Logistiku ve firmách ohrozí v budoucnu nejvíce rostoucí tlak na snižování cen a nedostatek odborníků. K tomu navíc mají firmy obavy, zda dokáží zvládnout proces řízení změn efektivně. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ernst & Young, který se uskutečnil mezi 257 manažery mezinárodních firem.
Firmy se hlavně obávají již zmiňovaného tlaku na snižování cen (33 % respondentů) a pohybu cen důležitých komodit a služeb (26 % dotázených). Tlak na snížení cen se jeví jako zcela zásadní. Zároveň však ze všech stran zaznívají stížnosti na navyšování vstupních nákladů. Kvůli tomu je pro podniky značně obtížné docílit úspěšného hospodaření v dlouhodobém časovém horizontu. Aby společnosti obstály, musí často projít náročnými transformačními programy,
uvedl Petr Knap, partner divize Podnikového poradenství a řízení rizik Ernst & Young.
Velké problémy s tímto očekávají společnosti hlavně v budoucnu. Jen pětina z dotázaných firem zmínila, že má zavedené procesy zajištění provozních a výrobních prostředků, které efektivně zamezí nutnosti snižování cen.
Jako druhý nejzásadnější faktor, který ovlivní logistiku firem, je dostatečný počet kvalifikovaných odborníků . Pouze desetina respondentů odpověděla, že si myslí, že zaměstnance s náležitou kvalifikací dokáží nalézt a dlouhodobě udržet.
V souvislosti s rostoucí globalizací a množícími se požadavky na snižování cen je více než pravděpodobné, že poptávka po odbornících s odpovídajícími zkušenostmi v oblasti nákupu nadále pouze poroste,
dodal na závěr Leoš Vondrák, manažer v oddělení Podnikového poradenství a řízení rizik Ernst & Young.