těch případů a výjimek nebudou k jednání stovky, ale tisíce. A to se nebavíme jen o lidech co podnikají na vedlejšák. Přitom by to šlo v případě těch nejmenších řešit elegantně a výrazně levněji pro stát správným nastavením paušální daně. Jenže to bychom chtěli lady Odule a agentu Burešovi moc. Takto je aspoň pozornost zaměřena na tyto tisícovky případů a oni mohu v klidu a potichu jet ty svoje levárny a křivárny
tak správně. Pro všechny stejný metr. Proč by měl truhlář vést nějaké jednoduché účetnictví alias daňovou evidenci. Hezky povede podvojné účetnictví a uzávěrku si nechá minimálně za 40 litrů ověřit auditorem. Žádné vyjímky.
Ostatně proč by měli mít nějaké výjimky zaměstnanci aby za ně zpracovával zaměstnavatel daňové přiznání a zodpovídal za ně. Hezky si ho každý zpracuje, podá a zaplatí sám. A sankce si bude taky platit sám. Na všechny stejný metr.
Moje řeč !!! jsem rád že to taky takto chápete.
Jinak o tom účetnictví nemáte ani páru, jinak by jste toto nenapsal. Vedeme obojí. Ale "jednoduché" se nejmenuje proto, že by bylo jednodušší. Pokud ho vedete v Ekonomickém systému, ani nepoznáte jestli to je daňova evidence, nebo podvojka.
To je právě pěkná pitomost. Za prvé pro lidi co třeba dělají na vedlejšák nemají stejné povinnosti jak ti co dělají na sebe, nebo jako třeba s.r.o. atd. Proč má být třeba žena( na mateřské, která si přivydělává třeba prodejem několikrát do roka někde na trzích stejně zatížena nesmyslnou administrací, jako třeba firma, která má na tuto práci zaměstnance. To samé se týká třeba studentů, důchodců, lidí co podnikají při zaměstnání apod. tihle lidé už jen tím, že něco dělají a nesedí doma na zadku přispívají do naší ekonomiky. Tak proč jim to znechucovat, stačí jednoduchá paušální daň a je vyřešeno. ve finále ani stát to pak v nákladech nebude stát tolik.
Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak nějak vše. Jedna věc je meloušit po okolí pro pár známých a druhá věc je prodávat na trhu. Bez ohledu na objem i četnost prodeje musíte dostát všem povinným normám vyplývajícím ze zákona. Zejména doporučuji k pročtení ten týkající se ochrany zdraví obyvatel a taky veterinární není od věci.
Praktický příklad - pro své děti, vnoučata, potěr známých, mohu plést soupravičky a háčkovat hračky z čeho mne napadne a nic se neděje. Pokud ale totéž nabízím ve stánku či prodejně ke koupi komukoli, musí mít mé zboží buď atesty ze státní zkušebny o zdravotní nezávadnosti výrobku, nebo musím doložit, že používám pouze výrobcem certifikované příze a látky pro danou věkovou kategorii a v případě hraček i výplně a další použité zdobné podružnosti.
Totéž se týká mýdel a kosmetiky obecně, různých sáčků na potraviny, vařeček, hrnků, misek.... Zde je už zhusta vyžadována i provozovna, minimálně ve formě samostatné místnosti "doma".
Marmelády, zeleninové pomazánky, zavařeniny, sýry, buchty... to je jiná liga. tam už musíte mít schválený provoz.
Porovnejte si předpisy týkajíc se ochrany spotřebitele třeba s dopravními předpisy. Je pozoruhodné, že i ten, který odřídí doslovně pár metrů ročně, musí mít auto s platnou technickou prohlídkou, platné řidičské oprávnění, zaplacené povinné ručení - a nikdo o tom nepolemizuje. Jaký je rozdíl mezi svátečním řidičem a příležitostným prodejcem a výrobcem čehokoli?
Paušální daň požadujete pro všechny držitele živnostenských listů, nebo jen pro některé z nich? A jak si její podobu představujete?
No ono ale tahle přísnost v zákonech vede akorát k tomu, že donutí malé výrobce podvádět. Mýdla se prodávají jako vonné dekorace, hračky také jako dekorace, u marmelád si jde třeba natisknout etikety s vymyšleným výrobcem, klidně i s dodákem. Čím víc zákonů, tím je to horší...
Já teda nevím, asi jsem divná, ale pokud kupuji od pro mne neznámého člověka někde na stánku třeba ve formičce lité mýdlo s nějakou bylinou, tak chci mít jistotu, že mi po jeho použití "nesleze" kůže nebo se neosypu alergickou reakcí. Vonnou dekoraci šoupnu na dno skříně, ať odpuzuje moly - to je zdravotně nez rizika. Stejně tak chci mít jistotu, že z textilní hračky, kterou batole jako první ochutná a pak se jí pokusí tahem i trhem delaborovat, se nic neuvolňuje (protiplísňové prostředky z náplně třeba) a že švy jsou dostatečně pevné. Textilní hračko-dekoraci použiju klidně jako jehelníček, lapač prachu na polici a tak podobně, půjčím na hraní už staršímu děcku, které už nemá potřebu okolní svět ochutnávat. Falešné etikety na zavařeninách a falešný dodák k tomu... jo, funguje to. Do prvního pečlivějšího nájezdu ČOI. A pak bych fakt nechtěla být v kůži dotyčného prodejce.
Malí výrobci nepodvádějí, protože pokuty jsou pro ně likvidační. Nesměšujte podnikatele s podnikavci a řemeslníky s meloucháři.
Třeba v Anglii, Francii i v dalších zemích to mají tito drobní prodejci jednodušší, můžou oficiálně prodávat i bez mega byrokracie. Třeba k výrobě marmelád stačí ohlášení, přijde úředník, zkontroluje vaši domácnost, a pokud nezjistí nějaké hrubé porušení hygieny, dají vám do týdne povolení. Ještě jim tam asi nikdo neumřel na otravu marmeládou, nebo domácími koláčky. To jen naši zákonodárci jsou papežštější než papež. Otázka je, komu to slouží...
V čase panování Vaší jmenovkyně mohl řemeslné výrobky nabízet pouze člen příslušného cechu. Prodej přebytků "ze dvora" byl jednoduchý, stačilo jen dojít na trh. Když bylo s čím. Prodej piva, vína, tvrdého alkoholu byl podstatně složitější, než v současnosti.
Nežijeme v osmnáctém století a nežijeme na území Spojeného království. Můžeme se ptát, kde asi udělali soudruzi v Bruseli chybu, že jedna spojená Evropa a rozdílné zákony, normy, měna..... Nebo že by to bylo někomu ku prospěchu?
Nic nebrání české mamince na mateřské dovolené, aktivnímu rentiérovi, podnikavému studentovi prodávat své skvělé a nápadité výrobky na území Spojeného království, Francie, Německa, Slovenska, Rakouska, na návsi v Horní Dolní. Jen ta národní legislativa.
sorry jako, ale na Živnostenském listu nemám uvedeno, jestli jsem živnost hlavní nebo vedlejší a ani jesli mám z podnikání zisk či ztrátu. Mám jen to Živnostenské oprávnění, na jehož základě mohu podnikat v něm uvedených oborech a činnostech. Mám naprosto stejný přístup na trh jako kterýkoli jiný držitel Živnostenského listu pro daný obor. Je tedy jen logické a správné, že máme mít i naprosto stejné povinnosti. Nevidím jeden jediný důvod pro zřízení paušální daně, protože pro neplátce DPH je přímá daň ze zisku vždy nulová nebo se nule velmi blížící.
Osobně nesouhlasím s jakoukoli výjimkou a vnímám (můj obor spadá do čtvrté vlny), jako pěkný svinstvo, že se evidence týká jen hospod a maloobchodního prodeje. Když už to Andy spouštěl (přeji mu spravedlivý soud před promlčením jeho nejen finančních deliktů), měl to mít připravené tak, aby v jeden den všichni a bez pardonu. Takhle je to jen protrahovaná křeč.
Pěkná blbost co píšete. Už jen to, že podnikání na vedlejšák a jako hlavní činnost znamená jiné povinnosti co se týče administrativy. Je třeba toto drobné podnikání naopak podporovat a nezatěžovat administrativou. Když to funguje v Německu nebo Rakousku tak proč ne tady. Paušální daň by bylo správné řešení, které by zase podpořilo to drobné podnikání a chuť lidí podnikat, což by bylo jen dobře pro naší ekonomiku.
Mám na starosti u nás na vesnici (cca 200 obyvatel) pořádání kulturních akcí a všechna tyto nařízení a zatěžování těch nejmenší jsou fakt super. Na na akce o čarodějnicích, letní slavnosti nebo dožinky je problém sehnat stánkaře. Občerstvení dělají hasiči. Ale sehnat jiné stánkaře, když nechcete komedianty(nebo překupníky je fakt umění. Před rokem jsem oslovila přes stovku stánkařů, nakonec jsem jich sehnala deset na letní slavnosti (šperky, koláčky, medové výrobky, oříšky, malování na obličej, míchané drinky, dřevěné hračky, magnetky a jejich výrobu, nakládané speciality). Vše lidi co to dělají při práci, mateřské, důchodu nebo při studiu. Když jsem s nimi mluvila, tak to dělají protože je to baví, je to pro ně využití víkendu a k tomu si něco přivydělají. Bylo vidět, že je to baví, samé úsměvy, sranda, všichni bez řečí dali cca 10 věcí do tomboly, a ještě přispěli dobrovolným vstupným. Když jsem se s nimi loučila tak mi všichni řekli, že za rok uvidí, podle toho co se jak u nás změní ohledně EET, administrativy a dalších nařízení vlády, protože takovou buzeraci nemají zapotřebí. Jelikož jsme kousek od hranic s Německem (cca 30km), tak že jim nabízejí obce z Německa jít prodávat k nim, takže by jezdili klidně tam, někteří že by s tím skončili úplně. S tím, že když si budou chtít někde přivydělat, tak můžou jít na různé melouchy, úklid lesa apod a vydělají více a čistá hlava, žádné přípravy během týdne, jako když jedou někam prodávat. Samozřejmě u nás v obci lidé spokojení, že se tam něco děje, ale pořád slyším řeči, že stánkařů je málo a proč není více akcí apod.. Paradoxně tyto kecy jsou od lidí co jsou voliči ANO. A co vím, tak stejné problémy mají obce v širokém okolí. Aktuálně máme na čarodějnice v příštím týdnu , kromě občerstvení pouze tři stánky. Na letní akci zatím mám příslib osmi stánkařů. Takže mě se toto házení klacků pod nohy těm nejmenším opravdu nelíbí, přidělává to práci více lidem a až tihle drobní nebudou , tak tyto akce zaniknou úplně, nebo si obce budou muset zaplatit ty větší co to dělají vyloženě jako byznys a požadují i peníze za to, že vůbec přijedou prodávat.
Dante - Peklo (předzpěv): "...zanechte veškeré naděje, vy, jež vstupujete... totéž platí pro všechny živnostníky. Bez ohledu na to, že zaměstnancům Středula neustále zvyšuje minimální mzdy, ostatní "odbory" jim chtějí zaručit pět týdnů placené dovolené, snad jen šestihodinovou pracovní dobu, čtyřdenní pracovní týden a další prebendy, zatím co zaměstnanci měli čtyřdenní placené volno na Velikonoce, trojice ubohých živnostníčků musela postavit lešení a zateplit protější barák - jen aby měli alespoň něco málo pro sebe a nemuseli jen otročit na tisícihlavé bandy parasitujících úředníků. I to je babišovcům málo, ještě je chtějí zničit, jako to už provedli s malými obchodníky a trafikami nesmyslnou EET...
Kdepak - tohle ani Dante nevymyslel a bude hůř.
Je to přesně podle toho - kdo má hodně, chce ještě víc. Naprosto nesmyslně, naprosto zbytečně a naprosto bezohledně.
A aby odvedl pozornost od vlastní zlodějny, snaží se udělat zloděje z těch, kteří mu toho nemohou mnoho udělat.
A zástupy oveček mu to žerou i s navijákem.