Názor k článku Je možné používat firemní peníze na soukromé účely? Zjistili jsme to za vás od nbusr123 - A jak to tedy dělají firmy, které zakládají...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2010 22:43

    nbusr123 (neregistrovaný)
    A jak to tedy dělají firmy, které zakládají ready made s.r.o. společnosti, a pak je prodávají? Pokud to dobře chápu, tak překážkou pro založení s.r.o a vyhnutí se tak ručení celým svým majetkem jako živnostník je nutnost složit právě těch 200 tisíc korun. Ti, jenž tyto společnosti vytvářejí a prodávají je asi za 30-50 tisíc ale rozhodně neprodávají společnost s tímto kapitálem, musejí to nějak proto vyvést. A teď je otázkou, jak to provádějí.

    Takže otázka - jak vyvést ze založené firmy peníze zpět, napadá mě několik možností:

    Firma se zaváže svému společníkovi prokázat do určitého dne nějakou službu (třeba naprogramovat aplikaci) a do smlouvy si uvede vysokou pokutu za nesplnění termínu. Termín nedodrží, a zaplatí společníkovi pokutu, následně se smlouva zruší, a peníze jsou úspěšně vyvedeny. Problémem je, jestli se nemusí z takové pokuty platit daň z příjmu, případně jaká je šance, že na to finanční úřad přijde. Byla by to zlodějna, platit z těch peněz daň jenom za to, že se přelijí tam, kam patří, zvlášť, kdyby byly jen krátkodobě zapůjčeny od rodiny a známých.

    Další možnost - poskytnutí daru jedinému společníkovi, tedy sobě samému, případně rodinným příslušníkům. Muselo by se to rozdělit do více menších, aby se z toho nemusela platit darovací daň. Nebo firma nemůže jen tak darovat někomu peníze?

    Další možnost - půjčit od firmy sobě jakožto společníkovi polovinu základního kapitálu za obvyklých podmínek, a hned na to té firmě půjčit za nevýhodnějších podmínek, takových, jako dávají různé úvěrové společnosti, a aby firma nakonec zaplatila zhruba dvojnásobek, případně ještě zkombinovat s pokutami aby to šlo rychle. Nakonec by se peníze tedy přelily zpět fyzické osobě. Otázkou je, jak je to s daněním zisku z úvěru, a jak se mu vyhnout.

    Poslední možnost - peníze jakožto jednatel vybrat na přepážce banky za účelem přenesení na účet do jiné banky, odnést v tašce domů, a následně si trochu poškrábat čelo do krve a jít policii nahlásit přepadení a oloupení neznámým pachatelem. To je asi nejjistější a nejlacinější způsob, peníze jsou doma a bez danění.

    Jinak já osobně jsem před skončením školy, a spíš jen tak po očku pokukuji, jak to chodí co se podnikání týče, zatím sem pročetl jen nějaké zákony, a nemyslím to s podnikáním nijak vážně. Do živnosťáku bych rozhodně nešel, to je šílenství(navíc stejně nemám ani na zaplacení jakýchkoliv záloh...).

    Spíš by mě zajímalo, jestli je možné mít firmu nahlášenu na obecním úřadě (aby se nemuselo platit za adresu) a pracovat pro ni zadarmo, třeba vytvářet aplikace pro android, s tím, že by veškerý zisk šel firmě, takže by se mi to nepočítalo jako zisk fyzické osoby, a prostě by ta firma byla spíš taková hračka, do které by se občas něco udělalo, nějak se udělalo účetnictví, kde by toho stejně moc nebylo, a třeba když by náhodou vykázala zisk, nebo se tam za dva roky nahromadilo třeba 20 tisíc za prodej blbin na netu, tak by koupila firemní notebook, který by mi posléze "zapůjčila" na dobu neurčitou.

    Pokud to dobře chápu, tak s.r.o. nemusí platit zdravotní a sociální pojištění za dobrovolníky, a přitom může vykazovat zisk. Prostě jen pokukuji po způsobu, jak podnikat bez rizika že to nevyjde, respektive to bude málo vydělávat, a můžu se na to tedy kdykoliv vykašlat. Proč to jen u nás není jak v GB, kde na založení Ltd. není potřeba tak vysoký kapitál, ale jen jedna libra... Kupovat ready made společnost bude asi dražší, než to vyběhat, a zakládat Ltd. se v případě čistě internetového experimentu asi nevyplatí pro komplikovanost, nebo ano? Jde to udělat nějak lacino, třeba jet Student Agency busem do GB, tam to založit, a zbytek robit přes internet?

    Jo a otázka nakonec - ručí jednatel společnosti celým svým majetkem, pokud firma nesplní pohledávku nebo její produkt způsobí škodu? Ručí v případě problému společník těch 200000 Kč, a může snížit svůj podíl, i když je jediný? Jak se vyhnout JAKÉMUKOLIV riziku a odpovědnosti v případě selhání podnikání, pokud je majitel společnosti jediným společníkem a zároveň jednatelem, a je to vůbec možné?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).