Firmy přestávají věřit budoucímu vývoji mezinárodní ekonomiky

5. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Firmy přestávají věřit v budoucí růst obchodních aktivit, příjmů, nových obchodů, zisků, zaměstnanosti, či rozšíření kapitálu. Vyplynulo to z průzkumu KPMG Business Outlook Surve, který oslovil takřka 3000 firem z Evropské unie ze sektoru služeb. Důvodem nedůvěry jsou především obavy o budoucnost mezinárodní ekonomiky a rozšiřujícího se dopadu globální hypoteční krize.

Skoro 40% respondentů uvedla, že náklady na úvěr od minulého roku vzrostly. Rozdíly v náhledu jsou pak patrné mezi jednotlivými zeměmi. Mezi nejpesimističtější země se řadí Španělsko a Irsko. Naopak nárůst pozitivního přístupu zaznamenal průzkum v Německu. Zajímavý bude v tomto ohledu i vliv globální situace na další vývoj české ekonomiky. „Ta v současnosti zažívá určité zpomalení růstu, které lze očekávat i v budoucnu. A to především z důvodu menší spotřeby domácností a zpomalení zahraniční poptávky. Na druhou stranu bude česká ekonomika růst stále rychleji než ekonomiky některých států západní Evropy. Očekává se růst na úrovni 4,5 – 5 procent HDP,“ říká Jan Martínek, partner společnosti KPMG Česká republika.

Ač ve všech dotazovaných faktorech stále ještě mírně převládá pozitivní očekávání, oproti roku 2007 je patrný posun k pesimismu. V oblasti tržeb došlo ke snížení optimistického očekávání z +43,7 % v říjnu 2007 na +23,8 % v dubnu 2008. Důvěra ve zvýšení zaměstnanosti poklesla napříč všemi zeměmi. Konkrétně o 6,8 %. Optimismus v kapitálových výdajích pak „přešel“ necelých 10 % firem.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).