Jak ukázaly poslední kontroly, nejvíce padělků se objevuje u oděvů, technických výrobků, audio – video, ale také u obuvi. Kam se s nepříjemnou zkušeností z nákupu obrátit?
Kontrolou prodeje originálních kousků zboží se zabývá Česká obchodní inspekce. Přesněji řečeno, v této oblasti kontroluje, zda nedochází k porušení některých práv duševního vlastnictví.
Psali jsme: Luxusní obchod v centru Prahy prodával boty za 40 tisíc, jednalo se o padělky
Jen za 1. čtvrtletí tohoto roku vyrazili kontroloři do terénu 433krát a nedodržení tohoto ustanovení zjistili ve 21 %. Dobrá zpráva je, že je to o 10 % méně zjištění, než bylo za stejné období v roce 2018.
Které značky se padělají nejvíce?
Nejvíce byly zjištěny padělky u ochranných známek značek Crocs, Tangle Teezer, Tommy Hilfiger, Lego a Gucci. Pokud spotřebitel zjistí, že zakoupil padělek, může prodejce udat, jak potvrzuje ředitel ČOI Mojmír Bezecný:Česká obchodní inspekce provádí tyto kontroly nejen na základě vlastních poznatků, ale také na základě spotřebitelských podání a podání majitelů práv duševního vlastnictví.
Psali jsme: Celníci zabavili na tržnici SAPA tisíce padělaných hraček. Musí je zlikvidovat
Spotřebitel, který zakoupil padělek, se může obrátit nejen na Českou obchodní inspekci, ale také na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které na svých webových stránkách nabízí formulář k vyplnění. Do něj je možné hlásit nejen padělané zboží, respektive jeho prodejce, ale další porušování právních předpisů. Jako například:
- Nelegálně provozované herny
- Obchody s nekolkovanými cigaretami
- Prodej závadného alkoholu bez kontrolních pásek
- Nekvalitní benzín nebo naftu
- Prodejce padělků na internetu
- Prodej podomního nebo pouličního prodeje padělků, např. parfémů