Brečí nesmysly o nákladech na vydávání e-knih, vydávaných exkluzívně jen digitálně - namísto aby bez keců vrhli na trh statisíce již vydaných titulů, jejichž náklady ke zpracování do e-knihy jsou blízké nule, a prodávali je třeba po pětikoruně. Pak se nelze divit, že šedý trh službu poskytne, a nakladatelé z něj dostanou stejně málo jako nenažraní hudební magnáti. .
To je běžný omyl. Za vydání knihy v elektronické podobě musejí nakladatelé zaplatit poplatky/odměnu majitelům práv (autorovi, resp. agentuře, která autora zastupuje, překladateli, grafikovi apod.). Převod běžné knihy do rozumné elektronické podoby také něco stojí. U překladových knih tyto náklady vycházejí na přibližně 40 až 50 tisíc korun za titul. A to nemluvim o distribuci, za kterou i u elektronických knih zaplatíte 30 a více procent z ceny titulu nebo o DPH. To znamená, že při ceně 5 korun byste takového titulu musel prodat minimálně 15 až 20 tisíc kusů, aby se vám to vrátilo. To je na našem trhu naprosto nereálné; za rok vyjde v Čechách všeho všudy dvacet titulů, kterých se prodá přes deset tisíc (fyzických) kusů. Prodeje elektronických knih se pohybují v desítkách až stovkách kusů.
Za této situace má pro nakladatele smysl uvažovat o elektronickém vydání pouze u nových titulů českých autorů, kteří jsou ochotní riskovat, že zpřístupněním knihy v elektronické podobě mohou působením šedého trhu přijít o velký počet prodaných výtisků.
Mimochodem, je nesmysl porovnávat trh s hudebními nosiči s knižním trhem.
Pokud maji rozumne smlouvy s autory a e-knih si nevsimli az pred mesicem, tak uz to davno ve smlouvach maji. Prevod do podoby elektronicke knihy neco stoji, je to ale v radu tisicu, rozhodne ne desitek tisic.
"riskovat, že zpřístupněním knihy v elektronické podobě mohou působením šedého trhu přijít o velký počet prodaných výtisků. " - casty nesmysl, onen "sedy trh" si e-knihu bez problemu vyrobi z papirove podoby, oficialni vydani v podobe enihy na to zadny velky vliv nema.
Brečí nesmysly o nákladech na vydávání e-knih, vydávaných exkluzívně jen digitálně - namísto aby bez keců vrhli na trh statisíce již vydaných titulů, jejichž náklady ke zpracování do e-knihy jsou blízké nule, a prodávali je třeba po pětikoruně. Pak se nelze divit, že šedý trh službu poskytne, a nakladatelé z něj dostanou stejně málo jako nenažraní hudební magnáti. .
Jen prevod knihy do Epub a pripadne dalsich formatu je prace min. na den, pokud by se jednalo o odbornou vec s tabulkama, je to v podstate druha sazba, takze aspon tyden... pak to prodavejte nekde za 100 kc kdyz se jich proda par do roka..
Tak samozřejmě pokud nasadíte 100Kč za knížku a budete doufat, že jí někdo koupí, tak nic nevyděláte. Jenže si to chce uvědomit, že už neprodáváte fyzické zboží, ale defakto jen pronajímáte elektronická data s minimálními variabilními náklady. Pokud se tedy nedomníváte, že elektronické soubory se dají "prodávat" jen přes distributora, který si za stažení 1MB souboru řekne o 30% koncové ceny (I fyzické zboží se prodává s menší marží). Takže to chce místo hledání, kam lze vyšponovat cenu, hledat trochu jiné modely prodeje. Kdybych měl třeba u vydavatele roční předplatné 500 na jeho produkci, tak to nebudu řešit a zaplatím. Přitom těch knížek si od něj přečtu třeba jen deset. A kdybych si to měl kupovat po jedné 100Kč za kus, tak nekoupím nic. Jenže náklady na to jeho vydání budou stejné ať už koupím nebo ne. A podobně by to řešilo hodně dalších lidí.
tak ještě jednou.
mám knihu, která již vyšla tiskem.
tedy.
1) existuje již ve formátu pro tisk, nebo elektronickou publikaci, obvykle pdf. na nějaký epub vám dlabu, pokud to není na jeden klikanec myši tak pdf úplně stačí, a mezitím si dodělejte nebo sežeňte konverzní software. ale i tak - pkud se dá něco tisknot, mže to existovat jako pdf. a tento formát 99,999% uživatelů stačí.
2) náklady na publikaci jsou tedy nula
3) náklady na distribuci jsou téměř_nula, nakladatel učitě má někde prodejní kanál, takže tam přismrkne pár položek, cena řádově jednotky stokorun
4) kniha je už rozprodaná nebo rozdistribuovaná a prodávají se jednotky kusů, dotisk se nevyplatí nebo ani neni potřeba. její komerční potenciál je objektivně nula. pouze v elektronické verzi lze vydat "dotisk" pět knih měsíčně. příjem je nenulový - neřikám že litr na hodinu, řikám buď tohle a nebo nic.
tak ještě jednou - PROČ nejsou za pětikorunu na trhu statisíce titulů, které již někdy někde vyšly, a jejich dotisk se v reálné době neplánuje?
Ad 1) Takže jsme se dozvěděli, že jezevec je 99,999 % uživatelů.
Milý pane, formát elektronické knihy a formát pro sazby se liší jako nebe a dudy. PDF je tiskový formát, e-kniha potřebuje dost jiný formát.
Automaticky se mezi sebou nedají rozumně převádět – pokud tedy nechcete výstup asi tak jako když vyleze krávě ze žaludku.
Ad 4) Na trhu nejsou statisíce titulů, protože pro jezevce je všechno po pěti pivech snadné. Škoda že nepodadil pánu Bohu, když vytvářel svět, mohl by být lepší.
Ad 4) Evidentně realita neodpovídá jezevcovým závěrům, ergo jezevec nemá pravdu.
Prodávat ji budu sám, platby budou přes PayPal (karty) a bankovní účet.
Formát použiji HTML+PDF+(ODT/RTF se ještě rozhodnu).
S kopírováním počítám, se tomu nedá zabránit, žádné ochrany přidávat nebudu, jen na konec přidám odkaz na sebe, ať mi lidi, co si stáhli knížku zdarma, můžou něco darovat...
Jsem plátcem DPH, tak jsem taky zvědavý, jak to vyřeším účetně.
Tady je velká byrokracie. Pokud někomu nevyhovují naše zákony, tak mu nic nebrání založit společnost mimo, mít server mimo a prodávat elektronické knihy třeba z Afriky...
Je absurdní, že tady neřešíme jak napsat dobrou knížku, ale jak to účtovat...