Velká většina firem stále ještě nesplnila svou informační povinnost. Stejně jako v předešlých letech, i letos to firmy odkládají. Jak ukazuje analýza poradenské společnosti Bisnode, informační povinnost v období mezi lety 2016 a 2018 nesplnila nadpoloviční většina firem.
Chování většiny podnikatelů je každý rok stejný
Lepší přístup k plnění informační povinnosti mají akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. V řádném termínu výsledky hospodaření své firmy do sbírky listin uloží jen zhruba každý pátý, následně podíl společností se zveřejněnými finančními výkazy narůstá, nicméně v delším časovém horizontu tuto zákonnou povinnost splní jen téměř každá druhá firma,
hodnotí statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že za posledních pět let ani jednou finanční výkazy nezveřejnilo zhruba 150 000 firem, což je asi třetina společností registrovaných v ČR.
Je to obor od oboru a region od regionu
Postoj firem ke zveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin se podstatně liší v závislosti na jejich oboru podnikání, objemu tržeb nebo registrovanému sídlu. Nejlépe informační povinnost za rok 2019 plní společnosti, které podnikají ve výrobě a rozvodu tepla, kde výsledky hospodaření zveřejnilo 43 % subjektů. Na opačném pólu jsou firmy, které se zabývají nákupem a následným prodejem vlastních nemovitostí. Mezi těmito společnostmi finanční výkazy zveřejnilo 8 % firem.
Co se týká tržeb, ukazuje se, že čím společnost vykazuje vyšší tržby, tím je plnění informační povinnosti spolehlivější. Pokud firma generuje roční tržby vyšší než jednu miliardu, je podíl firem, které v tomto ohledu porušují zákon nižší než 10 %. Opačný trend lze sledovat u podnikatelských subjektů, které tržby neuvádí.
Regionem, kde podniká největší podíl firem, které se vyhýbají plnění informační povinnosti, je Praha, a to opakovaně. Za rok 2019 finanční výkazy do sbírky listin neuložilo 84,4 % pražských firem, což je o 3procentní body nad celorepublikovým průměrem, za rok 2018 je hlavní město 7procentních bodů na zbytkem republiky.