Německé podniky fungující u nás by uvítaly změnu kont pracovní doby. Podle nich je české pracovní právo značně rigidní a neumožňuje firmám flexibilní reakci na neustále se měnící podmínky. Vyplynulo to z průzkumu mezi členy Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK).
Takřka všichni dotázaní respondenti (98 %) uvedli, že nástroje, které v současnosti nabízí zákoník práce, jsou nedostatečné. Podle 80 % německých firem může právě zákoník za to, že většina z podniků musela propouštět své zaměstnance. Také proto by společnosti chtěly reformy pracovního práva.
Podle výzkumu se všechny firmy vyslovily pro zlepšení a rozšíření kont pracovní doby, od kterých si slibují více prostoru a možností jednání. Stávající právní úpravu totiž umožňuje vyrovnávací období pouze po dobu 26 týdnů, případně 52 týdnů, pokud je tak uvedeno v kolektivní smlouvě.
To je velmi krátká doba,
komentuje situaci výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer, hospodářská krize je celosvětová a trvá kvůli provázanosti trhů déle. Proto je potřeba stanovit jinou délku vyrovnávacího období – půl roku nebo rok nestačí.
Konta pracovní doby je podle § 86 zákoníku práce způsob nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, který může obsahovat jen kolektivní smlouva, popřípadě vnitřní předpis. Při uplatnění konta pracovní doby pak zaměstnavatel musí vést účet pracovní doby zaměstnance a účet mzdy zaměstnance. Čtěte také: Nejčastější mýty a pověry o pracovním právu.