Lokace: Praha 1, Dlouhá 33 / Rybná 28
Typ: kuchyně Severní Afriky
Jídelníček
Restaurace Dahab, což v arabštině znamená zlato, leží pár minut pěší chůze od pražského Staroměstského náměstí ve stejném bloku jako známý hudební klub Roxy. Vyznačuje se uvolněnou arabskou atmosférou a interiérem v orientálním stylu. Můžete tu potkat turisty, podnikatele, umělce a bohémskou mládež pokuřující vodní dýmky. K hodnocení jsme si vybrali večer, protože restaurace se určitě víc hodí pro relaxaci po dobře uzavřeném obchodu než pro vážné obchodní jednání. Vybírat můžete z česko – anglického jídelního lístku sestaveného pod vedením šéfkuchaře Mahmouda Barnawi. Můžete vybírat z široké nabídky mezzé, polévek, salátů a hlavních jídel z masa (pochopitelně bez vepřového) i bezmasých. A jídlo zakončit arabským zákuskem s arabskou kávou nebo salepem, mléčným afrodiziakem.
Objednávka
- večeři jsme zahájili Tradičním arabským předkrmovým mezzé, a tak jsme ochutnali například falafel, hommos, babaghanouge, smažený lilek, plněné vinné listy, omáčku tahíni či salát tabbouleh, olivy se sýrem, včetně pita chleba k zakousnutí (450 Kč)
- jako hlavní jídlo jsme si objednali Pečený lilek plněný rýží s ořechovou krustou a Kuskus Bidaui, mísu kuskusu s tradiční beduínskou zeleninovou omáčkou (295 Kč a 255 Kč)
- zakončili jsme variací arabských sladkostí Orient dezert mix (125 Kč), ke které jsme ochutnali
- arabskou kávu se skořicí Sinamún (65 Kč)
Díky Tradičnímu arabskému předkrmovému mezzé jsme ochutnali řadu klasických dobrůtek, které se asi mnohým vybaví jako první při zmínce o arabské kuchyni. Spojnicí mezi nimi byly cizrna a lilky. Křupavé karbanátky falafel z cizrny a zeleniny obalené v sezamových semínkách byly skvělé s omáčkami tahíni. Křehký smažený lilek v těstíčku zase dobře chutnal se salátem tabbouleh, který je chuťově trochu netradiční. Prim v něm hraje vedle kuskusu a zeleniny petrželka, která je v české kuchyni spíš jen na ozdobu nebo do polévek. Všechno bylo čerstvé, pita chleba horký, právě upečený. Výběr z mezzé je podle jídelního lístku určený pro 1 – 2 osoby. Jídla je tolik, že bohatě zažene malý hlad.
Malý slovníček arabské kuchyně
babaghanouge = pyré z pečených lilkůfalafel = karbanátky z cizrny a zeleniny
hommos (hummus) = pasta z cizrny
kuskus = zvláštním způsobem upravená pšeničná krupice
mezzé = bohatý výběr pokrmů, které jsou na stole před jídlem a při jídle
salep = arabský mléčný nápoj
tabbouleh = salát z petrželky, kuskusu a zeleniny
tahíni = sezamový krém
Kuskus servírovali ve speciální keramické míse s poklicí. Kouřící vláčný kuskus korunovala jemná omáčka s velkými kusy zeleniny. Bylo jí tak akorát, aby žádné sousto kuskusu nezůstalo na suchu. Příprava kuskusu svědčí o umu kuchaře, protože stačí málo, aby byl příliš (těstovinovou terminologií) al dente nebo naopak přespříliš rozměklý. Dahab je také kuskusérie a kuskus tady opravdu umí. Zajímavě servírovali lilek. Vydlabaná dužina z lilku, okořeněná a smíchaná s rýží ležela na loďce ze slupky rozpůleného lilku. Vršek hmoty pak byl posypaný plátky mandlí.
Na chuť velmi dobrá arabská káva, servírovaná v džezvě s nezbytnou sklenkou vody a zjemněná skořicí, se výborně snoubila s arabskými zákusky. Vedle sladkého fíku servírovali různé typy malých zákusků v různých variacích ořechů, těsta a medu. Nebyly však nijak přeslazené.
Provozujete restauraci či kavárnu?
Rádi byste ji podrobili našemu testu? Napište nám na adresu: redakce@podnikatel.cz
Přijedeme, ochutnáme a ohodnotíme. Můžete od nás získat ocenění ve formě gurmánovských hvězdiček.
Obsluha
Orientální obsluha je ochotná a rychlá, vysvětlí neznalému hostovi, co má na talíři. A dá vám čas, abyste se mohli začíst do jídelního lístku a vybírat. Přišli jsme do restaurace s řezanou květinou, na kterou obratem, než jsme se stihli rozkoukat, přinesl číšník vázu.
Interiér restaurace
Interiérem se podlouhlá restaurace přibližuje Orientu a je inspirovaná zdobnou arabskou architekturou a mozaikami. Až tajemný charakter interiéru podtrhují klenuté stropy a surové cihlové zdi. V restauraci je tlumené světlo ze svítilen zavěšených pod stropem i ze svíček na stolech, koberce, polštáře, krb se žhavými uhlíky. Mozaiku využívá velký bar i stoly v kombinaci s kovaným nábytkem. V restauraci hraje arabský pop. Stylové je i sociální zařízení – vedle evropského najdete i turecký záchod.
Služby
Dahab má otevřeno denně od 14 či 15 hodin (podle roční doby) do 01 hodin. Specialitou je možnost kouřit zde vodní dýmku. Ve čtvrtek, pátek a v sobotu můžete povečeřet při tanci břišních tanečnic. Pokud přeci jen přijdete s notebookem, je k dispozici wi-fi. Večer se vyplatí stůl rezervovat, což lze provést online.
Hodnocení Gurmána
Dahab Mezze Restaurant je možné prohlásit za skutečnou arabskou restauraci v Praze. Jídlo nezklamalo a v restauraci provoněné kuřáky vodních dýmek byla skutečně radost se mu několik hodin věnovat. Nic nekazilo dojem a Dahab je možné doporučit nejen kvůli dobré arabské kuchyni, ale také jako místo, kam lze na chvíli trochu uniknout ze středoevropské kultury. Proto si Dahab zaslouží pět Gurmánských hvězdiček.