EET skončila: Jak je to ale nyní s účtenkami a dalšími doklady?

13. 2. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Elektronická evidence tržeb (EET) je od 1. ledna letošního roku zrušena. Jaké povinnosti tím odpadly a jaké jsou nadále spojeny s účtenkami?

EET fungovala v České republice od 1. prosince 2016, na jaře 2020 pak byla kvůli koronaviru přerušena do konce roku 2022. Stávající vláda navrhla její zrušení, na základě zákona č. 458/2022 Sb. se tak stalo a systém EET není od 1. ledna 2023 funkční.

Co se dozvíte v článku
  1. Podle EET je účtenka minulostí
  2. Zákazník může žádat doklad o koupi
  3. Dalšími dokumenty jsou daňové doklady
  4. Pozor na další povinnosti živnostníka
  5. Co s přidělenými bloky účtenek?

Podle EET je účtenka minulostí

Podle zákona o EET byl podnikatel nejpozději při uskutečnění evidované tržby povinný zaslat datovou zprávou údaje o této evidované tržbě správci daně a vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plynula. Od 1. ledna 2023 se ruší jak evidenční povinnost (zasílání údajů o tržbách), tak povinnost vystavovat účtenky ve smyslu zákona o evidenci tržeb. S tím souvisí i další povinnosti vyplývající ze zákona, mezi které patří povinnost umístit informační oznámení, ochrany autentizačních údajů, certifikátů a bloků účtenek.

Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun Přečtěte si také:

Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun

Zákazník může žádat doklad o koupi

Výše popsané povinnosti byly spojeny s EET, přičemž cílem účtenky bylo především identifikovat podnikatele ve vztahu k orgánům Finanční správy ČR a evidovat jeho tržby. Kromě účtenky je zde ještě doklad o zaplacení výrobku, přičemž účtenky mohly splňovat jak náležitosti spojené s EET, tak s příslušným zákonem o dokladu o zaplacení výrobku a jednalo se tak jen o jeden dokument.

Doklad o zakoupení výrobku je popsán v zákoně o ochraně spotřebitele (zákon č. 634/1992 Sb.). Podle něj je na žádost spotřebitele prodávající povinen vydat doklad o zakoupení výrobku nebo o poskytnutí služby s uvedením data prodeje výrobku nebo poskytnutí služby, o jaký výrobek nebo o jakou službu se jedná a za jakou cenu byl výrobek prodán nebo služba poskytnuta, spolu s identifikačními údaji prodávajícího obsahujícími jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu, případně název prodávajícího, jeho identifikační číslo osoby, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak. Při prodeji výrobků s následnou dodávkou musí doklad obsahovat také místo určení a datum dodávky. Při prodeji použitých nebo upravovaných výrobků, výrobků s vadou nebo výrobků, jejichž užitné vlastnosti jsou jinak omezeny, musí být tyto skutečnosti v dokladu zřetelně vyznačeny. 

Ve čtvrtém odstavci šestnáctého paragrafu tohoto zákona je dále uvedeno, že na žádost orgánů dozoru nebo Policie ČR v mezích jejích oprávnění je prodávající povinen, jde-li o nákup použitého výrobku nebo výrobku bez dokladu o nabytí, přijímání tohoto výrobku do zástavy nebo zprostředkování nebo nákupu či přijetí do zástavy, předložit identifikační údaje podle zvláštního právního předpisu.

Dalšími dokumenty jsou daňové doklady

Jak jsme psali, zákon o DPH definuje povinnosti pro vystavování daňových dokladů. Obecně lze potom říct, že plátce DPH je povinen vystavovat daňový doklad do patnácti dní od uskutečnění zdanitelného plnění. Zákon o DPH pak definuje podmínky a pravidla pro vystavování daňových dokladů v návaznosti na tom, čeho se plnění týká. Definuje také druhy daňových dokladů, které plátce daně může vystavovat, jako jsou běžné daňové doklady, zjednodušené daňové doklady, splátkové kalendáře, platební kalendáře a souhrnné daňové doklady. Mezi méně časté doklady se potom řadí doklad o použití, potvrzení při dražbě a při prodeji mimo dražbu a daňové doklady při dovozu a vývozu zboží.

Daňový doklad musí podle zákona obsahovat tyto údaje:

skoleni_8_1

  • a) označení osoby, která uskutečňuje plnění,
  • b) daňové identifikační číslo osoby, která uskutečňuje plnění,
  • c) označení osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje,
  • d) daňové identifikační číslo osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje,
  • e) evidenční číslo daňového dokladu,
  • f) rozsah a předmět plnění,
  • g) den vystavení daňového dokladu,
  • h) den uskutečnění plnění nebo den přijetí úplaty, pokud před uskutečněním plnění vznikla povinnost ke dni přijetí úplaty přiznat daň nebo přiznat plnění, pokud se liší ode dne vystavení daňového dokladu,
  • i) jednotkovou cenu bez daně a slevu, není-li obsažena v jednotkové ceně,
  • j) základ daně,
  • k) sazbu daně,
  • l) výši daně; tato daň se uvádí v české měně.

Pozor na další povinnosti živnostníka

Povinnosti podnikatele jsou definovány v živnostenském zákoně. Na základě něj je podnikatel povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem osoby, bylo-li přiděleno, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Co s přidělenými bloky účtenek?

V květnu 2020 měly původně odstartovat další vlny EET a začít platit i další novinky. Mezi ně patřila i možnost evidovat tržby ve zvláštním papírovém režimu. Jak jsme psali, offline režim (tzv. zvláštní režim evidence) spočíval v tom, že podnikatel, který splní určité podmínky, měl mít možnost místo klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku, které dostal od finančního úřadu. K aktivaci tohoto režimu nedošlo, ale někteří živnostníci si už tyto bločky účtenek vyzvedli. Generální finanční ředitelství v otázkách a odpovědích potvrzuje, že poplatníkům, kterým již byly vydány bloky účtenek pro evidování tržeb ve zvláštním režimu, dnem nabytí účinnosti zákona odpadá povinnost tyto bloky účtenek vracet.

Autor článku

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).