový počet kalendářních měsíců, který odpovídá dvojnásobku rozdílu mezi rokem narození a rokem 1977.
Výpočet není tak složitý jak na první pohled vypadá. Například ročník narození 2001 půjde do důchodu v 71 letech.
Výpočet: (2001 – 1977) x 2 = 48 měsíců, tj. důchodový věk 67 let + 48 měsíců = 71 let
Není třeba složitě hledat v důchodových tabulkách nebo přepočítávat kalendářní měsíce. Zadáním ročníku narození a počtu dětí u žen do Důchodové kalkulačky serveru Podnikatel.cz zjistíte, v kolika letech půjdete do důchodu. Kalkulačka zobrazí také věk, kdy je možné požádat o předčasný důchod.