Ani opakované upozornění Finanční správy nepomáhá. Poplatníci nekontrolují správnost odeslání plateb svých daňových povinností a posílají peníze na již zrušené účty finančních úřadů. K poslední říjnu eviduje Finanční správa celkem 3500 nesprávně směrovaných plateb v celkové výši 47 milionů korun. O peníze poplatníci nepřišli, platba se jim sice vrátila zpět, ale hrozí jim, že jejich daňová povinnost nebude včas a řádně zaplacena, čímž se vystavují riziku sankcí z důvodu prodlení.
Největší počet plateb směrovaných na zrušené účty finančních úřadů byl k poslednímu říjnu zaznamenán u daně silniční (1014 plateb v částce 3,5 milionu korun) a u daně z přidané hodnoty (944 plateb v částce 30 milionu korun).
Přestože se za poslední půlrok snížil celkový počet případů na třetinu, stále se jedná o vysoké číslo. Výše sankce – úroku z prodlení – v případě pozdní úhrady daně odpovídá ročně výši repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí (přibližně 14,05 % ročně),
připomíná Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy.
TIP: Čtěte, jaká čísla účtů finančních úřadů se změnila a jak správně platit daně
Finanční správa zrušila své staré bankovní účty již k 31. prosinci 2012. Přechodné období 2 let, po které byly platby na zrušené účty automaticky přesměrovávány na správné účty finančních úřadů, definitivně skončilo k 31. prosinci 2014. Od 1. ledna 2015 jsou platby na zrušené účty vráceny poplatníkům zpět. Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu konkrétní daně místně příslušnému finančnímu úřadu se skládá z předčíslí, matrikové části a z kódu banky ve tvaru: předčíslí-matrika/0710.