Ja mam dalsi priklad nedomyslenosti EET.
Vyvijim a prodavam vlastni software, potazmo licence na jeho uzivani.
Bezne to na internetu funguje tak, ze prodavate na nejakem portalu, ktery zprostredkovava obchod mezi vami a zakaznikem a z toho si pak bere provizi.
Nemuzu splnit podminky eet, protoze samtony proces nakupu nemam pod kontrolou, ten probiha pres onen portal, ktery vybira penize od zakaznika, vystavuje mu fakturu s mymi udaji a nasledne napr. jednou mesicne mi posila penize. Nemohu v okamziku prodeje zakaznikovi vystavovat uctenku, kdyz se o tomto prodeji dozvim az po jeho uskutecneni.
Mozna vyjimka pro eshopy se toho patrne tykat take nebude, protoze pry nebude platit pro prodej vlastnich produktu na internetu.
To není problém. Alespoň to není Váš problém.
Portál jedná vlastním jménem na svůj účet. Je to vztah komisionáře a komitenta.
Portál (pokud by teoreticky byl plátcem daně z příjmu v ČR) spadne do nepřímého zastoupení dle §8 a do EET vykazuje on svým jménem a na svoje DIČ.
Vám pak připadne povinnost evidovat platby od toho Portálu (z pohledu EET je to Váš zákazník). Pokud portál pošle peníze normálně na účet (což asi pošle), tak neevidujete vůbec.
Mrkněte na §8 zákona 112/2016 (zákon o EET), na Metodický pokyn k EET (strana 9 dole a dále), případně důvodovou zprávu k zákonu o EET (pasáž o nepřímém zastoupení).
Prave ze to neni vztah komisionare a komitenta, to bych to neresil.
Je to podobny princip jako u posledni dobou casto zminovaneho airbnb.
Portal funguje vpodstate jako slozitejsi platebni brana. Zakaznik prijde na portal, zakoupi muj produkt, prijem penez od zakaznika technicky zajistuje portal, stejne tak vystaveni faktury zakaznikovi, ale na te fakture jsem uvedeny ja jako prodejce/dodavatel. Portal si pak ode mne strhne provizi, cimz mu ja vpodstate platim za sluzbu.
Ja konkretne mluvim on Envatu, coz asi tady nikomu nic nerekne, ale tusim, ze naprosto stejne funguje Google Play, a tudiz jsou vsichni vyvojari aplikaci na android ve stejne situaci. Mozna jeste v horsi, jelikoz google jim patrne posila penize do Google Wallet (neco jako paypal) a az pak si to muzou poslat na ucet.
Pokud vas zajima pravnictina, tak tady si muzete precist distribuční smlouvu pro vývojáře Google Play.
https://play.google.com/about/developer-distribution-agreement.html
Je to jak jsem psal, google vystupuje "jen" jako "zpracovatel plateb" :) a za zpracovani si uctuje poplatek :)
Modelový příklad -
dodám software, vystavím fakturu za třeba 15 USD a vyžádám si přes PayPal platbu.Zákazník zaplatí za 5 dní a mezitím se jako takový bonus změní kurz.
EET tak nějak neumí cizí měnu vůbec, má se použít kurz v době transakce, případně kurz z ČNB pro den, kdy je doklad vystaven. Jenže co když kurzový rozdíl bude dělat v den přijetí +3 Kč? A jak to je, když si USD nevyměním za koruny?
Tady se jenom ukazuje, jaký legislativní zmetek EET je. Ti co ho navrhovali si představili kasu někde v hospodě a tím pro ně práce skončila. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Už jenom tu zhůvěřilost, že se vůbec maji elektronické platby evidovat.
Když tedy vyjímku dostanou eShopy, co zbytek elektronického obchodování?
Pan velkotovárník Babiš existuje zcela zjevně mimo reálný moderní svět...