Vite soudruhu, ja jdu treba do restaurace a pak mam ucet za večeři.
Nestuduji ho detailně jako vy, správný neomarxista, abych z uctu vyčetl kolik z vecere šlo výrobci stolu, kolik truhláři na židli, kolik elektrikáři na elektřinu a kolik na feudala.
Ja DPH platím. Prostě k faktuře pro odběratele se odvede navíc cca 20%. Jste to numite pochopit? Nebo jste taky zloděj co dph neplatí a vymýšlí jak to obejít?
Jenže právě proto, že DPH platíte, tak v řeči úřední plátce DPH nejste. To je to, co se vám snažím celou dobu vysvětlit. Skutečně jsem netušil, pro některé lidi (kteří dokonce umí psát na klávesnici) může být problém to pochopit. Ale třeba se mýlím, třeba ty své příspěvky jen diktujete sekretářce. Stejně jako je nedokážete správně zařadit do diskusního vlákna. Pravda, to mě mělo varovat, že s něčím takovým asi nemá cenu diskutovat.
Tak to zkusím ještě jednou, ale už naposledy. Plátce DPH je terminus technikus označující osobu (právnickou či fyzickou), která eviduje DPH zaplacené na vstupu (tedy při nákupu surovin a služeb), DPH přijaté na výstupu (tedy při prodeji produktů či služeb), rozdíl v pravidelných intervalech vykazuje bernímu úřadu a pokud vybrala více než zaplatila, tak ten rozdíl pošle na účet berního úřadu, pokud vybrala méně než zaplatila, tak ten rozdíl pošle berní úřad jí. Tedy takto definovaný plátce DPH žádnou DPH neplatí. Jak už jsem napsal jinde, je to označení naprosto nesmyslné (jako většina toho,co vyprodukuje naše ouřednictvo) a výstižnější by bylo označení "výběrčí DPH".
Takže není pravda, že plátce DPH není plátce DPH, ale je pravda, ža plátce DPH DPH neplatí (jen přeposílá berňáku to, co vybral).
Že to se zdravým rozumem nemá nic společného, to už tak je v řadách našeho ouřednictva normální.
Tak to je tedy dobrá novořeč. Plátce DPH daně neplatí, ale jen odvede co vybral.
Takže takle "neplatím" vlastně ani daň z příjmu, ale jen "odvedu" co jsem vybral.
Ve skutečnosti, když se oprostíte od těch socialistických floskulí, z nějakého školení babišova ministerstva, je to tak, že DPH platí vždy a jen plátce DPH - jinak byste mohl v intencích této chybné logiky tvrdit, že daň z příjmu taky neplatíte, ale jen přeúčtováváte od koncových zákazníků.
Provedu zjevně zbytečný pokus. Třeba si zjistíte rozdíl mezi poplatníkem daně a jejím plátcem.
DPH už platíme všichni. Děje se tak v ceně služeb a zboží. Asi vás zmátlo to, že naše zákony nařizují uvádět na pultech jen konečnou cenu. V USA by vám to i ve večerce účtovali zvlášť.
Daň z příjmů, kterou "platí" zaměstnanci přece taky nikdo z nich nenosí na úřad. Posílá jí tam kupodivu zaměstnavatel, který žádný příjem neměl.
Uvědomte si rozdíl mezi "daní z příjmu" a "daň z přidané hodnoty" pak pochopíte, co za nesmysl jste napsal.
A pokud to nechápete, tak vysvětlím naprosto primitivně.
Vypěstujete 10 jablek a a ty chcete prodávat za 10 Kč/kus. Prodáte je za 100 Kč a po zdanění máte čistý zisk, který nemůžete snížit. Jenže vypěstujete 10 jablek, jste plátce DPH, prodáte tedy jablka za 121 Kč, 21 Kč odvedete státu rovnou a zbytek 100Kč zdaníte jako normálně. A teď mi řekněte, kdo platí DPH, vy nebo váš odběratel?
Vidim, ze jste dosti jednoduchý. Uvedu Vam přiklad polopatický jak to reálně funguje abyste to i vy s nepříliš vyspělým intelektem pochopil...
Mějme dva prodejce jablek.. Prodávají jablka za 100 kč.
První dělá menší obrat a druhý větší.
Nyní stát nařídí těm šikovnějším co víc pracují a víc vydělávají tj. maj více než 10 000 jablek měsíčně, takže otočí, maj obrat, milion ( zjednodušeně 100 kč x 10000 = 1 000 000 kč ) platit extra daň 20% DPH...
Pokud druhý ( šikovnější, pracovitější, inovativnější ) nechce zdražovat, zkrachovat musí zachovat cenu. Tj dál bude prodávat za 100 kč. Kdo tedy platí daň nepříliš chytrá hlavo?
Vy to počítáte jako za komunistů daň z obratu.
Navíc zemědělec je blbý příklad, protože žádnou přidanou hodnotu neprodukuje. Aby mohl prodávat jablka za 100 dostane dotaci, protože jsme v EU.
Hlavně ale kromě prodeje taky během měsíce nějakou daň zaplatí svým dodavatelům v ceně nafty, hnojiv, postřiků, ... Takže tuhle DPH, kterou ZAPLATIL JAKO ZÁKAZNÍK, mu stát zase vrátí.
Když jsou jablka ještě na stromě a neprodá nic, zemědělec žádnou DPH neodvádí, naopak inkasuje od státu všechnu DPH kterou zaplatil svým dodavatelům.
Neplátci sice zůstane celá tržba, ale stát mu zas nevrátí nikdy nic.
V reálném světě se tohle neděje, ze dvou důvodů.
A) velkovýrobce většinou prodává zboží levněji a ve větším množství dalším velkoprodejcům, ti jsou plátci, takže cena v rámci velkoobchodního trhu je stejná.
B) malovýrobce prodává často přímo koncovým zákazníkům, prodává za více ale, protože má toho zboží méně, tak má větší náklady v průměru na jeden kus. Proto si může dovolit dražší jablka, protože navíc má benefit ve formě "BIO" apod...
takže vaše porovnání o konkurenci platí pouze pokud velko i malovýrobce prodávají na stejném trhu, v reálu se to samozřejmě týká některých profesí, ale u většiny to tak není, protože za vysokou cenu prostě velké možností produktu nedokážete prodat.
A v IT to je například tak, že cena za hodinu je a když se stane někdo plátcem, prostě se přidá 21% a tím to hasne.