Názor k článku Zlepšily se banky v nabídce firemních účtů? A jaké si účtují poplatky? Oslovili jsme ty největší z nich od Patrik Chrz - Karty ČSOB jsou daní za možnost vybírat z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2010 7:53

    Patrik Chrz
    Karty ČSOB jsou daní za možnost vybírat z aspoň některých bankomatů (zde tedy síť ČSOB, do které logicky patří i Poštovní spořitelna, ale i Volksbank a Oberbank). Vlastní karty by znamenaly buď poplatek kolem 30 Kč za výběr z jakéhokoliv bankomatu, nebo nějaká dotace ze strany FIO (což se např. v případě mBank ukázalo jako velká zátěž). O té dvojnásobné blokaci nevím, nikdy jsem na tenhle problém nenarazil - byl by nějaký zdroj? Ale je fakt, že si nevzpomínám, že bych z karty FIO vybíral, nebo platil tolik. Navíc limit karty lze individuálně zvednout (na základě zůstatků a obratů na účtu).

    Pokud jde o PayPal, není problém, IBAN může být i český - není problém si ho vygenerovat i k účtům, které zahraniční platby neumí. IBAN je jen jiný způsob zápisu čísla bankovního účtu. Co chybí je český SWIFT, ale ten k převodu Kč u PayPalu není potřeba. Třeba můj účet má tento ČESKÝ IBAN: CZ09 2010 0000 0026 0000 xxxx. Vygererovat IBAN je možné třeba na stránce www.iban-rechner.de a to i k účtu mBank. Neoficiálně je tak možné poslat zahraniční platbu do mBank při uvedení jejího IBANu a SWIFTu ČSOB. Platba pak dojde v korunách přepočítaná dle kurzu ČSOB deviza-prodej (ovšem jde o nestandardní a tudíž nezaručenou cestu, je to jen o prozatímní toleranci ČSOB).

    Jakékoliv zahraniční platby (nebo tuzemské platby v cizí měně) je možné přijímat na sběrný účet ČSOB, který má jak český IBAN, tak SWIFT. Ovšem samozřejmě již ne za tak atraktivní cenu jako je 25 Kč za příchozí europlatbu, co má FIO přes svojí slovenskou pobočku (50 Kč za odchozí). Běžně si banky účtují kolem 150 Kč.
    Takže europlatby přes Slovensko považuji za velmi velkou výhodu (plus k tomu převody z a na Slovensko zdarma - do jakékoliv banky).
    Pokud to ovšem někdo myslí se zahraničnímu platbami vážně, obzvlášť v podnikání, tak se bankám (všem) vyhýbá velkým obloukem a používá devizové společnosti - kurzy i poplatky úplně jinde; moje poslední platba 26.10.2010 8:25:54, částka 107,60, kurz 24,57, poplatek 100 Kč (u některých společností jde při platbě od 1000 EUR nahoru dosáhnout i nulového poplatku)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).