Názor k článku Dvojnásobné zálohy na pojistné? Děkujeme, odcházíme na pracák, říkají OSVČ od Soběslav - Počítala jste velmi dobře. Nutno ovšem podotknout, že...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 4. 2012 3:21

    Soběslav (neregistrovaný)

    Počítala jste velmi dobře. Nutno ovšem podotknout, že OSVČ platí pojistné sám, u zaměstnanců část zaměstnavatel.
    Zaměstnanec má nárok od 4. dne na náhradu za nemoc od zaměstnavarele a po třech týdnech nemocenskou od státu. OSVČ má nárok na nemocenskou od 21. dne a to jen, pokud je nemocensky pořipojištěn. Jinak nedostane nic.
    V době nemoci neplatí zaměstanec pojistky. OSVČ tři týdny ano. Není li nemocensky pojištěn, tak platí zálohy na pojistné po celou nemoc, nebo musí při dlouhodobé nemoci přerušit živnost.
    Také ručení za škodu je rozdílné. Čtyři platy nebo veškerým svým majetkem.
    Zvýšení minimálního pojistného by bylo likvidační.
    Snížení hranice DPH taktéž. Drobní živnostníci dělají většinou zakázky pro občany, neplátce DPH. Při snížení stropu, od kterého se platí DPH, by museli občanům zdražit své služby a OSVČ byli by konkurenčně znevýhodněny.
    Co se týká výdajových paušálů, zde bych byl pro jejich snížení, snad s výjimkou zemědělců (80%) .Přijatelné by mohlo být snížení o 10 - 20%, dle druhu podnikání. Například příjmy z pronájmu ze 30% na 20%. Řemeslné živnosti z 80% na 60 %. Ostatní živnosti z 60% na 40% , podnikání bez živnosti (umělci, advokáti ap.) ze 40% na 30%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).