"Dobrej" nápad a víte že pak budou moct žádat vratky DPH? A u živnostníků s obratem do 250tis to bude několikanásoně víc než zaplatí na daních :D Sice budou muset platit účetní páč všechna ta hlášení a agendu s tím spojenou už časově nemaj jak zvládnout, ale to si taky odečtou... Každopádně stát natom ještě víc prodělá! Ale sousedovi chcípne koza a to se vyplatí viď?
Taky tu může být ale spoustu "zlodějů", co sice daně zaplatí ale nechají si je vrátit skrz DPH, protože ono účty se vždy seženou... tak i tak, když už je někdo plátce a stojí mu to za to papírování, stát od něj vybere při stejném obratu většinou méně než od plátce, to je prostá realita. Takže vám ta vaše teorie trochu kulhá.
Já to tak právě nedělám, radši si dám dovolenou než se stát plátcem, za ten oser mi to nestojí, ovšem taky platím na daních 3-4x více než kolegové, co jsou plátci, protože si prostě z DPH nic neodečtu a všichni máme podobný příjem, rozdíl je v tom, že oni si prakticky celé daně vynulují pomocí vratek z DPH, už jsem si říkal dříve, že se snad stanu plátcem ale upřímně já radši zaplatím trochu více na daních, než se babrat s papírováním, ručením za nezaplacené faktury... ale reálně vám říkám, že neplátce platí na daních při stejném obratu více, než plátce, to leda že by ten plátce byl úplně blbý a dával peníze státu dobrovolně.
"oni si prakticky celé daně vynulují pomocí vratek z DPH" - to Vás pěkně vodí za nosem !!!
pokud máte přidanou hodnotu, bez placení DPH se neobejdete !!!
Čím větší marže tím víc platíte !!!
Pokud by jste nechtěl platit DPH musel by jste více nakupovat, než prodáváte a to časem neufinancujete!!!
No záleží na oboru, hodinovou sazbu máme stejnou, oni mají navíc +21%, naši zákazníci jsou plátci, tzn to nikdo neřeší mě platí A, jím platí A+B. Oni odvedou B a mají na účtu A stejně jako já. Z toho platíme C (soc, zdrav, příjem).
Jenže oni pak po rodině splaší účty za palivu všech "služebních" aut co si taktéž odečetli z DPH, tu nový mobil, tady televize jako projekční zařízení do kanceláře... nebo kamera pro kamaráda, co jí kupuje atd. Výsledek? Já mám A z toho platím C a to je pro mě konečná, pak už mám čistý příjem a za ten platím všude DPH, oni si tak třetinu DPH co zaplatí jako FO procpou do odečtů.
Ale DPH prostě nejsou daně, to jsou peníze co máte navíc od firmy/klienta a jen si je "přeposíláme". Takže to fakt neberu za nějaký odvod, firma si nás dá zase do nákladů, tzn jí to DPH vrátí. V reálu se tedy na státu obohatí jen kolegové, protože z částky B si kousek ukousnou tím, že si zlevní věci co si v 99% kupují pro osobní potřebu.
Já bych osobně DPH mezi plátci zrušil. Stejně je jasné, že si to jeden pak odečte a jen se tím zvyšuje byrokracie a flow. DPH by se mělo účtovat až při prodeji koncovému zákazníkovi.
v nejlepším případě prodloužená mícha...
Myslím, že ten orgán se nachází v případě daného "myslitele" ještě o kousek níž. :-D Výsledkem navrhované pitomosti by samozřejmě pro státní kasu byla v nejlepším případě velká nula, v praxi by ta záležitost byla pro fiskál výhradně ztrátová. Dotyčný si ještě asi za svůj život nestihl všimnout, že neplátce DPH neznamená, že by dotyčný DPH při nákupu od plátce neplatil, ale naopak jen to, že nemá možnost tuhle zaplacenou DPH uplatnit na vstupu.
Jde o spravedlnost, aby dan férově dopadala na všechny...
Samozřejmě nejspravedlnější by bylo DPH zrušit -- tim by odpadla pakárna s EET, kontrolním hlášením, účtovanim DPH na vstupu/výstupu... a jako bonus by drtivá většina zboží slevnila o 21%-- tj o pětinu
Státu by měla stačit daň z přijmu...tak by se naučit lepe hospodařit.
Tak podívej - já jsem neplátcem DPH od začátku podnikání (1992) Máš pravdu - DPH je jen rýžování státu, který nemá nikdy dost...a je jedno, kdo mu velí.
S DPH nakoupím pro zákazníka a s DPH mu to taky prodám - je to pakárna a ta složitost systému jen nahrává podvodníkům. Jednoduchost by to vyřešila - ale začnou řvát ti, co se neumí živit prací, ale žvaněním.
Možná by bylo dobré přemýšlet a sledovat trendy. Trend je, že postupně zaniknou přímé daně (tj. daň z příjmů) a budou se zvyšovat daně ze spotřeby (tj. DPH, spotřební daň, daň z nemovitostí, ekologické daně,...). Systém musí zůstat v rovnováze, tedy celkové zatížení daněmi by mělo zůstat zachováno, pokud chceme udržet sociální stát.
Tedy zrušením DPH by muselo dojít k navýšení jiných daní a zboží by tak zůstalo na svých cenách.
Každý neplátce DPH, který tu nadává, by se měl stát plátcem DPH. Potom změní názor.
Každý soudný podnikatel EET eviduje. Až opozice, mající většinu ve Sněmovně, prosadí své změny, bude evidence dobrovolná. Evidovat budeme dále, protože se to dá využít jako reklama - tato firma je společensky přátelská, platí daně. Dnes nejsou 90. léta, kdy se fixlovalo se zatajováním příjmů. Dnes se příjmy přiznávají a daně se snižují pomocí oprávněných nákladů. To pomáhá nejen firmě (investuje do sebe a svých zaměstnanců), ale i celé společnosti.
To je fakt - stát se vždycky postará, aby z poplatníků ty peníze nějak dostal.
EET mi "jen" zkomplikuje pár věcí - protože kvůli 1 - 4 hotovostním platbám měsíčně budu muset pořídit přenosné heblo atd. nechce se mi to zase vypisovat.
Vadí mi, že jsou ti, kteří nesouhlasí z jakýchkoli důvodů s EET, označování rovnou jako zloději, kterým EET zabrání krást, a proto se brání - že by v důsledku toho mohli mít jiné problémy - to už nikoho nezajímá. Možná začnu chodit na zakázky rovnou s kopií daňového přiznání, aby se zákazníci mohli přesvědčit, že jsem slušný člověk, co řádně platí daně. A co takhle to rovnou nařídit? Už takhle tahám s sebou kopie pracovních smluv, protože případný kontrolor je shnilý si na místě ověřit , že mám zaměstnance legálně...
Totéž se týká DPH - co lidé, kteří prodávají jen svou práci...nestačí zdanit tu práci, je třeba z toho ještě platit DPH? Není to náhodou tak trochu blbost?
Na plátcovství DPH neni nejhorší skutečné placení DPH, ale složitost a náklady na vedení účetnictví. Daňové přiznání min 4x ročně navíc, kontrolní hlašení, nutnost elektronického podání, ručení za DPH, přenesená daňová povinnost , atd.... I proto je pro drobné podnikání někdy lepší nebýt plátcem.
V demokracii je všeobecné právo...pokud byste chtěl skutečně někomu hlasovací právo brát, pak byste se měl zamyslet spíše nad tím, že pokud ma demokracie fungovat a přežít, pak většina těch co dane neplatí ( zaměstnanci ) nebo z nich žije ( statni úřednici ) by neměli hlasovat o zdanění a daních druhých...
Tohle by samozřejmě mohlo fungovat, kdyby státní zaměstnanci, neměli žádné hlasovací právo, zaměstnanci v soukromém sektoru 0,5 hlasovacího práva a majitelé společností, OSVČ by měli celý 1 hlas. Následně by se trochu posílili práva odborům, aby se nestalo to, že se ze zaměstnanců stanou nevolníci, ale rozhodovat o směru státu by asi v první řadě měli ti, kteří tomu státu dávají na chod peníze, což nejsou zaměstnanci a už vůbec ne armáda státní zaměstnanců. Stát ten jen rozděluje daně, z daní přece daň platit nejde - státní zřízenec prostě zdaněn reálně není. No a zaměstnanci by v 90% byli bez zaměstnavatele nahraný, protože by se sami uživit nedokázali (10-20% z nich by ani nemohli - jejich profese třeba nejde dělat na SVČ/SRO) ovšem prostě vzhledem k tomu, že peníze plynou z firmy, tak by měl rozhodovat vlastník - tak aby se firmě dařilo a tudíž se dařilo i lidem v ní pracující.
Bohužel si myslím, že by to vedlo asi k tomu, že by se více rozevřeli nůžky mezi chudými a bohatými, ne každý podnikatel je čestný člověk, mohl by se silně okleštit sociální systém apod. Princip by ale byl správný. Člověk co totiž nepřináší společnosti nějakou hodnotu (nezaměstnaní) by prostě volit neměli. Důchodce co hlasuje tak, že posere dětem život, jen aby mu přidali na příští volební období 300 Kč by taky od určitého věku možná volit neměl, když to co se schválí už téměř neovlivňuje jeho život - neměl by o tom tedy rozhodovat. Je to ale podobná utopie jako komunismus.
To spíše ne, odbory by jistili že se lidi budou mít slušně. Ale o tom, co se platí z daní, nebo o tom jak vysoké zdanění bude by fakt neměl rozhodovat někdo, kdo daně neplatí. Třeba viz progresivní zdanění, jak může někdo, kdo odvádí nulové nebo nízké daně, což je většina rozhodovat o tom, že chtějí odvádět ještě menší daně a vyloženě ožebračit ty, co se lépe učili? To je morálně špatné. Nebo veřejný zájem. Ideální by prostě bylo aby nezaměstnaný člověk prostě hlasovat třeba nemohl, i by to stačilo, však je vidět, koho tahle sorta lidí volí - ty co bohatým berou ... Nemáš dlouhodobě práci? Nevolíš.
Řekněme, že nemít práci déle jak 1 rok za posledních 5 let, by znamenalo ztrátu volebního hlasu. A to by se pohnuly procenta hlavně u ANO a SPD :D
"Ono holt je pro někoho složité pochopit, že DPH v závěru platí právě ti NEPLÁTCI DPH. Plátcům DPH to zaplacené DPH berňák vrátí."
Toto opakujme!!!...Toto je velmi rozšířený komunistický blábol! ZOPAKUJME, znovu OCITUJME co soudruh v něm píše...snadněji to pochopíme!!!
"Ono holt je pro někoho složité pochopit, že daně v závěru platí právě ti NEPLÁTCI daně. Plátcům daně to zaplacené daně berňák vrátí."
Ti co daně platí - ale asi ne zaměstnanci, (státní), úředníci, to určitě chápou i bez úprav do cintátu
Vážený pane. Jste plátce DPH? Předpokládám že ne. Viděl jste někdy účtenku z obchodu? Předpokládám, že ano. Byla tam rekapitulace DPH? Zcela jistě, ale asi ani nevíte, že se tam něco takového píše. Takže zaplatil jste DPH? Ano! A to nejste plátce DPH.
Kdybyste byl plátce DPH, tak si posčítáte DPH z účtenek, pošlete to berňáku a berňák vám tu zaplacenou DPH vrátí.
Kdyby byli všichni plátci DPH, tak stát na DPH nevybere ani korunu, protože všechno DPH bude vracet tomu, kdo ho zaplatil.
Úřednické ptydepe je prostě takové. Plátci DPH DHP neplatí, ale platí ji neplátci. Jako jednu dobu daň z nabytí nemovitosti platili ti, co ji pozbyli. Nebo jako vyloučená doba z důchodového pojištění se do pojištění započítává (a tedy se nevylučuje) a podobných logických nesmyslů dokáží ouřadové vymyslet a prosadit denně mnoho.
Já bych neřekl, že plátce DPH neplatí žádnou daň - dost věci si odečíst nemůže, třeba jídlo, restauraci apod si většina lidí neodečte... ale jinak souhlasím s tím co píšete, plátci DPH si dost velkou část DPH mohou odečíst, jak tu reálnou, tak často i té nereálné pomocí posbíraných účtů, co se hodí do oboru podnikání a tudíž jím to stát vrátí bez šťáry.
Dá se říct že neplátce DPH (tedy každý člověk skoro) platí prostě DPH vždy pokud nenakupuje také od neplátce.
Stejně tak se dá říct, že plátce DPH si může nechat až 100% DPH kterou zaplatí i jako fyzický osoba, pokud to co si chce nechat vrátit pasuje do oboru podnikání, jinak samozřejmě hrozí šťára. Reálně se dá pomocí posbíraných účtů v rodině dostat ale i na více jak 100% reálného DPH zaplaceného v životě (nepočítám odvody v podnikání - to je DPH vašeho klienta a je jeho problém, vy to "jen" přeposíláte úřadu, není to vaše daň ale jeho a je na něm, aby si to zase na základě faktury od vás nechal vrátit státem)
Samozřejmě, co jsem napsal je velmi zjednodušené. Podstatné je to ouřednické ptydepe, kdy (téměř) veškerou DPH v tomto státě platí neplátci DPH.
Kdyby ti ouřadové místo termínu "plátce DPH" použili výstižnější a pravdivé označení "výběrčí DPH", tak to bude méně matoucí. Protože ti plátci DPH vlastně vybírajím DPH od svých zákazníků místo berňáku a pak to jen berňáku přeposílají (a jako v Pyšné princezně, někdy jim něco uvízne za nehty).
Vite soudruhu, ja jdu treba do restaurace a pak mam ucet za večeři.
Nestuduji ho detailně jako vy, správný neomarxista, abych z uctu vyčetl kolik z vecere šlo výrobci stolu, kolik truhláři na židli, kolik elektrikáři na elektřinu a kolik na feudala.
Ja DPH platím. Prostě k faktuře pro odběratele se odvede navíc cca 20%. Jste to numite pochopit? Nebo jste taky zloděj co dph neplatí a vymýšlí jak to obejít?
Jenže právě proto, že DPH platíte, tak v řeči úřední plátce DPH nejste. To je to, co se vám snažím celou dobu vysvětlit. Skutečně jsem netušil, pro některé lidi (kteří dokonce umí psát na klávesnici) může být problém to pochopit. Ale třeba se mýlím, třeba ty své příspěvky jen diktujete sekretářce. Stejně jako je nedokážete správně zařadit do diskusního vlákna. Pravda, to mě mělo varovat, že s něčím takovým asi nemá cenu diskutovat.
Tak to zkusím ještě jednou, ale už naposledy. Plátce DPH je terminus technikus označující osobu (právnickou či fyzickou), která eviduje DPH zaplacené na vstupu (tedy při nákupu surovin a služeb), DPH přijaté na výstupu (tedy při prodeji produktů či služeb), rozdíl v pravidelných intervalech vykazuje bernímu úřadu a pokud vybrala více než zaplatila, tak ten rozdíl pošle na účet berního úřadu, pokud vybrala méně než zaplatila, tak ten rozdíl pošle berní úřad jí. Tedy takto definovaný plátce DPH žádnou DPH neplatí. Jak už jsem napsal jinde, je to označení naprosto nesmyslné (jako většina toho,co vyprodukuje naše ouřednictvo) a výstižnější by bylo označení "výběrčí DPH".
Takže není pravda, že plátce DPH není plátce DPH, ale je pravda, ža plátce DPH DPH neplatí (jen přeposílá berňáku to, co vybral).
Že to se zdravým rozumem nemá nic společného, to už tak je v řadách našeho ouřednictva normální.
Tak to je tedy dobrá novořeč. Plátce DPH daně neplatí, ale jen odvede co vybral.
Takže takle "neplatím" vlastně ani daň z příjmu, ale jen "odvedu" co jsem vybral.
Ve skutečnosti, když se oprostíte od těch socialistických floskulí, z nějakého školení babišova ministerstva, je to tak, že DPH platí vždy a jen plátce DPH - jinak byste mohl v intencích této chybné logiky tvrdit, že daň z příjmu taky neplatíte, ale jen přeúčtováváte od koncových zákazníků.
Provedu zjevně zbytečný pokus. Třeba si zjistíte rozdíl mezi poplatníkem daně a jejím plátcem.
DPH už platíme všichni. Děje se tak v ceně služeb a zboží. Asi vás zmátlo to, že naše zákony nařizují uvádět na pultech jen konečnou cenu. V USA by vám to i ve večerce účtovali zvlášť.
Daň z příjmů, kterou "platí" zaměstnanci přece taky nikdo z nich nenosí na úřad. Posílá jí tam kupodivu zaměstnavatel, který žádný příjem neměl.
Uvědomte si rozdíl mezi "daní z příjmu" a "daň z přidané hodnoty" pak pochopíte, co za nesmysl jste napsal.
A pokud to nechápete, tak vysvětlím naprosto primitivně.
Vypěstujete 10 jablek a a ty chcete prodávat za 10 Kč/kus. Prodáte je za 100 Kč a po zdanění máte čistý zisk, který nemůžete snížit. Jenže vypěstujete 10 jablek, jste plátce DPH, prodáte tedy jablka za 121 Kč, 21 Kč odvedete státu rovnou a zbytek 100Kč zdaníte jako normálně. A teď mi řekněte, kdo platí DPH, vy nebo váš odběratel?
Vidim, ze jste dosti jednoduchý. Uvedu Vam přiklad polopatický jak to reálně funguje abyste to i vy s nepříliš vyspělým intelektem pochopil...
Mějme dva prodejce jablek.. Prodávají jablka za 100 kč.
První dělá menší obrat a druhý větší.
Nyní stát nařídí těm šikovnějším co víc pracují a víc vydělávají tj. maj více než 10 000 jablek měsíčně, takže otočí, maj obrat, milion ( zjednodušeně 100 kč x 10000 = 1 000 000 kč ) platit extra daň 20% DPH...
Pokud druhý ( šikovnější, pracovitější, inovativnější ) nechce zdražovat, zkrachovat musí zachovat cenu. Tj dál bude prodávat za 100 kč. Kdo tedy platí daň nepříliš chytrá hlavo?
Vy to počítáte jako za komunistů daň z obratu.
Navíc zemědělec je blbý příklad, protože žádnou přidanou hodnotu neprodukuje. Aby mohl prodávat jablka za 100 dostane dotaci, protože jsme v EU.
Hlavně ale kromě prodeje taky během měsíce nějakou daň zaplatí svým dodavatelům v ceně nafty, hnojiv, postřiků, ... Takže tuhle DPH, kterou ZAPLATIL JAKO ZÁKAZNÍK, mu stát zase vrátí.
Když jsou jablka ještě na stromě a neprodá nic, zemědělec žádnou DPH neodvádí, naopak inkasuje od státu všechnu DPH kterou zaplatil svým dodavatelům.
Neplátci sice zůstane celá tržba, ale stát mu zas nevrátí nikdy nic.
V reálném světě se tohle neděje, ze dvou důvodů.
A) velkovýrobce většinou prodává zboží levněji a ve větším množství dalším velkoprodejcům, ti jsou plátci, takže cena v rámci velkoobchodního trhu je stejná.
B) malovýrobce prodává často přímo koncovým zákazníkům, prodává za více ale, protože má toho zboží méně, tak má větší náklady v průměru na jeden kus. Proto si může dovolit dražší jablka, protože navíc má benefit ve formě "BIO" apod...
takže vaše porovnání o konkurenci platí pouze pokud velko i malovýrobce prodávají na stejném trhu, v reálu se to samozřejmě týká některých profesí, ale u většiny to tak není, protože za vysokou cenu prostě velké možností produktu nedokážete prodat.
A v IT to je například tak, že cena za hodinu je a když se stane někdo plátcem, prostě se přidá 21% a tím to hasne.
Ja vam rozumím soudruhu... Ve vaší úřední řeči kapitalisté vykořisťovali dělníky a brali jim nadhodnotu.
Rozumím ti, že v novořeči tomu říkáš DPH a ne NadHodnota a že by tedy nově měla patřit tobě.
Bohužel, pravdu mám já.
Když se všichni v hospodě ožerem, a já jsem Klaus a zaplatím za všechny, tak to že je na lístku napsáno petr, pavel, zdeněk,znamená, že soudruzi za sebe platili?