Jsou kecy, že to e-shopy a malé podnikatele nezasáhlo. Plno z nich končí právě teď, aby to do konce roku stihli zabalit a nemuseli podávat daňové přiznání ještě za 2017, když by fakticky fungovali jen 2 měsíce (do 1.3.2017). Stačí se podívat třeba na podnikatelská fóra, kolik je zde nabídek e-shopů.
EET je už v této fázi totálně zpackané, není jasné co a kdy bude platit a na koho se vztahuje. Stálo to stamiliony za účelovou zakázku pro IBM, převrátilo to podnikání statisícům podnikatelů (v ČR je 900 tisíc OSVČ a většina to musí řešit!). Opravdu nejde o nějakou prkotinu a žádné výmluvy na tom nic nezmění, nehovoříc o dalších pochybných aktivitách pana ministra (odpustky daní pro jeho firmy, podivné dotace, podivná VŘ pro Agrofert, účelové protlačení dotací na biopaliva do roku 2020 atd.).
Že mnoho OSVČ se živností končí, či spíše ji dlouhodobě přerušuje, mi před týdnem potvrdila kamarádka, která je od r. 1992 vedoucí ŽÚ ve městě s 3,5 tis. obyvateli. Odhadovala, že jim tam od začátku měsíce chodí ohlásit přerušení živnosti k 1.12. tři až čtyři lidé denně, převážně hostinští z okolních vesnic. Normálně bývá stejný počet přerušení cca za týden a většinou jde o lidi se sezonní činností, nebo nastávající maminky. Podobné to prý bylo jen za krizí a když socialistická vláda zavedla minimální daň.
Já si byl vyzvednout heslo k EET, paní na FÚ celou dobu nadávala na Babiše a říkala že vůbec netuší kolik je vlastně reálně hospodských a kolika podnikatelů se EET týká. Ministerstvo totiž prý vychází z počtu všech vydaných živnosťáků na hostinskou činnost. Mnoho lidí logicky má živnosťák na věci v kterých vůbec nepodniká. Ještě to bude zajímavé.
To je pravda. Hospodu na vsi kde mám chalupu provozují manželé. Paní měla původně v nájmu hospodu v jiné vesnici a od té doby má vlastní ŽL. Ten ale nevyužívá a je v podniku s manželem jako spolupracující osoba. A jelikož stejně musí podávat daňové přiznání a platit pojištění, nemá smysl vlastní neaktivní živnost nějak řešit.