doporucuji autorovi clanku, aby ve veci toho, kdo a jak ma znat vsechny varianty nasazeni EET, shledl jedno z poslednich videi na DVTV
dozvi se tam, ze ani sam predstavitel asociace eshopu donedavna neznal vsechny okolnosti platebnich moznosti eshopu a mnozi provozovatele eshopu je neznaji dosud
To je ale právě ten problém. Podnikatel.cz je na to upozorňoval už v červenci. Já na to ministra upozorňoval znovu v září a dostal jsem jen oficiální vyjádření, že když eshop zvládne elektronicky přijímat objednávky, tak pro něj přece není problém elektronicky odesílat data do EET. Kdy a jak odesílat my ale také nedokázal vysvětlit.
Takže ta babička si bude stejně muset koupit tu pokladnu,než si dohodne tu paušální daň...ale já si myslím,že to je celé lež.Nikdo rozumný nevěří tomu,že tak stará paní podniká na živnostenský list a vede účetnictví.Podle mě a jiných to dělá z dobroty a brzy ji někdo udá ,že nemá pokladnu.A o tom tom to je.Nikomu by nevadily registrační pokladny s pamětí,ale vadí EET.Ale to dokáže pochopit i naprostý blb.Mimo ...
No, to není tak docela pravda. Byly sice nějaké protesty, ale ty se týkaly toho, že budou nuceni kupovat pokladny a žádné kompenzace.
Tady jde o svobodu a 100% špehování. Plíživě ... to je na tom to nejhorší.
Když přijde kontrola, je to jiné, než když jsi online pod drobnohledem.
U podstatné části podnikatelů to není ani tak o penězích za pokladnu, nebo za připojení, ale o pocitu nesvobody a děsivých sankcí za fatální chyby, které občas nejde ovlivnit. A tím nemyslí, že by kradli/krátili tržby. Uvidme. Osobně si myslím, že u většiny firem se tržby razantně nezvednou (vyjma sezonného výkyvu) a kdo podváděl a krátil, bude to dělat dál. Jinak, ale bude. Maximálně skončí živnost ... dostane pokutu - tu nezaplatí - nemajetný - podniká v jiném oboru a je OuKej ... jen ti ostatní poctiví to tak nějak odnesli.
Dostali jsme se tam, kam jsme nechtěli - je tu presumpce viny!
Jsou kecy, že to e-shopy a malé podnikatele nezasáhlo. Plno z nich končí právě teď, aby to do konce roku stihli zabalit a nemuseli podávat daňové přiznání ještě za 2017, když by fakticky fungovali jen 2 měsíce (do 1.3.2017). Stačí se podívat třeba na podnikatelská fóra, kolik je zde nabídek e-shopů.
EET je už v této fázi totálně zpackané, není jasné co a kdy bude platit a na koho se vztahuje. Stálo to stamiliony za účelovou zakázku pro IBM, převrátilo to podnikání statisícům podnikatelů (v ČR je 900 tisíc OSVČ a většina to musí řešit!). Opravdu nejde o nějakou prkotinu a žádné výmluvy na tom nic nezmění, nehovoříc o dalších pochybných aktivitách pana ministra (odpustky daní pro jeho firmy, podivné dotace, podivná VŘ pro Agrofert, účelové protlačení dotací na biopaliva do roku 2020 atd.).
Že mnoho OSVČ se živností končí, či spíše ji dlouhodobě přerušuje, mi před týdnem potvrdila kamarádka, která je od r. 1992 vedoucí ŽÚ ve městě s 3,5 tis. obyvateli. Odhadovala, že jim tam od začátku měsíce chodí ohlásit přerušení živnosti k 1.12. tři až čtyři lidé denně, převážně hostinští z okolních vesnic. Normálně bývá stejný počet přerušení cca za týden a většinou jde o lidi se sezonní činností, nebo nastávající maminky. Podobné to prý bylo jen za krizí a když socialistická vláda zavedla minimální daň.
Já si byl vyzvednout heslo k EET, paní na FÚ celou dobu nadávala na Babiše a říkala že vůbec netuší kolik je vlastně reálně hospodských a kolika podnikatelů se EET týká. Ministerstvo totiž prý vychází z počtu všech vydaných živnosťáků na hostinskou činnost. Mnoho lidí logicky má živnosťák na věci v kterých vůbec nepodniká. Ještě to bude zajímavé.
To je pravda. Hospodu na vsi kde mám chalupu provozují manželé. Paní měla původně v nájmu hospodu v jiné vesnici a od té doby má vlastní ŽL. Ten ale nevyužívá a je v podniku s manželem jako spolupracující osoba. A jelikož stejně musí podávat daňové přiznání a platit pojištění, nemá smysl vlastní neaktivní živnost nějak řešit.
Ja mam dalsi priklad nedomyslenosti EET.
Vyvijim a prodavam vlastni software, potazmo licence na jeho uzivani.
Bezne to na internetu funguje tak, ze prodavate na nejakem portalu, ktery zprostredkovava obchod mezi vami a zakaznikem a z toho si pak bere provizi.
Nemuzu splnit podminky eet, protoze samtony proces nakupu nemam pod kontrolou, ten probiha pres onen portal, ktery vybira penize od zakaznika, vystavuje mu fakturu s mymi udaji a nasledne napr. jednou mesicne mi posila penize. Nemohu v okamziku prodeje zakaznikovi vystavovat uctenku, kdyz se o tomto prodeji dozvim az po jeho uskutecneni.
Mozna vyjimka pro eshopy se toho patrne tykat take nebude, protoze pry nebude platit pro prodej vlastnich produktu na internetu.
To není problém. Alespoň to není Váš problém.
Portál jedná vlastním jménem na svůj účet. Je to vztah komisionáře a komitenta.
Portál (pokud by teoreticky byl plátcem daně z příjmu v ČR) spadne do nepřímého zastoupení dle §8 a do EET vykazuje on svým jménem a na svoje DIČ.
Vám pak připadne povinnost evidovat platby od toho Portálu (z pohledu EET je to Váš zákazník). Pokud portál pošle peníze normálně na účet (což asi pošle), tak neevidujete vůbec.
Mrkněte na §8 zákona 112/2016 (zákon o EET), na Metodický pokyn k EET (strana 9 dole a dále), případně důvodovou zprávu k zákonu o EET (pasáž o nepřímém zastoupení).
Prave ze to neni vztah komisionare a komitenta, to bych to neresil.
Je to podobny princip jako u posledni dobou casto zminovaneho airbnb.
Portal funguje vpodstate jako slozitejsi platebni brana. Zakaznik prijde na portal, zakoupi muj produkt, prijem penez od zakaznika technicky zajistuje portal, stejne tak vystaveni faktury zakaznikovi, ale na te fakture jsem uvedeny ja jako prodejce/dodavatel. Portal si pak ode mne strhne provizi, cimz mu ja vpodstate platim za sluzbu.
Ja konkretne mluvim on Envatu, coz asi tady nikomu nic nerekne, ale tusim, ze naprosto stejne funguje Google Play, a tudiz jsou vsichni vyvojari aplikaci na android ve stejne situaci. Mozna jeste v horsi, jelikoz google jim patrne posila penize do Google Wallet (neco jako paypal) a az pak si to muzou poslat na ucet.
Pokud vas zajima pravnictina, tak tady si muzete precist distribuční smlouvu pro vývojáře Google Play.
https://play.google.com/about/developer-distribution-agreement.html
Je to jak jsem psal, google vystupuje "jen" jako "zpracovatel plateb" :) a za zpracovani si uctuje poplatek :)
Modelový příklad -
dodám software, vystavím fakturu za třeba 15 USD a vyžádám si přes PayPal platbu.Zákazník zaplatí za 5 dní a mezitím se jako takový bonus změní kurz.
EET tak nějak neumí cizí měnu vůbec, má se použít kurz v době transakce, případně kurz z ČNB pro den, kdy je doklad vystaven. Jenže co když kurzový rozdíl bude dělat v den přijetí +3 Kč? A jak to je, když si USD nevyměním za koruny?
Tady se jenom ukazuje, jaký legislativní zmetek EET je. Ti co ho navrhovali si představili kasu někde v hospodě a tím pro ně práce skončila. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Už jenom tu zhůvěřilost, že se vůbec maji elektronické platby evidovat.
Když tedy vyjímku dostanou eShopy, co zbytek elektronického obchodování?
Pan velkotovárník Babiš existuje zcela zjevně mimo reálný moderní svět...
Dodnes mi nikdo nedokázal vysvětlit, proč má být EET u plateb platební kartou, když tady se o hotovosti nedá hovořit. Podobný oříšek vidím i v tom, pokud některé firmy prodávají na fakturu. Tedy vystaví fakturu, která se bude účtovat oproti tržbám a pohledávkám. A zaplacení oné faktury, tedy příjem hotovosti bude účtován jako pokladna oproti snížení pohledávek. Jak tedy v tomto případě finanční úřad dohledá elektronickou účtenku v tržbách je mi záhadou.
To bude tím, že EET je vlastně takový nepovedený hybrid. Asi to na začátku měla být evidence hotovostních plateb, což by mělo i svou logiku, protože to je jediný instrument, který není nijak evidovaný. Pak k tomu někdo přihodil i další metody jako platební karty a brány a začalo se tomu říkat evidence tržeb. Pokud by to měla být evidence tržeb, pak by tam měly být i bezhotovostní platby, tzn. všechny tržby. No a vrchol toho všeho je, že jednotky, které vedou účetnictví (týká se to fyzických osob), obvykle nemají platbu přímo tržbou, ale jako úhradu pohledávky. Proto je v zákoně o EET kouzelná věta, že u jednotek, které vedou účetnictví se tržbou myslí tržba, kterou by jednotka měla, kdyby účetnictví nevedla! Jak prosté milý Watsone.