Novela zákona o účetnictví, která by měla nahradit dosavadní znění zákona, by měla být účinná od roku 2025. Mimo modernizace účetnictví by měla také pozměnit některé ze zažitých účetních metod, snížit administrativní zátěž a zajistit kompatibilitu s mezinárodními účetními předpisy.
Co se dozvíte v článku
Novela zákona o účetnictví
V rámci novely zákona by mělo dojít mimo jiné k úpravě účtování goodwillu. Zatímco doposud se podle stávající právní úpravy vykazuje goodwill jako oceňovací rozdíl k nabytému majetku nebo konsolidační rozdíl, nově by se měl goodwill vykazovat v nehmotných aktivech a bude odpisován po stanovenou dobu dle vyhlášky. Novinky přinese i vykazování tzv. záporného goodwillu.
Goodwill podle dosavadní právní úpravy
Dle dosavadní právní úpravy je goodwill řazen mezi dlouhodobý nehmotný majetek. Za dlouhodobý nehmotný majetek se dle zákona o účetnictví považuje vždy – tedy bez ohledu na výši ocenění.
Definici goodwillu potom najdeme v prováděcí vyhlášce k zákonu o účetnictví, kde je definován jako „kladný nebo záporný rozdíl mezi oceněním obchodního závodu nabytého převodem nebo přechodem za úplatu, vkladem nebo oceněním majetku a závazků v rámci přeměn obchodní korporace a souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté dluhy“.
Goodwill jako rozdíl pak vzniká například při úplatném nabytí obchodního závodu. Jak ovšem samotný goodwill vzniká? V případě úplatného nabytí obchodního závodu dochází k ocenění takové transakce – tedy ocenění celého kupovaného závodu (prodejní cena). Posléze dochází k následnému individuálnímu přecenění složek majetku, které se snižují o převzaté dluhy. V důsledku tohoto vzniká rozdíl mezi prodejní cenou, která byla smluvně ujednána, a cenou individuálního přecenění. Rozdíl je nazýván goodwillem.
Dosavadní účetní metody související s goodwillem
Může vznikat jak kladný, tak záporný goodwill. O kladném goodwillu hovoříme v případě, kdy je kupní cena vyšší než individuální přecenění jednotlivých složek majetku a dluhů. Záporný goodwill vzniká v takovém případě, kdy je kupní cena nižší než individuální přecenění jednotlivých složek majetku a dluhů. I nyní se ovšem neúčtuje o goodwillu, který vznikl v důsledku vlastní činnosti účetní jednotky.
Odpisování goodwillu je upraveno ve vyhlášce k zákonu o účetnictví. Účetní odpisy se u goodwillu stanovují na 60 měsíců a odpisuje se rovnoměrně do nákladů od nabytí obchodního závodu (nebo ode dne rozhodného pro přeměnu). Záporný goodwill se odpisuje také rovnoměrně po dobu 60 měsíců, ale do výnosů.
Dosavadní znění právních předpisů řeší také dobu použitelnosti. Pokud nelze „dobu použitelnosti“ odhadnout, odpisuje se goodwill v rozmezí 60 – 120 měsíců, přičemž se jedná o minimální a maximální dobu odpisování.
Goodwill v návrhu zákona o účetnictví
Důvodová zpráva obsahuje návrh a zdůvodnění zpřesnění úpravy goodwillu. Goodwill by se měl vykazovat jako nehmotné aktivum v případě koupě, směny nebo vkladu podniku a také při přeměně společností.
Goodwill vykázaný jako nehmotné aktivum se pak bude vykazovat, pokud vznikne koupí, směnou nebo vkladem podniku nebo jeho částí, kdy rozdíl mezi kupní cenou nebo uznanou hodnotou vkladu bude vyšší, než je reálná hodnota jednotlivých složek aktiv a dluhů, kterou se aktiva a dluhy ocení v účetnictví kupujícího nebo příjemce vkladu.
Dále se bude goodwill vykazovat jako nehmotné aktivum, vznikne-li přeměnami společnosti (tj. sloučením, splynutím nebo rozdělením), kdy účetní hodnota podílu zúčastněné entity je vyšší, než je reálná hodnota aktiv a dluhů připadající na daný podíl.
Změny se dočká také záporný goodwill, který se bude nově vykazovat ve výnosech toho období, kterého se věcně týká. Zároveň není možné vykazovat jako samostatné nehmotné aktivum goodwill vytvořený vlastní činností.
Dopad změn týkajících se goodwillu do prováděcích vyhlášek
Změna ve vykazování goodwillu bude dopadat také do prováděcích vyhlášek, které spolu se zákonem o účetnictví a dalšími navazujícími předpisy řeší problematiku účetnictví v právní úpravě České republiky.
Důsledkem novely zákona o účetnictví se tak předpokládá i věcná úprava konsolidace ve stávajících navazujících právních předpisech. Upravit by se pak měl zejména způsob výpočtu a odpisování goodwillu v rámci účetních metod. Jak bude ovšem výpočet a odpisování upraveno, není známo.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí